Qtum Nedir?

Qtum Nedir?

Qtum, blok yönetimini merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak isteyen şirketlere açık hale getirmektedir. Bu uygulamalar daha sonra mobil cihazlar üzerinde çalışır ve blok zincirinin mevcut büyük ekosistemleri ile uyumludur, bu daha önce mümkün olmayan bir şey. Qtum esas olarak, gerçek dünyada iş odaklı amaçlar için kullanılabilecek güvenilir merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için bir araç takımıdır.

Qtum, popüler Ethereum Virtual Machine’in, Bitcoin Core altyapısının bir modifikasyonu ile birlikte uyumlu bir varyasyonunu kullanır. Bu kombinasyon, blockchain ile ilgili güvenilirliği artı akıllı sözleşmelerin sınırsızlığını sağlar

Qtum’un arkasındaki ekip , Ethereum ve Bitcoin toplulukları ve Alibaba, NASDAQ, Baidu ve Tencent gibi geleneksel şirketler de dahil olmak üzere birçok kaynaktan geliyor. Ekip, geleneksel girişim kapitalizminde deneyime sahip olanları, blockchain’le ve Çin’deki en büyük teknoloji şirketlerinin yöneticileriyle birlikte içermektedir.

QTUM Ekibi

Patrick Dai geniş bir blockchain deneyimine sahip ve Alibaba ile çalıştı. Neil Mahi’nin yazılım geliştirme konusunda 20 yıllık tecrübesi ve blok zinciri ile dört yıl deneyimi var. Jordan Earls, cryptocurrency topluluğunun bir parçası ve yıllardır yazılım geliştirme yaptı. Yunqi “Caspal” Ouyang bir web geliştiricisi, Baiqiang Dong teorik mekaniği okudu ve Xiaolong “Stephen” Xu yazılım geliştirme deneyimine sahip. Liste benzer deneyime sahip başka bir düzine ekip üyesi içerecek şekilde devam ediyor.

Diğer Merkezi Olmayan Uygulama Sistemlerinden Qtum’u Ne Ayırıyor?

Qtum, birlikte çalışabilirlik, kararlılık ve modülerliği içerecek şekilde tasarlanmıştır. Hibrid doğası, Ethereum ve Bitcoin altyapılarından alınan elemanları birleştirerek, faydaların mükemmel bir kombinasyonunu sağlar. Ayrıca, türünün ilklerinden biri olan ve tüm büyük blok zincir ekosistemleriyle uyumluluğu koruyabilen bir PoS konsensüs protokolüne sahiptir. Aynı zamanda, hem IoT uygulamaları hem de mobil cihazlar için yerel desteğe sahiptir.

QTUM Dapps

Qtum Bileşenleri Nelerdir?

Hibrid bir blockchain uygulaması olarak, Qtum’un içinde birden fazla teknoloji vardır. Çekirdek teknolojisi, Kanıt Tüzüğü’nü, EVM’yi (Ethereum Sanal Makinesi), Hesap Özeti Katmanındaki diğer sanal makineleri ve bazı Bitcoin Çekirdeğini bir araya getirir. Qtum’un arkasındaki ekip, bu kombinasyonun, geliştiricilerin birlikte çalışabileceği kadar tanıdık olan bir platformda merkezi olmayan uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin çalıştırılmasına olanak sağladığını düşünüyor.

Hesap Özet Katmanı Nedir?

Hesap Özet Katman Qtum ait EVM ile Bitcoin Çekirdek harcanamayan İşlem Çıktı modelini bağlar. Bu yenilikten dolayı, merkezi olmayan uygulamaları çalıştırmak ve akıllı sözleşmeleri daha önce yapamayacağınız ortamlarda güvenli ve basit bir şekilde yürütmek mümkün hale geliyor.

Hesap Özeti Katmanı

Qtum’un Hesap Özet Katmanı’ndan önce, diğerleri Bitcoin blockchain’i kullanan akıllı sözleşme sistemleri geliştirmeye çalıştılar. Ancak, hepsi ana kaynağa erişemediler ya da basitçe sayısız konuya sahipti çünkü Bitcoin blockchain ve Ethereum farklı modelleri kullanıyorlar: paraları bir hesaba dayalı bir hesap tabanlı model ile ilişkilendiriyorlardı. Hesap Özet Katmanı, bu farklı modelleri birbirine bağlayarak sorunsuz işlevselliğe olanak tanır.

İşletmeler Qtum ile Ne Yapabilir?

Qtum ile, işletmeler, eski kurumlar ve kurulu sektörler, artık teknolojik bir altyapıya sahip olsunlar, blockchain teknolojisini kolaylıkla kullanabilirler. Qtum kullanarak, belirteçler oluşturmak ve daha sonra tedarik zinciri yönetimi sürecini otomatikleştirmek ve hatta kendi kendini idare eden anlaşmalar oluşturmak mümkündür. Her şey, kararlılığı doğrulamak için kapsamlı bir şekilde test edilmiş standartlaştırılmış ortamda yapılır.

