Pratik Kullanımda En İyi 10 Kripto Para

CoinMarketCap’teki kripto paraların listesi artmaya devam ediyor…

Bu yazı yazılırken, CoinMarketCap üzerinde listelenen toplam 860 kriptosun toplamı 145 milyar dolar. Bu $ 145 milyar dışında, $ 79 milyar en büyüklerinden piyasa değeri olan cryptocurrency – Bitcoin .

Kalan 768 milyar dolar kalan 860 altcoten (alternatif kripto para birimleri) tarafından paylaşılmaktadır.

1. Bitcoin (Ödemeler ve Değer Fonu)

Bitcoin

Tabii ki, listemize kripto paralar kralı ile başlayacağım – Bitcoin.

Bitcoin, 2009 yılında doğduğundan beri gerçek bir dünya problemini etkin bir şekilde çözüyor . Satoshi Nakamoto tarafından icat edildi  ve küresel kitleler için geleneksel bankacılık sistemine bir alternatif oluşturuldu.

Satoshi, merkez bankalarının ve hükümetlerinin sinsi ve enflasyonist hale geldiğini anladı. Bu yüzden, Bitcoin aracılığıyla, bize merkezi olmayan güvenin yaratılabileceğini göstermek istedik ve artık sadece para transferi için keyfi olarak yüklenen merkezi defterlerin (bankalar, PayPal, vb.) Merhametine artık ihtiyacımız olmadı.

Aynı zamanda, altın değerinin yaş için nasıl korunabileceği gibi, güvenilir bir değer katili olmak için Bitcoin’i yarattı.

Ve şimdi, 2017’de, Bitcoin’in 9408 tam çalışan düğümleri, Bitcoin’in tasarlandığı merkezi olmayan bir güç olduğu gerçeğinin bir kanıtı. 2009’dan beri, sadece daha güçlü ve daha güçlü hale geldi.

Bazıları, yüksek Bitcoin işlem ücretleri hakkında şikayette bulunduğunu biliyorum, ancak etkili bir şekilde ölçeklendirileceğini anladığından, bu durum ortadan kalkacak.

Bitcoin bugüne kadar zamanın testini gururla yaşadı ve ikinci katman teknolojileri ile geliştirmeye devam edecek .

2. Ethereum (Akıllı Sözleşmeler ve DApps)

 Ethereum

Ethereum, 2014 yılının başında kurucusu Vitalik Buterin’den bir açıklama yaparak pazara girdi  .

Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar ve tek bir hata noktası olmayan ve özerk olan akıllı sözleşmeler oluşturmak için tek duraklı bir mağaza olmayı amaçlamaktadır .

Ve Ethereum’un lansmanından bu yana yaklaşık 3 yıl geçtikten sonra, akıllı sözleşmelerin ve DApp’lerin kullanım durumunun uygulanmasında çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Bu var  667 DApps  – out bazı çalıştırdığınız ve bazı gelişim aşamasındadır – boyunca toplam 1.727.819 zaten Ethereum en blockchain üzerine konuşlandırılmış olan sözleşmeler onun amaca ulaşmak gerçeğine bir kanıtıdır.

Ethereum korsanları, hard forklar ve ölçekleme konularını duymaya devam etmemize rağmen, bunun pratik bir kullanımı olmadığı anlamına gelmez. Temel amacını çözerek ve uygulayarak iyi yapmaya devam edeceğine inanıyorum.

Bence geleceğini düşündüğüm tek şey, Ethereum’un enflasyonist madeni para kaynağı. Kurucu bunu önemsemiyor gibi görünmüyor ve Ethereum’un amacının sadece sadece para olarak (Bitcoin’den farklı olarak) kullanılmayacağını açıkça belirtti  .

3. Monero (Anonim, Özel ve Manuel Dijital Para)

para

Bitcoin’in anonim olmadığını biliyor muydunuz?

Doğru. Değil. Halka açık blok zincirde her şey var. Bitcoin’in bu özelliği, sözde anonimve yapışmaz hale getirir . Bunu fark eden Monero (XMR), 2014 yılında gerçek anlamda anonim, özel ve canlı dijital para kazanma fikri ile piyasaya çıktı.

