ProShares’in Bitcoin ETF Başvurusu Neden Reddedildi

Kripto topluluğu, 22 Ağustos’ta, SEC’in iki ProShares Bitcoin (BTC) ETF’sinde yönetilmesi nedeniyle nefeslerini tutmuştu. Kripto piyasaları da tüccarlar arasında tedirginlik gösterdi , çünkü Bitcoin (BTC) , BitMEX destanı  – planlı bir bakımda – 6,300 dolar seviyesine kadar, daha önce görülen 6.800 $ seviyesinden yavaş yavaş geriledi . Bitcoin şu anda 6.442 $ seviyesinde işlem görüyor.

Bilgilenmiş Bir Kripto Topluluğu

Ancak şimdiye kadar hiç merak etmeyen kripto topluluğu, zamanından önce araştırmalarını yapmış ve ProShares Bitcoin ETF’nin aldığı bir karar için son tarihin 23 Ağustos olduğunu biliyordu . Bu da, SEC tarafından yapılan herhangi bir duyuru, daha önce yapılan duyurularda olduğu gibi, paniğe neden olan tüccarlara sızmadığı anlamına geliyordu. Nitekim piyasalar, bu zaman zarfında SEC’in son iki duyuruya kıyasla , Winkelvoss ETF’yi reddeden ve CBOE, VanEck ve SolidX’in sponsor olduğu yüksek beklentili ETF’yi ertelemekle nispeten sakin .

ProShares ETF Başvurunun Onaylanması Beklenmedmiyordu

Kripto topluluğu tarafından böyle bir bilinçle, ProShares ETF’lerini onaylayan SEC’in olasılığının çok düşük olduğu söylendi. Nitekim, birçoğu dosyalamanın temelini kesmiş ve Bitcoin Futures tarafından desteklenen bir ETF’nin CME ve CBOE tarafından sözleşmeye tabi tutulduğu sonucuna varmıştır.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin desteklediği bir ETF’ye sahip olan ProShares, gerçek BTC tarafından desteklenmeyen ve işler yanlara giderse kullanılabilen zaten uçucu bir varlık kullanıyordu .

Red bildirisinde, SEC aşağıdakileri belirtir :

CME ve CBOE, bitcoin türevleri için piyasaları düzenlerken, Komisyonun bu pazarların önemli boyutlarda olduğu sonucuna varmak için kayıtta bir dayanak yoktur. Ayrıca, bitcoin vadeli işlemlerinin yalnızca Aralık 2017’den beri CME ve CBOE üzerinden işlem görmesinden dolayı, Komisyonun bu pazarların zaman içinde nasıl büyüyebileceğini veya gelişebileceğini veya önemli bir boyuta ulaşıp ulaşmadığını tahmin edecekleri bir temeli yoktur.

CBOE Bitcoin ETF’nin kaldıraçlı olduğu yer

Bu daha sonra, CBOE destekli Bitcoin ETF’nin SEC tarafından onaylanma olasılığının nedenini ortaya koyuyor. Bu ETF, muhtemelen CBOE, VanEck ve SolidX’in üçlüsüne ait olacak gerçek Bitcoin tarafından desteklenmektedir. Ve üç firma tarafından tutulacak olan bu kadar yüksek miktarda Bitcoin için gözetim hizmetleri söz konusu olduğunda, Kasım ayında başlatılacak olan Bakkt çözümü ve etrafındaki birkaç gözaltı hizmeti var.

Kasım ayında Bakko’nun piyasaya sürülmesiyle, CBO’nun desteklediği ETF’in SEC tarafından bir kez daha erteleneceğini açıkça görebiliyoruz.

Bu yıl onaylanacak mı?

Şimdi bu saf spekülasyon. Ancak bu yıl onaylanan CBOE Bitcoin ETF’nin şansları nispeten zayıf. Gelecek yıl, bu oynak ayı piyasasından çıkmış olabileceğimiz göz önüne alındığında daha iyi bir bahis gibi görünüyor. CBOE destekli ETF’nin de diğerleri gibi reddedilme olasılığı var. 

Sonuç olarak , ProShares destekli Bitcoin ETF’lerinin SEC tarafından onaylanması beklenmiyordu. Bu daha sonra, CBOE destekli ETF’nin “fiziksel” Bitcoin tarafından desteklenen daha fazla yatırım aracının kapısını açması için geleceği açık bırakır. Bu arada, kripto topluluğu piyasalarda olduğu gibi her zamanki gibi işlerine devam edecek ve en sevdikleri sikkelerin ve jetonlarının son gelişmelerini takip edecektir.