Yapay Zeka ve Blockchain: Daha Parlak Bir Geleceğe Yolculuğumuzu Düşünmek

Blockchain ve yapay zeka (AI), yeni hesaplama hareketinin iki temel taşıdır. Blockchain, büyük verileri işlemenin güvenli ve şeffaf bir yolunu sunar. Dahası, blok zincir, iktidarın birkaç ultra-güçlü bilgi işlem elitleri yerine kitlelerin ellerinde tutulduğu ademi merkeziyetçi bir hesaplama geleceğine doğru yolu gösteriyor. Öte yandan, AI, geleneksel insan müdahalesi veya beceriksiz el yazısı algoritmalarının, topladığı bilgileri öğrenip adapte edebilecek akıllı kodlama ile değiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu iki güçlü bilgisayar hareketi arasındaki sinerji, parçalarının toplamından daha büyük çıkmaktadır. AI, sorunları daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde sıralamak için blokajlar tarafından toplanan ve işlenen bilgileri kullanabilir ve tek bir varlığın veri kümesini veya kısıtlamalarını kısıtlamadan, dağıtılmış bir şekilde serbestçe yapabilir.

Eğer bu biraz fazla bilimkurgu gibi görünüyorsa, her gün kurgu ile gerçeklik arasındaki o görünmez engele yaklaştığımızı bilmelisiniz. İşte kombine blockchain / AI alanının hızlı bir araştırması. Kısa süre içinde yaşadığımız, öğrendiğimiz, çalıştığı ve oynadığımız yolu değiştirebilecek bazı projelere kısa bir göz atacağız. O zaman blok taşını ve AI’yi böyle bir gişe rekorları kıran birleştirmeyi tam olarak neyin yaptığını tartışacağız.

SingularityNET

SingularityNET , AI’nin gücünü kitlelere ulaştırmayı amaçlamaktadır. AI gelişimi ve kullanımı için bir çeşit açık araç seti sağlar. Bunu yapmamak, AI teknolojisine yatırım yapmak için teknoloji gerektirmeyen bir portal sağlar.

SingularityNET

Ekip, beyaz kitabında “SingularityNET açık kaynaklı bir protokol ve koordineli AI hizmetlerinin merkezi olmayan bir pazar için akıllı sözleşmelerin bir araya getirilmesi” dir. “Bu çerçevede, AI’nın faydaları herkesin yararı için küresel bir ortak altyapı haline gelir; AI teknolojisine herkes erişebilir veya geliştirilmesinde paydaş olabilir. ”

SingularityNET aynı zamanda bir piyasa unsuruna da sahiptir, böylece AI alanında devam eden gelişmeler yerli para birimi AGI ile ödüllendirilir. Bu pazar, geliştiricilerin toplum tarafından geniş çapta kullanılmak üzere AI hizmetlerini yükleyebileceği bir çeşit yapay çarşı şeklini alır.

DeepBrain Zinciri

DeepBrain Zinciri kendisini bir tür dijital, desantralize beyin olarak tanıtır. Temel amacı, maliyetli (ve tescilli) AI hizmetlerini kendi nöral ağıyla değiştirmektir.

DeepBrainChain

Ağ, NEO blok zincirindeki kendi para birimi DBC’si aracılığıyla çalışır. DeepBrain Zinciri, merkezi olmayan AI hizmetleriyle birlikte veri sağlamayı ve verilerin bir üçüncü taraf hizmeti olarak alınabileceği ve analiz edilebileceği bir pazar yaratmayı umuyor.

DeepBrain Zinciri ekibinin beyaz kağıdında böyle bir pazarın ihtiyaçlarının katlanarak artması bekleniyor.

“GPU bilgi işlem gücü, büyük veri, şeylerin interneti, algılayıcılar ve diğer alanlardaki üstel geliştirme ile birlikte, yapay zekâ, yüz tanıma ve ses etkileşimi gibi fütüristik teknolojiler ortaya çıkmaya başlıyor. Geliştiriciler, hayatlarımıza her geçen gün dahil olmak, dedi.

Namahe, tedarik zinciri yönetimini bloke etmek için AI yeteneğini getirmek istiyor . Tedarik zincirlerini yönetmek, her zamanki doğası gereği kripto-para birimi alanının altın hedeflerinden biridir ve blok zinciri, herhangi bir noktada herhangi bir noktadan erişilebilecek şekilde çok sayıda hareketli parçanın takibini içeren bir hesaplama görevi için benzersiz bir şekilde donatılmıştır. Bu tedarik zinciri. Uçak parçalarından sebzeye kadar, blockchain nakliye ve depolama endüstrisini büyük ölçüde etkiliyor.

Teşekkür ederim

Bulmacanın eksik parçası, çok miktarda veriyi bir blockchain deposunda sıralamak için AI’dır. Belki daha da önemlisi, AI, tedarikçiye veya kötüye kullanımla ilgili diğer faaliyetlere bağlıysa, mevcut bir tedarikçiden sipariş vermeyi reddetmek gibi, önceden belirlenmiş etik değerlere sahip tedarik veya değer zincirleri oluşturmak için kullanılabilir.