Ve 2017’de Monero, gizli adresleri, halka imzaları ve CT benzeri teknolojileri başarılı bir şekilde test edip uyguladıkları için orijinal hedefine daha yakındır ( daha fazla bilgi için bkz. Wiki sayfası ). Geriye kalan tek şey, yakında olacağına inandığım kalıcı İP sapkınlığının uygulanması. Ancak şimdilik, bir geçici çözüm olarak, bu hedefe ulaşmak için bir Tor veya soğan ağı kullanabilirsiniz.

Ve Riccardo Spagni ( Monero’nun temel geliştiricisi) tarafından yapılan bir Twitter yorumu , Monero’nun gizliliği hakkında hacimler anlatıyor. Yakın tarihli AlphaBayfiyaskoda, araştırmacılar AlphaBay’in biriktirdiği Monero fonlarının miktarını bile bulamadılar.

Riccardo Spagni

@fluffypony

Monero is so private that law enforcement can’t figure out how much the AlphaBay owner had; not so with the other cryptocurrencies.

Ancak, mahremiyet, anonimlik ve fungibility özelliklerinin sadece suçlular için gerekli olmadığını belirtmek gerekir. Senin ve benim gibi normal insanlar bile bu şeylere ihtiyaç duyarlar, çünkü onlar olmadan, soyulmak veya kaçırılmak kolaydır .

Bu yüzden Monero para birimi, uygulamaya çalıştığı pratik bir kullanım örneğine sahip.

4. Factom (Merkezi Olmayan Noter)

Factom

Factom (FCT) 2014’ün sonlarında kripto para piyasasına girdi. Dünyanın değişmez evrensel plak kalıcısı olmayı hedefliyor.

Factom’un kurucusu Peter Kirby , Bitcoin’in blok zincirinin tasarım gereği yenilikçi çözümler için çok fazla yer bırakmayan temel kısıtlamalara sahip olduğunu fark etti. Fakat yıllar boyunca, bu çok blok zincirinin şimdiye kadar yaratılmış olan parasal işlemlerin en güvenilir ve değişmez kaydı olduğu kanıtlanmıştır.

Bu güvenlik ve değişmezlikten yararlanmak için Factom tasarlanmıştır.

Factom platformuna bir şey kaydedildikten sonra, bu değiştirilemez ve Bitcoin’in blok zincirine bağlandığı için sonsuza kadar değişmez hale gelir. Bu, herhangi bir dijital artefaktın (belgeler, videolar veya sesler) doğrulanabildiği ve orijinal kayıtların güvende tutulduğu güvenilir bir kayıt gibi davranır.

Facsh SHA-256 hash, Bitcoin blockchain ve üç şeyi elde etmek için kendi blockchain kullanır:

  • “Varlığın İspatı”
  • “Proof Süreci”
  • “Denetim Kanıtı”

Ve bu onu dünyanın en güvenilir merkezi olmayan noter yapan şeydir.

Şimdiye kadar, Factom pratikliği için bir kanıt olan 126.485.400 kayıtları üzerinde güvence altına aldı  .

Daha fazla bilgi için Factom’daki özel rehberimize bakın .

 

5. Dash (Dijital Nakit)

tire

Dash , geliştiricisi Evan Duffield tarafından 18 Ocak 2014 tarihinde  üç  yıl önce oluşturuldu . Dash başlangıçta “XCoin” (XCO) olarak piyasaya sürüldü. Şubat 2014’te, isim “Darkcoin” olarak değiştirildi. Ve 25 Mart 2015’te, Darkcoin “Dash” olarak yeniden markalandı.

Evan, Dash’ın gizlilik merkezli kullanıcılar için anonim ve kullanımı kolay hale getirmeyi planlamaktadır.

