Tayland Merkez Bankası, Ulusal Kriptopara Çıkaracak

Tayland Merkez Bankası, Ulusal Kriptopara Çıkaracak

Tayland Merkez Bankası (BOT), ülkenin en büyük bankacılık kurumlarıyla işbirliği yaparak kendi dijital para birimini çıkaracağını açıkladı . Yetkililer, dijital finans sektörünün hızla büyüdüğünü ve Tayland’ın geride kalmasını istemediklerini kabul ediyor.

Asya’da kripto para birimine yönelik tutumlar nispeten karışık olmuştur. Çoğunlukla, işler çok açıktan çok düşmancaya geçti . Örneğin, Çin, bir zamanlar bitcoin aktivitesinin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan yuan’la bitcoin ticaretine ve bitcoin ve cryptocurrency sahnelerine hâkim oldu. Ayrıca, Güney Kore gibi ülkeler bir zamanlar dünyanın kripto işlemlerinin yaklaşık dörtte birini sorumlu tutuyorlardı.

Ama son zamanlarda, işler kötü bir dönüş yaptı. Çin hem ilk para tekliflerinde (ICOs) hem de dijital para birimi değişimlerinde sert yasaklar getirdi ve aynı zamanda ülkenin en büyük sosyal ağı olan WeChat gibi platformlarda kripto-para birimine dayalı medya ve sosyal hesapları susturmaya çalışıyor.

Güney Kore ayrıca ICO’ları yasakladı ve aynı şeyi dijital değişimlerle tehdit etmekle tehdit etti, ancak düzenleyiciler artık kararlarının tersine çevrilmesini düşünüyorlar.

Bununla birlikte, Asya’nın diğer bölgeleri, dijital para birimine gelince, daha az sıkı – düpedüz dostça -. Singapur, birçok analistin açıkça onu kucaklayan bir ortam olduğunu söylemesi sayesinde, kripto işlerinin Asya’daki en önemli noktası haline gelmiştir. Pek çok borsa ve dijital para birimi işletmesi, bir zamanlar Çin’e yerleştiler, o zamandan beri çantalarını topladılar ve operasyonlarını zulüm görmeden gelişmek için Singapur’a taşıdılar.

Güney Kore, bundan böyle, dijital paraları düzenleyerek onları yasaklamak yerine yeni bir plan geliştirdi. Çoğu ülkenin kripto müziği ile karşı karşıya olduğu ve vermeyi reddedenlerin tozun içinde kaldığı kesin.

Ulusal Kriptoparanın Amacı

Tayland’ın yeni merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi Tayland’ın en yüksek dağından sonra “Proje Inthanon” olarak adlandırılacak. Banka valisi Veerathai Santiprabhob, işletmeyi “bankalararası yerleşimlerin yeni bir yolu” olarak tanımlamaktadır ve ana planın, Tayland’ın önde gelen kurumları arasında günlük aktiviteyi kolaylaştırabilecek olup olmadığını görmek için blockchain teknolojisinin arkasındaki potansiyeli anlamak olduğunu söylemektedir:

“Diğer merkez bankaları gibi, amacımız da CBDC’yi hemen kullanıma sokmak değil, bunun yerine geri ofis operasyonları için potansiyelini ve etkilerini araştırmaktır. Bu çabalar, mevcut sistemlere kıyasla ihtiyaç duyulan daha az aracılık nedeniyle daha hızlı ve daha ucuz işlemler ve doğrulamalar için yolu açmalıdır. ”

Para Birimi Ne Yapacak?

Proje için bir basın açıklamasında, Project Inthanon’un “Tayland finansal sektörünün operasyonel verimliliği artırmak için yeni finansal teknolojilerin benimsenmesine yönelik teknolojik hazırbulunuşluğunu yükseltmek” istediği ve “YİD ve katılımcı bankaların işbirliğine dayalı bir proje tasarlayıp geliştireceği” belirtiliyor. toptan merkez bankası dijital para birimi ihraç ederek toptan fon transferi için konsept prototip. ”

Ayrıca prototipin, New York’ta yerleşik bir teknoloji firması olan R3 tarafından geliştirilen dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) platformu Corda üzerine kurulacağını belirtiyor.

Şimdiye kadar, sekiz ayrı kurum projeye katılmayı ve tam olarak inşa edildikten ve faaliyete geçtikten sonra para birimini dağıtmayı kabul etti. Bu işletmeler arasında Bangkok Bankası, Siam Ticaret Bankası, Standart Chartered Thai Bank ve Krung Thai Bank bulunmaktadır.

Sunulan sekiz katılımcı arasından ikisi bu ayın başlarındaki tartışmaların merkezinde yer aldı. Kasinkorn Bank ve Krung Thai Bank, 120.000’den fazla müşteriyi etkileyen büyük veri ihlalleri rapor ettiler.

Tayland Bankası, haberleri takiben tüm bankaların müşteri güvenliğini en üst düzeyde önceliğe koymalarını ve müşteri hesaplarına yetkisiz erişimi engelleyecek yeni sistemler geliştirmelerini ve bu tür olaylardan doğrudan etkilenen kişilere maddi tazminat sunmalarını gerektiren yeni siber güvenlik önlemlerini uygulamaya koydu.