Putin’den Blockchain’e Dair Açıklamalar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın başkanı Herman Gref ile yaptığı görüşmede, Blockchain’in gelişmesinin arkasında kalmanın öneminden bahsetti.

Sberbank, geçtiğimiz yılın Aralık ayında Rusya Federal Antimonopoly Servisi (FAS) ile ortak çalışarak Blok Zinciri belge aktarma ve depolama sistemlerine zaten tanıtıyordu. Bankanın yakında İsviçre’de kripto döviz ticareti açacağı bildiriliyor.

Gref, Putin’i doğrudan konuşarak, dünya çapındaki endüstrinin büyüklüğü nedeniyle Blockchain’de eğitim uzmanları için programa ihtiyaç duyduğunu söyledi. Gref, yeniliği teşvik etmek için “yasaklar” yerine “çok dikkatli düzenlemeye” ihtiyaç olduğunu söyledi.

Buna karşılık, Putin, Blockchain’den özellikle bahsetmeden, “her şeye sahip olduğumuzda […] petrol, gaz, kömür, her türlü metali […] altın, platin, elmas, her şey! “diyerek daha sonra endüstrinin Rusya’da iyi geliştiğini ve” iyi bir entelektüel tabanı “olduğunu söylüyor.

Putin, Rusya’nın kendi “patlamasına” ihtiyacı olduğunu ve eski bir Arap ülkesinin eski petrol bakanının verdiği analoji aktarıyor:

“Taş Devri taşların olmaması nedeniyle sona ermedi, ancak yeni teknolojilerin ortaya çıktığı için” dedi.

Putin’in görüşüne göre, bu yeni teknolojiyi benimsemekle geçinmeyen, daha önce hiç bir zaman bahsetmediği ülkeler “bu gelişme liderlerinin bağımsızlığına çok çabucak düşecek”. Bu da “Rusya buna hiçbir şekilde izin veremiyor: ”

“Geleceğe doğru ilerlemeyi garantilemek için bu faktörlerden maksimum faydayı almalıyız.”

Putin, Rusya’nın geçmişinde kendi “CryptoRuble” adını çıkardığı fikrini ortaya attı, ancak yasallığı ve lansmanı sürekli bir gri alan.

Daha yakın bir tarihte, bu yılın Ocak ayında, Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin ile istişarede bulunulduktan sonra Putin, BRICS ve EEU ülkelerinin Blockchain ve akıllı sözleşmelerden faydalanması için kabul edilecek yeni bir çok uluslu kriptokrasitenin başlatılmasını önerdi.