WaBi Nedir?

WaBi Nedir?

WaBi blockchain güvenliğini almayı ve gerçek hayattaki malların kimliğini doğrulamak için kullanılmasını, tüketicilerin ölümden veya sahte mallar nedeniyle ciddi zararlardan korunmasını amaçlamaktadır. Ekip, tüketici ürünlerine sahteciliğe karşı etiketler yerleştirir, böylece müşterilerin söz konusu ürünün iddia edildiği ve değiştirilmediği şey olduğunu kanıtlayan doğrulanabilir bir yöntemi vardır. Tüketiciler daha sonra ürünleri satın almak için WaBi’yi kullanırlar. Jeim WaBi ve ana şirketi Walimai çoğunlukla Çin’de olsa da, uluslararası olarak da genişliyorlar.

WaBi’nin Çözümü Ne?

Şu anda, piyasada sahte malların dramatik bir akışı vardır. Aslında, dünyada dolaşımda olan ithal sahte mallarda yaklaşık 461 milyar dolar (USD) var. Bazıları için bu rahatsız edici olsa da, ilaç, gıda, bebek maması ve benzer ürünler durumunda da düpedüz tehlikeli olabilir. WaBi’nin arkasındaki ekip, Çin’deki son bebek gıda skandallarıyla hedeflerine doğru ilerledi. 2004 yılında, en az 63 bebek, sahte bebek sütü içmekten öldü ve 2008 yılında, 54.000 hastane yatışı ve altı bebek ölümü de dahil olmak üzere benzer bir skandaldan 300.000 kurban vardı.

WaBi kullanır

Çin’deki bebek sosu ile ilgili skandallar tarafından bir çözüm bulmaya teşvik edilirken, ürünlerin kimliğini doğrulayabilme yeteneği, dünyanın dört bir yanındakilere yardımcı olabilir. WaBi Projesinden önce, fiziksel ve dijital varlıkları bağlamadan sorunu çözmek için blockchain’i kullanmanın bir yolu yoktu.

WaBi’nin Üstesinden Geldiği Diğer Zorluklar Nelerdir?

Bu çözümü geliştirirken, WaBi ekibinin kazara kırılma riski olmadan güvenli bir şekilde yerinde kalabilen fiziksel bir etiket oluşturması gerekiyordu, ancak açılış veya sahte yeniden doldurma durumunda kolayca kırılabiliyordu. Aynı zamanda, sistem üzerinde kurcalamayı önlemek için makro düzeyde güvenlik sağlarken, kopyalamaya karşı etiketleri tek tek güvenli hale getirerek mikro güvenlikten faydalanmak zorundaydılar.

WaBi, Fiziksel Varlıklar için Blockchain’den Nasıl Yararlanıyor?

WaBi Projesi için en büyük zorluk, blockchain’den yararlanmak için fiziksel ve dijital varlıkları birbirine bağlamaktı. Ekip, işlem güvenliğine ve her dijital varlığın tekliğine izin veren blok zincirleme ve kriptografik teknolojilerin güvenliği üzerine kurulmuştur. Walimai’nin çözümü, fiziksel öğeyi dijital bir temsil ile makul bir maliyetle güvenli bir şekilde bağlayabiliyor.

WaBi Nasıl Kullanılır?

Bu yöntemin çalışması için, Walimai etiketi tedarik zinciri için “menşe noktasında” yer almaktadır. Kod, bir dinamik kod, benzersiz şifreli bir kimlik ve coğrafi veri içeren bilgiler sağlar.

WaliMai

Akıllı telefonunuz için Google Play’den, Apple App Store’dan, QQ Store’dan veya Baidu uygulama mağazasından bir mobil uygulama alabilirsiniz. Bir mağazadaki bir öğeye rastladığınızda, QR kodunu taratın ve sahte olup olmadığına dair bilgileri okuyabileceksiniz. Taranan etiket bilgiyi okuyacak ve doğrulanması için buluta gönderecektir. Kamu doğrulama sonucu size güven vermek için gösterilmektedir. Çin’de çok sayıda ürün zaten bu etiketleri kullanıyor ve sistem büyüyor. Tüketici taraması nedeniyle, fiziksel ve dijital nesneler sürekli olarak senkronize edilebilir.

Walimai Sisteminin Hangi Güvenlik Önlemleri Var?