Namahe’nin geliştiricileri beyaz kağıtlarında “Küreselleşme, alıcıların gelişmekte olan ülkelerden gelenler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından mal tedarik etmesine neden oldu. “Büyük emirlerin akışı, fiyat savaşları, etik kaynak politikalarında tutarlılık olmaması ve bunların ilgili paydaşlar tarafından uygulanması, yerel kanun uygulayıcı organların yolsuzluğu ve bilgisizliği, vicdan sahibi olmayan iş sahipleri ve yükleniciler tarafından çeşitli istismar biçimlerine yol açtı. tedarik zinciri aşağı. Buna ücret sömürüsü, çocuk emeği, fiziksel ve duygusal işkence ve cinsel görevi kötüye kullanma dahildir. ”

Namahe, akıllı iş istihbaratını akıllı zincir sözleşmeleriyle akıllı sözleşmeler yapmak ve tutarlı ve insancıl bir şekilde uygulamak için kullanıyor. Blok zincirinin tedarik zinciri yönetiminde zaten avantajlı bir şekilde kullanılmasını gerektirir ve neredeyse insani bir dokunuş ekleyerek topladığı bilgiye dayanarak karar verir.

Başarı için özel yapım

Gördüğünüz gibi, blockchain ve AI zaten birlikte büyük adımlar atıyor. Doğal uyumları tamamen şaşırtıcı değil. Her ikisi de şifreleme alanında ağlar. Aslında, şifreleme tüm blockchain sisteminin can damarıdır. AI, şifreleme ile hızlı ve güvenli bir şekilde başa çıkmak için ham bilgi işlem gücüne sahiptir – hem gerekli bilgileri çözme hem de gizli kalması gereken bilgileri şifreleme.

AI ayrıca, blockchain ölçeklenebilirliğinin giderek artan karmaşıklığı ile mükemmel bir şekilde çalışır Her ne kadar bu durum hala bazı blokajlarla ilgili olsa da, size bakıldığında, Bitcoin – ölçeklenebilirlik alanındaki birçok geliştirici tarafından hızla ele alınmaktadır. Bazı durumlarda, bu durum blokajların daha hantal hale gelmesine neden olmaktadır; Çok miktarda bilgi var, ama etkili bir şekilde filtrelemenin yolu yok. İşte burada AI devreye giriyor. Bazı uygulamalarda, özellikle çevrimiçi reklamlarda, AI yeni ve daha sıkı blockchain projelerini tasarlamak için blockchain sistemleri tarafından üretilen verilerin raybalarını ve raybalarını kullanabilir. Esasen, blok zincirindeki gömülü AI, blok zincirinin büyüdükçe daha verimli hale gelmesine yardımcı olur. Sonuç, neredeyse sınırsız potansiyele sahip, kendi kendine öğrenen, kendini öğreten bir blok taşıttır.

Ancak bu tür benzersiz yarı-öz-farkındalık, hattın sonu değildir. Şimdi bile, tamamen AI tarafından sahip olunan blockchain sistemleri ortaya çıkıyor. Gelecek gerçekten köşede haklı.

Dağıtılmış özerk organizasyonlar veya DAO’lar lider olmayan şirketlerdir. Merkezi liderlikten bağımsız olarak var olabilecek açık kaynak şirketler olan blockchain-desantralizasyon devriminden ortaya çıkan en iyi şeylerden biri. Şimdilik, bu DAO’ların çoğu, dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılardan oluşan kripto para birimi toplulukları etrafında toplanıyor.

Bununla birlikte, bazı AI’lerin kendi DAO’larının yönetimini engellemek için blok zincirinin ademi merkeziyetçi niteliğinden yararlanarak ve karar vermede akıllı sözleşmeler kullanarak artan bir itici güç var.. Mantıksal sonucuna göre, bu, gelecekte en azından bazı blockchain projelerinin tamamen AI tarafından yönetilip yürütülebileceği anlamına gelir. Sadece birkaç yıl içinde, merkezi olmayan teknoloji projelerinden, kod satırlarının sahip olduğu ve işlettiği projelere gittik. Bu AI çalışanlarının, sağlık sigortası için uyumaları, yemek yememeleri veya ödeme yapmaları gerekmez. İnsan beyninin işlem gücü ile sınırlı değildir, bu yüzden üstel oranlarda veriyi kodlayabilir ve sıralayabilirler. Ve onlar programlanmış olmadıkça karla ilgilenmezler. Onlar, proje liderleri ve yatırımcıların çatışan hedeflerinden bağımsız olarak, yalnızca projenin başarısı için bir proje üzerinde çalışmanın Bohem idealine ulaşabilirler.

Blockchain ve AI doğal bir eşleşme ve zaman geçtikçe gittikçe daha güçlü bir şekilde büyümesi muhtemel. Ek olarak, engelli bloklar üzerine inşa edilen blok zincirindeki AI’lar ve AI’ların giderek yaygınlaşması muhtemeldir. Gerçekten akıllı bir teknolojik devrimin zirvesindeyiz.

Referanslar

  1. https://singularitynet.io/
  2. https://www.deepbrainchain.org/
  3. https://namahe.io/wp-content/uploads/2018/06/Namahe-Whitepaper.pdf
  4. https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2018/03/02/artificial-intelligence-and-blockchain-3-major-benefits-of-combining-these-two-mega-trends/#6eece2c84b44
  5. https://hackernoon.com/how-to-actually-combine-ai-and-blockchain-in-one-platform-ef937e919ec2
  6. https://www.ccn.com/op-ed-blockchain-and-ai-combine-to-power-modern-technological-advancement/