Dash fiat dünyanın en iyi uygulamaları incelemek ve amaçlar geriye çalışmakkullanıcı dostu insanlar için olması ürünlerini geliştirmede. Bu yüzden insanlar arka uçta DASH şifrelerini kullanıyor olsalar da, alışılagelmiş geleneksel bankacılık UI’si ile etkileşimde bulunmada sorun yaşamayacaklar.

Dash pratik kullanımları, InstantSend / PrivateSend gibi özellikleri, güçlü temeli ve yönetim ekibinin dikkat çekici çalışmaları nedeniyle iyi bir yatırımdır.

Portföyünüzde yeterince Dash bulundurmuyorsanız, stok yapmayı düşünmelisiniz.

 

6. Golem (Merkezi Olmayan Süper Bilgisayarlar)

Golem-Proje

Golem’i bilgisayarların Airbnb’si olarak düşünebilirsiniz.

Dünyanın ilk açık kaynaklı ve merkezi olmayan süper bilgisayar olan Ethereum tabanlı Golem cryptocurrency – GNT (Golem Network Tokens) tarafından desteklenmektedir. GNT’nin madeni para arzı sabitlendi, yani proje daha popüler hale geldikçe, GNT’nin fiyatı artacaktır.

Golem’in “süper bilgisayarı”, gücünü hem dünyadaki küçük kişisel dizüstü bilgisayarlardan hem de dev veri merkezlerinden alıyor. Ve Golem’in platformunun bir kullanıcısı olarak,  bir web sitesini çalıştırabilir, enerji yoğun bilimsel hesaplamalar yapabilir, uzun bir kod çalıştırabilir veya CGI oluşturma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu hesaplama kaynağı ve mayın şifreleme kullanarak madencileri bile çalıştırabilirsiniz  .

Kullanıcı GNT jetonlarını ödediğinde Golem süper bilgisayarları çalışır. Bu belirteçler, Golem ağında ekstra bilgi işlem gücünü kiralamış olan kişilere verilecektir.

Golem, bu hızlı değişen kripto dünyasında oldukça uzun olan 4-5 yıllık uzun bir yol haritasına sahip. Ancak Golem platformu bir kez yaşadığında, GNT kripto para biriminin muazzam bir değere sahip olacağını söylemek abartı olmaz.

7. Siacoin (Merkezi Olmayan Bulut Depolama)

Siacoin

Golem bilgisayarların Airbnb’siyse, Sia sabit disklerin Airbnb’sidir. Çok uygun bir kullanım durumları var ve her gün bir çoğunu çözmek için çalışıyoruz – bulut depolama.

Sia, kullanıcılarının kullanılmayan sabit disk alanını kiralamasına ve böylece para kazanmasına izin veriyor.

Sia, Google Drive ,  Dropbox ve  Amazon Cloud gibi bir bulut depolama platformuyken  Sia’yı ayıran şey,  açık kaynaklı, blockchain tabanlı ve merkezi olmayan bir bulut depolama platformudur. Kısaca Sia, verinin blok zincirinde saklandığı merkezi olmayan bir buluttur.

Merkezi depolama hizmetleri tek hata noktalarına ve aynı zamanda daha yüksek ticari karlar için şifrelenmemiş verilerin kötüye kullanılmasına yatkındır.

Bu teknolojiyi çok pratik yapan başka bir şey de Google Drive ,  Dropbox ve  Amazon Cloud ile karşılaştırıldığında çok ucuz olabileceğidir  .

Ancak, merkezi olmayan verilerin depolanmasında büyük zorluklar var ve Sia’nın uzun bir gelişme yol haritası var .

Sia’nın uzun vadeli hedefi, büyük bulut depolama platformlarıyla rekabet etmektir. Fakat Blockchain uzayında Sia’nın Storj ve  MaidSafe gibi doğrudan rakipleri var  … Ama Sia şifreleme ve ademi merkeziyetle daha iyi olduğunu iddia ediyor.

Sia geliştiricisinin topluluğu, son derece yetkin bir ürün ürettiklerine ve tanıtım için kitle pazarlama kampanyalarına inanmadıklarına inanmaktadır.

Sia’nın kullanım durumu kesinlikle pratiktir ve gelecekte izlemeye değer bir kriptodur.

