Rapor: AB Ülkeleri Ortak Kripto Düzenlemesi Yapmalı

Rapor: AB Ülkeleri Ortak Kripto Düzenlemesi Yapmalı

Avrupa Birliği maliye bakanları için hazırlanan yeni bir rapor, hükümetin düzenleyici makamlarının, nasıl alındıklarını, satıldıklarını ve alınıp satıldıkları da dahil olmak üzere, kripto düzenlemelerine ilişkin ortak kurallar getirmeleri gerektiğini tespit etti.

Rapor, AB üyelerinden bakanların malikaneleri düzenleyici çerçevelerini tartışmak üzere Viyana’da toplanmasından birkaç gün önce geldi.

Brüksel merkezli bir düşünce kuruluşu olan Bruegel tarafından hazırlanan raporda, AB’nin yatırımcı risklerini daha iyi kontrol edebilmek ve sektör için büyümeyi inaktive etmek amacıyla kripto paralar ve İlk para oO’ları (ICO’lar) hakkında daha net kurallar geliştirmesi gerektiği savunuyor.

Belge, Cryptocurrency Yönetmeliklerine İlişkin AB Toplantısından Önce Günler Geldi

Reuters tarafından özel olarak görülen yeni belge, Viyana ve Cuma günlerinde bu cuma ve cumartesi düzenleyici makamlara sunulacak. Toplantının tek hedefi  , Avrupa’da gelişen kripto para birimleri için tutarlı bir düzenleyici çerçeve geliştirmek.

AB finans üyesi tarafından alınan düzenleyici önlemlerin ne kadar sert olacağı belli olmasa da, birçok Avrupa düzenleyicisi kripto paralara karşı olumlu bir tutum sergilemiştir. Bloomberg tarafından elde edilen bir toplantı notunda  , düzenleyiciler özellikle ICO’ları “sermayeyi yükseltmek için etkin bir yol” olarak gördüklerini ve kripto paranın mevcut ekonomik sistemi nasıl etkileyebileceğini ve hatta modernleştirebileceğini düşünmeleri gerektiğini belirttiler.

Avrupa şirketleri, ICO’ların bir toplama aracı olarak etkinliğini araştırmak için daha önce görülmemiş adımlar atıyorlardı. Bu da muhtemelen toplantıyı tetikleyen katalizörlerden biri oldu. Şu anda, bir ICO aracılığıyla finanse edilen projelerin% 30’u Avrupa merkezlidir ve bu da onu ICO’ların en büyük coğrafi pazarlarından biri haline getirmektedir.

Raporlarında, Bruegel, kripto para birimleri yerine kripto-para değişimine ilişkin düzenlemeleri düzenlemeyi, özellikle de kripto para birimlerinin sanal ve merkezi olmayan nitelikleri nedeniyle düzenlemeyi inanılmaz derecede zorlaştırıyor.

Diğer ülkeler özellikle kripto-para birimleri alım satımı ve ticareti için gerekli olan araçları düzenlemek için benzer eylemlerde bulunmaktadır. Japon düzenleyici otorite, Finansal Hizmetler Dairesi (FSA), kripto para birimi değişimi daha yüksek standartlarda tutmak için önlemler alıyor. Operasyonel lisanslar geliştirerek ve düzenli değişim denetimleri gerçekleştirerek bunu yapıyor.

Birden fazla ülke tarafından yapılan düzenlemelerdeki artış, merkezlerini lak düzenlemeleriyle yerlerine yerleştirmek için birçok şifreleme alışverişine ilham kaynağı olmuştur. Dünyanın en büyük cryptocurrency borsalarından biri olan Binance, bu yaz başlarında Malta hükümeti tarafından beslenen kripto dostu ortam nedeniyle Malta’ya taşındı .

Reuters tarafından bildirildiği üzere Bruegel, borsalar gibi Malta gibi düzenleyici dost ülkelere hareket eden borsaları tartışıyor:

“… Raporda ayrıca, daha hafif bir yönetmeliğe sahip olan yargı makamlarının aradığı değişimlerin, bu hızlı gelişen teknolojiye en iyi yaklaşımları denemek ve deneyimlemek için bir süreliğine tolere edilmesi gerekebilir” dedi.

Bitcoin’in fiyatı bugün% 24’lük bir artışla yaklaşık% 7’lik bir düşüşle 7 bin dolar seviyesine ulaştı. Ancak, fiyat hareketinin Avrupa Birliği tarafından yönetmeliklerdeki potansiyel artışla ilgili olup olmadığı net değil.