Blockchain’in güvenliğini tam potansiyeline kullanmak ve etiketlerin tahrifatını veya sahteciliğini önlemek için, bir tüketicinin bir saldırı durumunda ürünün güvensiz olduğunu gösteren sistemler vardır. Coğrafi konum verileri eşleşmezse, bilgi kullanıcıyı uyarmayacak ve kimlik doğrulamayacaktır. Eğer sahteci ürünü klonlayıp sahte olarak değiştirirse, taramalar arasındaki zaman boşluğu kimlik doğrulamasını engeller. Eğer sahteci ürünü sirkülasyondan çıkarırsa, tek bir tarama toplu olarak geri kalan öğeleri desynchronize edeceği ve denemeyi boşa çıkaracağı için kopya çıkaramayacak ve etiketi çoğaltamayacaktır.

WaBi Jetonu Nedir?

WaBi jetonu, tüketicilerin Walimai uygulaması aracılığıyla taradıkları ürünleri satın almak için kullanabilecekleri dijital bir belirteçtir. İlk ICO bitti ve 100 milyon sabit toplam arzdan satışa sunulmuş olan 46 milyon WaBi’yi sattı. ICO sırasında, her bir jeton 0,25 ABD Doları karşılığıydı.

Uygulamanın kullanıcıları, tek tıkla otomatik ödeme ile Walimai tarafından korunan ürünleri satın almak için WaBi’yi kullanabilir. WaBi ile ödeme yaparak, kullanıcılar satın almalarda, indirimlerde ve iyileştirilmiş teslimat koşullarında bonus WaBi puanları gibi ekstra avantajlar elde ederler. Kullanıcılar ayrıca bir indirim almak için WaBi ile sadakat puanları toplu olarak satın alabilirler.

WaBi Projesi

WaBi Projesi’nin kurucuları, Ağustos 2012’de Çin’deki taklit ürünlerle nasıl başa çıkılacağını tartışmaya başladı. Eylül 2013’e kadar, RFID’yi tüketici dostu, güvenlik ve rahatlık için temel teknoloji olarak kullanmayı tercih ettiler. Bu yıl Ekim ayında Walimai adı seçildi ve Şubat 2014’te Çin’deki Hangzhou’daki ticari faaliyetler resmi olarak başladı. Bu yılın ekim ayında, Walimai, Moskova’daki İnovasyon Forumu’nda en yenilikçi şirketler arasında yer aldı.

Aralık 2014 ve Ağustos 2015 arasında, Temmuz 2016’da başlatılan uygulamalar ile en üst düzey alkol ve bebek maması üreticileri ile çalışmaya başladılar. Bu, RFID etiketlerinin daha yeni bir sürüme güncellendiği zaman da. Aralık ayında, olumlu incelemelere sahip bir çevrimiçi mağaza olan JD.com’u açtılar. Nisan 2017’de birkaç fiziksel bebek mağazasında Walimai Shelves’i kurdular. Kasım ve Aralık aylarında, tüketiciler WaBi’yi ürün almak için kullanabildiler.

Gelecek Planları

Walimai korumalı ürünlere sahip bebek mağazalarının sayısı artmaya devam edecek. 2017 yılının Aralık ayında, Walimai ayrıca, güvenli ürünler içeren alkollü ürünler satmaya başladı. 2018 yılında, ekip, distribütörler ve alkol ve bebek maması üreticileriyle ortaklıklar kurmaya ve ayrıca farmasötik ürünlerle çalışmak için teknolojiye uyum sağlamayı umuyor. 2019’a gelindiğinde, ekip, WaBi’nin kullanımını, belirli sigorta şirketleri ile ürün üreticileri ve ortaklıkları ile sadakat programları içerecek şekilde genişletmeyi hedefliyor.

WaBi Zaman Çizelgesi

Sonuç

Walimai, alkol ve bebek maması gibi, kurcalamaya eğilimli tüketici ürünlerine güvenlik sağlamak için yenilikçi bir yaklaşım benimsiyor. Kullanımı her iki uçta da ekstra bir adım gerektirse de, üretici bir kod koymalı ve tüketici bunu taramalıdır, zihnin huzuru bu ek zamanı iyi değerlendirmelidir. Walimai ve WaBi jetonu genişledikçe, dolandırıcılık ve bununla bağlantılı ölüm veya yaralanmaların önlenmesi için çok önemli bir yenilik olabilir.