Satoshi Nakamoto kimdir?

Onun kim olduğunu bilmiyorken, onun ne yaptığını biliyoruz. Satoshi Nakamoto, Kasım 2008’de Kriptografi Mail List aracılığıyla bir kağıt yayınlayarak, Bitcoin protokolünün mucidi oldu.

Daha sonra 2009 yılında Bitcoin yazılım istemcisinin ilk sürümünü piyasaya sürdü ve sonunda topluluktan 2010’un sonlarına doğru kaybolmaya başlayana kadar projedeki diğerleriyle birlikte posta listeleri aracılığıyla iletişim kurdu.

Nakamoto, açık kaynak üzerinde çalışan kişilerle birlikte çalıştı ancak kendisi hakkında kişisel bir şey açıklamamaya özen gösterdi.

“Satoshi”, “hızlı düşünen, akıllı olan açık düşünce” anlamına gelir. “Naka”, “orta, iç veya ilişki” anlamına gelebilir. “Moto”, “köken” veya “temel” anlamına gelebilir.

Japon olup olmadığından emin değiliz.

Nakamoto’nun kim olduğunu bilen var mı?

Hayır, ancak insanlar tahmin ederken kullandıkları dedektif teknikleri bazen cevaptan daha ilginç oluyor. New Yorker’dan Joshua Davis, Satoshi Nakamoto’nun Dublin’in Trinity Koleji’nden mezun olan bir şifreleme öğrencisi olan Michael Clear olduğuna inanıyordu.

Bu sonuca Nakamoto’nun çevrimiçi yazılarından 80.000 kelimeyi analiz ederek ve dilsel ipuçlarını araştırarak geldi. Ayrıca Finlandiyalı ekonomik sosyolog ve eski oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta’dan şüpheliydi.

Her ikisi de Bitcoin’in mucidi olduğunu reddetti. Michael Clear, 2013 Web Zirvesinde Satoshi olduğunu genel olarak kabul etmedi..

Anonim bir grup FastCompany’teki Adam Penenberg, iddia üzerine, Nakamoto’nun gerçekte üç kişinin olabileceğini savunarak itiraz etti: Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry. Nakamoto’nun dilinin Bitcoin White Paper’ından Google’a, başka herhangi bir yerde kullanılıp kullanılmadığını görmek için benzersiz ifadeler yazarak bunu çözdü.

Başta Satoshi tarafından kağıdı yayınlamak için kullanılan bitcoin.org alan adı, patent başvurusu yapıldıktan üç gün sonra kaydedildi.

Finlandiya’da kayıtlıydı ve patent yazarlarından birisi, alan adı tescil edilmeden altı ay önce oraya gitmişti. Hepsinin inkar etti. Michael Clear, 2013 İnternet Zirvesinde Satoshi olduğunu açıkça reddetti.

Her halükarda, bitcoin.org 18 Ağustos 2008’de tescil edildiğinde, tescil ettiren aslında bir Japon anonim kayıt servisi kullanmış ve bir Japon ISS kullanarak ev sahipliği yapmıştır..

Bazıları, Finlandiya’da yaşayan ve başlangıçtan beri Bitcoin’le uğraşan bir geliştirici olan Martii Malmi olduğunu düşünüyor.

Başka bir teori, bilgisayar bilimcileri Donal O’Mahony ve Michael Peirce’nin Satoshi olduklarını ve dijital ödemeler üzerine yazdıkları bir makaleye Hitlerh Tewari’nin birlikte yayınladığı bir makaleye dayandığını ileri sürüyor. O’Mahony ve Tewari, Michael Clear’in öğrenci olduğu Trinity College’da okudu.

Hal Finney, Michael Weber, Wei Dai ve birkaç geliştirici, dönemsel olarak potansiyel Satoshis olarak medya raporlarında ve çevrimiçi tartışmalarda adı geçenler arasında yer aldı.

