Ukraynalılar, Kripto Gelirleri İçin Düzenli Vergiyi Ödeyecek

Ukraynalılar, Kripto Gelirleri İçin Düzenli Vergiyi Ödeyecek

.

Özel kripto düzenlemelerinin eksikliğinden dolayı Ukraynalılardan, tüm kripto kazançlarına %19,5 oranında vergi ödemeleri isteniyor. Bu, madencilik ve ticaret tarafından üretilen geliri içerir ve yatırımcılar kazançlarını finansal varlıklar veya hatta mal olarak rapor edebilirler.

Kripto gelir vergisi nasıl alınır?

Dünya çapında birçok ülke şu anda kripto vergilendirme konusunda mücadele ediyor . Çeşitli ülkelerin kripto pazarları geliştikçe, hükümetleri daha fazla kar elde etmek için farklı yöntemler aramaktadır. Ancak, kripto alanı için uygun düzenlemeler olmaksızın bunu yapmak zordur. Bazıları bu dijital varlıkları yasal hale getirmenin bir yolunu bile bulamıyor.

Ukrayna, böyle bir ülke olmasına rağmen, hala kripto vergilerini tanıtmak istiyor. Nitekim ülkenin maliye bakan yardımcısı Sergei Verlanov , vergilendirme meselelerinin fazlasıyla abartıldığına inanıyor.

Ona göre, kripto – ticaret ve madencilik ile yapılabilecek iki işlem var. Sorunun, normalde% 19,5’lik bir gelir vergisi uygulamasından daha karmaşık olması gerekmediğine inanıyor. Ukrayna’da yasal statü eksikliği olmasına rağmen kriptolara ortak bir madde olduğunu itiraf etti. Mevcut yasalara göre maddi olmayan mülktürler. Ona göre, BTC ticaretinde ve bir video oyununda tank satın alma ve satma konusunda hiçbir fark yoktur .

Yine de, ülkenin kriptosun yasallığını belirlemesi gerektiğine inanıyor ve bundan sonra kripto değişimleri vergi ajanları haline gelebiliyor.

Ukrayna hükümetinin temsilcileri , vergi mükelleflerinin şu anda iki seçeneğe sahip olduğunu belirttiler. Kripto kazançlarını finansal varlık olarak veya mülk olarak rapor edebilirler . Kriptolar hala yasal bir statüye sahip olmadıkları için, en azından şimdilik dijital para birimlerinin nasıl rapor edildiği konusunda hiçbir fark yaratmıyor. Yine de Verlanov, yasal statü olmadan işlemleri doğru bir şekilde vergilemek ve kontrol etmek mümkün olmadığını belirtmeye devam ediyor.

Ukrayna’da tahsis edilen mevzuatın eksikliğinden dolayı bir çok kripto durumu tamamen düzenlenmemiştir. Eşzamanlı olarak, kriptoların popülaritesi artmaya devam ediyor. Ukrayna’nın geçtiğimiz Ekim ayında üç fatura açmış olmasına rağmen, vergilendirmeyi kapsayan dördüncü taslakta bu ayın gerçekleşmesi bekleniyor. Yazarlar, kripto kullanıcılarının madencilik ve alım satım karlarından% 5 oranında ödeme yapmasını gerektiren geçici bir vergi uygulamasının getirildiğini öne sürüyorlar.

Ayrıca, yaklaşık bir ay önce, Ukrayna’nın Finansal İstikrar Kurulu, kripto alanını da içeren yeni bir düzenleyici konsepti onayladı. Organ, ülkenin ulusal bankası, maliye bakanlığı, Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Mevduat Garanti Fonu ve son olarak Ulusal Finansal Hizmetler Piyasası Komisyonu da dahil olmak üzere farklı kuruluşların temsilcilerini içerecektir.