8. IOTA (Nesnelerin İnterneti)

IOTA

IOTA, yeni nesil kripto para birimi olduğunu iddia eden başka bir kripto para birimidir. IOTA, bu sürekli büyüyen internet dünyasında en çok kullanılan kripto para birimini hedeflemektedir.

IOTA, ödemeleri yapma şeklimizi değiştirme potansiyeline sahiptir çünkü diğer şifreleme türleriyle mümkün olmayan tamamen ücretsiz işlemler sunmaktadır .

Aynı zamanda bir blockchain olmadan ilk kripto para birimidir; bunun yerine, Tangle teknolojisi denen bir şey kullanır .

IOTA için yavaş bir kullanım oranı bekleyin çünkü yalnızca daha fazla kişi IOT şeylerini ve akıllı telefonları / akıllı cihazları kullanmaya başladığında büyüyecektir.

9. Ripple (Kripto Bankacılık)

dalgalanma

Ripple bankalar için bir kripto para birimi gibidir.

Ripple, bankaların, merkezi bir karşı taraf veya boşaltma merkezine ihtiyaç duymadan, birbirlerine gerçek zamanlı uluslararası ödemeler göndermesine izin veren bir ödeme protokolüdür.

Tüm bankalara ve merkez bankacılığı kurumlarına uygun şekilde tasarlanmıştır. Ripple, tüm bankaların sahip olduğu hızlı altyapı üzerine uygulanabilir.

Ripple (XRP), uluslararası işçi dövizlerinin geçerli problemini çözmektedir.

İlk günlerinde Ripple konusunda oldukça şüpheciydim, ama kesinlikle uluslararası bankacılığın bazı acı noktalarını çözmeye çalışıyor.

XRP’nin büyük bir büyümesini bekliyoruz çünkü bankalar blockchain teknolojisine uyum sağlamak için açlar ve Ripple problemleri için hazır, tak ve kullan çözümü sağlar.

Ve oluyor … onlar zaten Abu Dabi Ulusal Bankası ile gerçek zamanlı ödemeler yapmaya başladı  .

10. Sivil (Evrensel Dijital Kimlik)

kent

Civic, merkezi olmayan bir şekilde herkes için bir dijital kimlik oluşturma misyonu üzerindedir. Bu kimlikler dünyadaki hükümetlerin çeşitli kural ve yönetmeliklerine (dijital kimlik numarası gibi) uygun olacaktır.

Civic verileri güvenli hale getirmek için blockchain’i kullanıyor. Bu veriler, Civic veya kimlik doğrulama ortakları tarafından sıkı bir şekilde doğrulanır ve daha sonra blok haline getirilemeyen veriler olarak blok zincirine onaylanır ve bağlanır. Bu veriler yalnızca kullanıcı ve bu verilerin talep edenleri arasında Civic token (CVC) kullanarak değiştirilir.

Daha fazlasını anlamak için Civic’in bu tanıtım videosunu izleyin:

Bu şekilde, verilerinizi tekrar tekrar çeşitli varlıklara vermeniz gerekmez. Civic, kullanıcıların ve kimlik istek sahiplerinin verileri doğrulamak ve kimlik hırsızlığını önlemek için kolay ve sürtünmesiz olmasını kolaylaştırıyor çünkü blok zincirde saklanıyor.

Civic, kimlik doğrulaması için pratik bir kullanım örneği uyguluyor ve bu projenin çok yakın gelecekte değerli bir kripto-madeni olduğunu kanıtlayacağına inanıyorum.

Pratik Kullanım Olgularında Kriptopara

Ekosistem olgunlaştıkça kripto para sayısının artmaya devam edecektir. Ve sadece gelecek, bu yeni para birimlerinden hangisinin piyasa için en pratik olacağını anlatacak.

Şimdilik sadece güçlü bir şekilde inandığım paraları listeledim. Tabii ki bu 10 para biriminden ayrı olarak, pratik kullanım durumları olan daha fazla para birimi var.Ama şu an, bu 10  en umut verici.