Bir komedyen ve bir yazar olan Dominic Frisby, BitGold yaratıcısı Szabo’nun “Bitcoin: Para Geleceği” adlı kitabı nedeniyle Satoshi olmasının muhtemel olduğunu da önermektedir. Ayrıntılı analizi, C ++’daki teknik beceri seviyesi, Satoshi’nin doğum günü ve Satoshi’nin yazdıklarının dilbilimiyle ilgiliydi.

Nathaniel Popper’ın Mayıs 2015’te yayımladığı ‘Digitial Gold’ kitabında Popper, bir olayda nadir bulunan bir karşılaşmada Szabo’nun Satoshi olduğunu bir kez daha inkar ettiğini ortaya koyuyor.

Ardından Aralık 2015’teki Wired ve Gizmodo raporları, Nakamoto’yu Avustralyalı girişimci Craig S Wright olarak belirlediğini iddia etti. WIRED, “Wright’ın yakınında, anonim bir kaynak” olarak öne sürülen, e-postaların, transkriptlerin ve Wright’ın Bitcoin yaratımındaki rolüne işaret eden diğer belgelerin önbelleğini sağladığını belirtti. Gizmodo, Wright’ın iş e-postası hesabına saldırı yaptıklarını iddia eden birinden kaynaklanan belgelerin önbelleğini ve yakın kişilere röportaj yapma çabalarını gösterdi. Wright-Satoshi bağlantısının bir aldatmacadan başka bir şey olmadığı fikri, gözlemcilerin gözler önüne serdiğini ancak yayınlanan kanıtların çekici doğasının bir süre gelecek spekülasyonları teşvik edeceğinden şüphe duymuyordu.

Çoğunlukla, bu potansiyel Satoshi’lerin tümü Nakamoto olmadıklarında ısrar ettiler.

Onun hakkında ne biliyoruz?

Bildiğimiz bir şey, Bitcoin’in gelişiminin erken safhasında kendisiyle ilgili olan insanlarla yapılan röportajlara dayanarak, sistemin çok kapsamlı bir şekilde düşünülmesidir.

Çekirdek geliştirici Jeff Garzik’e göre, klasik bir yazılım mühendisinden beklediğiniz aynı titiz testi uygulamadığından, kodlaması geleneksel değildi.

Ne kadar zengin?

Bitcoin ve kriptografi üzerine bir otorite olan Sergio Lerner tarafından yapılan bir analiz, Satoshi’nin Bitcoin ağındaki erken blokların birçoğunu çıkarıdğını ve yaklaşık 1 milyon Bitcoin’den bir servet inşa ettiğini gösteriyor.

Şimdi ne yapıyor?

Hiç kimse Satoshi’ye ne olduğunu bilmiyor ancak 23 Nisan 2011 tarihli bir yazılım geliştiricisine gönderdiği son e-postalardan biri şöyleydi: “Başka şeylere yöneldim. Gavin ve herkes iyi ellerde. ”

Elbette söylentiler var. İnsanlar adını “merkezi istihbarat” olarak yorumladı, ancak insanlar görmek istediklerini görecekler. Komplo teorilerinin doğası böyle bir şey.

Açıkça görülen soru, üç harfli ajanslardan birinin, daha sonra anonim bir ticaret mekanizması olarak kullanılabilecek ve senatörlerin ve FBI’nın potansiyel terörizm ve diğer cürüm çabaları hakkında ellerinden gelen elle tutulur bir şifre oluşturmanın ilgisini çekeceğidir. Kuşkusuz komplo teorisyenleri de görüşlerine sahip çıkacaklardır.

Belki de önemli değil. Çekirdek geliştirici Jeff Garzik bunu kısaca belirtti. “Satoshi, onun kim olduğunu bilmek zorunda kalınmaycak, onun kim olduğuna ya da onun bilgisine önem verilmeyecek bir açık kaynaklı sistem yayınladı” diye belirtiyor. Açık kaynak kodu, sırları gizlemeyi imkansız kılar. “Kaynak kod kendisi için konuştu.”

Dahası, bir takma ad kullanmak akıllıcaydı, çünkü insanları arkasındaki kişilikten çok teknolojiye odaklanmaya zorladı. Bitcoin bugünün sonunda Satoshi Nakamoto‘dan çok daha büyük.

Leave a comment