Qtum, iş zekası sözleşmelerinin geliştirilmesiyle ilgili çalışmaları standartlaştıran yöntemler ve araçlar geliştirmek için çalışır. Araçlar, hatalara karşı koyarken öğeleri, koşulları ve terimleri belirtebilir; İnsanların makine tarafından akıllıca sözleşmelere dönüştürülebileceği anlaşmaların çevirilerini resmi olarak doğrulayın; ve dahası.

Qtum Mobil Cihazlarda Nasıl Çalışıyor?

Blockchain platformlarının büyük çoğunluğu, bilgisayarla ilgili uygulamalara odaklanırken, Qtum ayrıca mobil çözümlere de olanak tanır. Bunun nedeni, SPV (basit ödeme doğrulama) protokolünün, Bitcoin UTXO modelinden aldığı etki sayesinde, Qtum kod tabanından varsayılan desteğe sahip olmasıdır. Bu varsayılan destek, akıllı mobil sözleşmelerin tüm mobil cihazlar için kullanılabilen hazır cüzdanlar kullanılarak yürütülmesini sağlar.

Mobil Qtum

Esasen, Qtum mobil olmayanlara ek olarak mobil merkezi olmayan uygulamalara izin verir. Bu önemli bir yetenek çünkü internetteki tüm trafiğin yaklaşık yarısı tabletlerden ve akıllı telefonlardan geliyor. Diğer programlar bu trafikle çalışmazken, Qtum yapar.

Mobil platformlara ulaşmanın yanı sıra, Qtum, Turing-komple blokajlarının geçmişte sağlayamadığı diğer ortamlara da ulaşabilir. Bu, kodu Qtum’un EVM’sine gönderen Bitcoin “script” dilinin uzantısına gelir. Bu da, ademi merkeziyetçi uygulamaların yürütülmesine ve akıllı sözleşmelerin yürütülmesine izin veriyor. Artık daha fazla ortam, Bitcoin ekosisteminin olgunluğundan ve istikrarından ve ayrıca akıllı sözleşme olanaklarından yararlanabilir.

QTUM Jetonları

Qtum için kalabalıklar 16 Mart’tan 15 Nisan 2017’ye kadar sürdü. Genel olarak, yüzde 51’i halka satış yoluyla 100 milyon adet para dağıtıldı. Geriye kalan yüzde 49’luk oran şu şekilde ikiye ayrıldı: yüzde 20’si kalkınma ekibine, vakıf başlatıcılarına ve erken destekçilere gitti, yüzde 20’si ise iş gelişimine ayrıldı. Nihai yüzde 9 akademik araştırmalara, pazar genişlemelerine ve eğitime gitti.

Qtum Gelecekte Neler Yapmak İstiyor?

Üçüncü taraflar ve ortaklar ile geliştirdiği işbirliği ve işbirliği sayesinde, Qtum endüstri standartlarını belirlemek istiyor. Ekip, kapsamlı testlere tabi tutulmuş, son derece güvenli şablonlara sahip akıllı bir sözleşme merkezi oluşturmayı umuyor. Bu akıllı sözleşmeler, sosyal ağlar, tedarik zinciri yönetimi, IoT ve telekomünikasyon gibi çeşitli endüstriler için özelleştirilmiş seçenekler içerecektir.

Qtum Vakfı, işletmelerin kullanacağı halka açık toplu konut zincirini geliştirmek istiyor. Gelişim tamamlandıktan sonra, ekip, geleneksel sektörde olmayanlar bile, çeşitli endüstrilerin bundan faydalanmasını istiyor. Qtum’un sanayi lojistiği, üretim, mobil telekomünikasyon, finans ve sahte korumayı kapsayacağı sektörler.

Gelişimin tüm yönlerinde, Qtum geleceğe doğru bakıyor. Bu nedenle, Qtum tüm mevcut Bitcoin ağ geçitleri ve Ethereum sözleşmeleriyle uyumludur. Gelecekteki güncellemelerde bile işlevselliği sağlamak için geriye dönük uyumluluğa sahip olacaktır.

Sonuç

Etherum ve Bitcoin altyapılarının en kullanışlı yönlerini bir araya getirerek , Qtum, iş ve bireylere merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için blockchain’i kullanma konusunda daha yalın ve etkili bir yöntem sunmalıdır. Küçük başlayacak olmasına rağmen, Qtum kullanışlılığı sayesinde hızlı bir şekilde büyüyebilir ve çeşitli sektörlerdeki şirketler için yararlı bir araç sağlar.