Square, Bitcoin Ödeme Yöntemi Patenti Aldı

Square, Bitcoin Ödeme Yöntemi Patenti Aldı

Dijital ödeme firması Square, satıcıların bitcoin veya başka bir kripto para birimi dahil olmak üzere herhangi bir para biriminde ödeme kabul etmesine olanak tanıyan bir ödeme ağı için bir patent kazandı.

21 Ağustos’ta yayınlanan kamuya açık belgeler, ABD Patent ve Marka Ofisi’nin (USPTO), Square’in, tüccarların geleneksel ödeme yöntemleriyle birlikte kripto paraları kabul etmesine ve kendi para birimi cinsinden para kazanmasına izin veren bir sistemi patent başvurusunu onayladığını göstermektedir. San Francisco merkezli firma, ilk kez Eylül 2016’da patent başvurusunda bulundu.

Patentten:

“Açıklanan teknoloji, teknolojideki ihtiyacı, daha büyük bir çeşitlilikteki para birimini kabul edebilecek bir ödeme hizmeti için kastediyor… kripto para birimleri (bitcoin, eter, vb.) Dahil sanal para birimleri de dahil olmak üzere… bir müşteri ile bir müşteri arasındaki bir işlemdeki geleneksel bir ödeme sistemine tüccar ve özellikle bu tür para birimleriyle yapılan işlemlere ilişkin sorunları çözmek veya iyileştirmek için bir ödeme servisi için. Özellikle, burada açıklanan ödeme hizmeti, bir müşterinin kendi seçtiği herhangi bir para biriminde ödeme yapmasına olanak tanıyan gerçek zamanlı (veya esasen gerçek zamanlı) işlemleri kolaylaştırabilir;

Square, satıcıların otomatik olarak yerel para birimine dönüştürülen kriptopara ödemeleri kabul etmesini sağlayan ilk ödeme işlemcisi olmayacak. Örneğin, BitPay , 2011’den beri Bitcoin ödemelerini gerçekleştiriyor.

Ancak, Square zaten büyük bir pazar penetrasyonuna sahiptir, bu yüzden mevcut POS sistemine kripto para birimi ödemeleri eklemek, milyonlarca tüccarın başka bir ödeme işlemcisine girmeden veya kripto para birimi fonlarını fiat’a dönüştürmeden bitcoin’i kabul etmesine izin verecektir.

Bitcoin İşlem Gecikmesini Önleme

Jack Dorsey Bitcoin Meydanı
Square CEO’su Jack Dorsey | Kaynak: JD Lasica / Flickr

Patent, ayrıca, POS sisteminin kripto-para cinsi işlemlerde gecikmeyi ortadan kaldırmasına olanak tanıyan bir işlemi de detaylandırmakta olup, bitcoin işlemlerinin (genellikle daha yavaş onay süreleri için eleştirildiği), kredi kartı işlemiyle kabaca aynı hızda onaylanabilmesini temin etmektedir.

Ödeme hizmeti, bunu, gerçek zamanlı olarak yönetilen cüzdanlardan işlemleri kaydeden özel bir blockchain’i muhafaza ederek, POS sisteminin, işlemlerin halka açık blockchain’e yazılmasından önce değişen dengeleri tanımlamasına izin vererek gerçekleştirecektir. Patente göre, bu, çift ​​harcama saldırıları riskini tamamen ortadan kaldırmaz , ancak bu riski satıcıdan ödeme servisine aktarır.

Patent ayrıca, ödeme ağının kendisi tarafından saklanan kullanıcı fonlarının bulundurulmasıyla işlem gecikmesinin ortadan kaldırılabileceğini ve böylelikle Square’in blok defterine herhangi bir işlem yazmaktan ziyade dahili defterini güncelleyebildiğini de kaydetmektedir.

Elbette, Square’in patentli kripto para birimi ödeme ağını POS hizmetine uygulayacağının bir garantisi yok. Bank of America, örneğin, bir kripto para birimi başlangıcını kurmak için bankayı terk eden eski bir VP’nin “ anlamsız ” halkla ilişkiler oynadığını söyleyen düzinelerce bloklu patent için başvuruda bulundu .

Bununla birlikte, Square, blockchain araştırması ile uğraşan birçok firmanın aksine, bir vokal kriptopara taraftarı tarafından yönetiliyor.

CCN olarak bildirilen, Square CEO’su Jack Dorsey o Bitcoin on yıl içinde internet kullanıcısının yerli para birimi olabileceğini inandığını belirten kayıt altına alınır.

“İnternet yerli parayı hak ediyor. Yerel bir para birimine sahip olacak. Bitcoin olup olmayacağını bilmiyorum, ”dedi Mayıs’ta yapılan bir röportajda. “Umarım bitcoin olur.”

Dorsey, son zamanlardaki kazançların , Square’in Bitcoin’e olan ilgisinin sadece satın alma ve satmanın ötesine geçtiğini söyleyerek, firmanın cryptocurrency’yı “dönüşümsel teknoloji” olarak gördüğüne dikkat çekti.

Üstelik, patent, şirketin, 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında bitcoin alım satımı gerçekleştirmeye başladığı Square’in eşler arası Nakit Uygulaması aracılığıyla yürütülen bitcoin ödemelerini gösteren referans çizimleri de içeriyor.

Uygulamada işlem hacimleri, şu ana kadar küresel spot piyasaya kıyasla çok küçüktü , ancak Square CFO’su Sarah Friar son zamanlarda şirketin bitcoin kullanıcı tabanında “gerçek büyüme” gördüğünü söyledi.

Tüm patent:

Square  Cryptocurrency Ödeme Ağı