“Rusya 2019’da Bitcoin’e 10 Milyar Dolar Yatıracak”

Bir Rus üniversite profesörü, Rusya’nın 2019 yılında milyarlarca sermaye rezervini Bitcoin’e yatırarak potansiyel olarak bir sonraki boğa koşusunu ateşleyeceğini belirtti.

Moskova’nın Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu İdaresi Akademisi’nde öğretim görevlisi olan Vladislav Ginko, Kremlin’in Avustralya’dan çıkan haber yayınları Micky tarafından bildirildiği üzere ABD’den yeni yaptırımlar alma ihtimaline karşın nakit rezervlerini Bitcoin’de çeşitlendirmeye başlayacağını tahmin ediyor .

ABD’nin önceki yaptırımları öncelikle Rusya oligarşlarını, özellikle Vladimir Putin’le derin bağları olanları hedef aldı. Bu oligarşilerin birçoğunun Kremlin tarafından onaylandığı iddia edilen yolsuzluklardan şüpheleniliyor. Yaptırımlar yürürlüğe girdiğinden beri ABD ile Rusya arasındaki gerginlikler gerildi.

Ginko şimdi “ABD yaptırımlarının yalnızca Bitcoin kullanımıyla hafifletilebileceğini” düşünüyor.

Ekonomist, Saint Petersburg Devlet Üniversitesi’nden mezun oldu ve son yirmi yılda birçok akademik, yatırım ve hükümet rolü üstlendi.

Rusya Merkez Bankası’nın rezervlerinde yaklaşık 466 milyar dolarlık sermayesi olduğunu belirtti. Ginko, gelecekte bunu yapmak için sınırlı bir fırsat olması durumunda Rusya’nın rezervleri çeşitlendirmeye başlaması gerektiğine inanıyor.

Ginko, bu görüşleri teşvik etmek için Rusya’dan “bu yılın ilk çeyreğinde en az 10 milyar dolar” yatırım yapmasını beklediğini belirtti.

Bir gün sonra , takip eden tweet’lere yanıt olarak Ginko, “Rusya’nın ABD’nin petrol ve doğal gaz ödemelerinden neredeyse tamamen kapatılması gerektiğinde ABD’nin yaptırımları nedeniyle dolarsızlaştırma zorunluluğu” olduğunu belirtti.

“ABD ve AB yaptırımları nedeniyle, Rus oligarşileri ABD cinsinden varlıklarını derhal yurtdışına taşımak zorunda kaldılar ve şimdi Bitcoin’in yatırım için en iyi seçenek olduğunu görüyorlar.”

Bu duygu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da paylaşılıyor. Rus hükümeti tarafından finanse edilen bir Rus uluslararası televizyon ağı olan RT’de Putin, “Dolardan uzaklaşmak için hiçbir amacımız yok, bizden uzaklaşan dolar.” Dedi.

Ayrıca, Ginko, Putin’in FinTech’in Rusya’ya ABD yaptırımlarından kaçınmak için bir çözüm sağlayabileceği fikrinin kendisine çekildiğini iddia etti .

Rusya, sermaye rezervlerini Bitcoin’e yatırmaya başlasaydı, muhtemelen Bitcoin’i ve tüm pazarın yükselişini görebilecek bir 2019 boğazı koşusunun zirvesinde olabiliriz.