Rapor, SWIFT Ödemeleri Sorunlu, Çözüm Ripple (XRP)

Ripple, Guardian tarafından yayınlananve SWIFT’nin geleneksel küresel ödeme ağının eğilimli olduğu bir dizi gecikme ve hataları özetleyen yeni bir raporun altını çizdi.

Guardian makalesinde, SWIFT sınır ötesi bankacılık sisteminin tutarsızlıkları, hataları ve gecikmeleriyle uğraşmak zorunda kalan 4 kişi ve yardım derneği izleniyor.

Mevcut sınır ötesi ödeme sistemimizin sorunlarını, SWIFT (Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Kurumu) kısaltmasının genellikle “yanlış yorumlayıcı” olduğunu kanıtladığını belirtiyor.

SWIFT’leri aksatmaya yönelik ilk hikaye , Zambiya’daki okullara yapılan ödemelerde SWIFT sınır ötesi havale hizmetini kullanan bir yardım kuruluşuna yöneliktir :

Elaine ve Malcolm Thompson’ın yardımcısı, St Paul’s Çocuk Projesi, Zambiya’da 36 yetim için okul ücretleri ve masrafları ödüyor. Ekim ayında, yardımseverlerin Barclays hesabından Zambiya’daki belirlenmiş bankasına kadar £ 11,000 Swift sistemini kullanarak ödeme yaptılar, ama hiç gelmedi.

Yukarıdaki davada bir “gözlemci” nihayet araya girdi ve parayı yardım kuruluşuna geri gönderdi. Ödemeyi kolaylaştıran Barclays Bankası, gecikmeler için Zambiya’daki yararlanıcı bankayı suçladı.

Bir sonraki hikaye, bir aile üyesinin kayınvalidesine bir SWIFT havaleinde paralarını kaybettiği daha kişisel bir şeydir:

Martin Finnegan’a, Nationwide hesabından Rusya’daki kayınvalidesine gönderilen tahmini 2.450 sterlin, yaklaşık üç gün süreceği söylendi. Üç ay sonra hala geçişte, bilinmeyen yerdeydi.

Bir başka hikaye, bu sefer önemli bir miktar parayla Kanada’ya taşınan bir kadından geliyor ve yeni evi için 54.000 sterlinlik bir depozit var:

Haziran ayında Jane Collins, Kanada’ya taşındıktan sonra satın aldığı evi neredeyse kaybetti çünkü Nationwide hesabından aktarılan 54.000 £ tutarındaki depozito kayıptı. Sonunda altı hafta sonra geldi. Ülke çapında banka zinciri boyunca zayıf iletişim suçlandı.

Guardian tarafından kapsanan son hikaye, 5 ayını ödemeyi beklediği bir tatil için bir tur operatörüne ulaşmak için bekleyen bir kadın hakkındaydı:

Laura Fulcher, Ganalı tur operatörüne ulaşmak için 500 dolarlık bir tatil depozitosu için beş ay bekledi. Gözlemci, bankası TSB ile temasa geçtikten sonra sonunda iade edildi. Aynı zamanda ilgili masrafları geri ödedi ve “sıkıntı” için tazminat olarak 50 sterlin ve faiz ekledi.

SWIFT: Kusurlu bir Ödeme Sistemi

Yukarıda belirtilen hikayelerden görüldüğü gibi, SWIFT sınır ötesi para transfer sistemi, kusurların adil payıyla mükemmel olmaktan çok uzaktır. Küresel ölçekte her gün kullanılan bir sistem için, bu tür problemler mevcut olmamalıdır.

SWIFT sisteminin, 11 bin üyesine ve para transferleri için manuel girdilere dayanan, 45 yaşındaki güvenli bir mesaj gönderme hizmeti olduğu gerçeğini göz önüne alarak, sistemin, sistemdeki gibi yavaş ve kusurlu olması hiç de şaşırtıcı değil.

Ripple’deki ekip, mevcut SWIFT sınır ötesi havale sisteminin günümüzün veriye dayalı teknolojik toplumunda tam bir revizyon gerektirdiğini anlıyor. İşte bu nedenle Ripple küresel ödeme ağı ( RippleNet ) ve blockchain teknolojisi ile desteklenen diğer ödeme hizmetlerini oluşturuyor.