Ponzi Scheme nedir, Bitcoin neden Ponzi Scheme değildir?

Bitcoin ile ilgili en büyük efsanelerden biri, Ponzi şeması olarak görülmesidir. Ama çok az kişi aslında bir Ponzi şemasının ne olduğunu anlıyor .

Bitcoin’in neden Ponzi şeması olmadığını açıklayacağım ama bundan önce bir Ponzi şemasının ne anlama geldiğini anlayalım ve inceleyelim.

Ponzi Şeması Nedir?

Bir Ponzi şeması, yasal yatırım faaliyetlerinden veya finansal ticaretin kârından ziyade, operatörün yeni yatırımcılar tarafından ödenen gelirle daha büyük yatırımcılara getiri sağladığı dolandırıcılık amaçlı bir yatırım işletmesidir.

Ponzi şemalarının operatörleri bireyler veya şirketler olabilir ve anormal derecede yüksek veya olağandışı tutarlı olan kısa vadeli getiriler sunarak yeni yatırımcıların dikkatini çeker.

Ponzi şemalarında yer alan şirketler / programlar, tüm enerjilerini yatırım yapmak için yeni müşterileri çekmeye odaklıyor. Ponzi şemaları, eski yatırımcılara getiri sağlamaya devam etmek için sürekli yeni yatırım akışına güveniyor. Bu akış bittiğinde, şema birbirinden ayrılır. [Kaynak Wiki ]

Ponzi şemaları bazen piramit şemaları olarak da adlandırılır ve her iki şemanın özellikleri, yeni üyelerin programa dahil edilmesi ve bunlardan bir şekilde veya başka bir şekilde para alınmasıyla ortalama piyasadan daha yüksek getirilerdir.

Ponzi veya Piramit Şemalarının Özellikleri: –

  • Yüksek ve sıradışı dönüşler vaad ediyorlar.
  • Genellikle düzenli veya aylık iadeler vaat ediyorlar.
  • İade oranınızı artırmak için yeni yatırımcıları / üyeleri ekleyiniz.
  • Kurucular genellikle büyük bir para yığınıyla kaçarlar.

Bunlar kripto uzayında veya başka bir şekilde olsun, tipik bir hileli şemanın ana karakteristiğidir.

Artık bu özellikleri bildiğinize göre, hızlı bir turnus testi yaparak bu tür şemalarla kolayca uzaklaşabilirsiniz.

Bu Şemalar İçin Düşmemek İçin Yapabilecekleriniz: Litmus Testi

Ünlü bir Bitcoin konuşmacısı ve yandaşı olan Andreas M. Antonopoulos tarafından verilen iki basit tavsiyeyi izleyerek, bu tür şemalardan veya projelerden kaçınmak için bir litmus testini hızlıca yapabilirsiniz  .

Bu turnusal test çok güçlü ve kripto uzayında uygulayabileceğiniz bir alandır. Bu pazarın dışındaki diğer şemaları yargılamak için de kullanabilirsiniz.

Bitcoin Ponzi Şeması Değildir

Yukarıdaki açıklamaların ışığında, Bitcoin bir Ponzi şeması diyen insanların Ponzi şemasının ne olduğunu anlamadığını söyleyebilirim.

  • Bitcoin hiç kimseden para koymasını istemedi

Bitcoin whitepaper, eğer okuduysanız, bitcoin satın alma / satma hakkında bir şey söylemez ve yatırımcıları paralarını yatırmaya ikna edemez. Bu sansür dayanıklı dijital para kazanmak için bir çözüm açıklayan 8 sayfalık bir belgedir.

  • Bitcoin kurucusu asla büyük bir para yığınıyla kaçmadı

Bitcoin kurucusu, Satoshi Nakamoto bir daha Bitcoins parçasıyla kaçmadı. Şimdi, milyonlarca bitcoin tuttuğunu, ancak hiç kimseden çalmadığını ya da Bitcoin’in kurucusu olmasına rağmen ince havadan yaratıldığını iddia edebilir. Bunun yerine, aynı zamanda, herkesin bile bugün bile izleyebilecekleri yasal bir yol olan yeni bitcoin’leri elde etmek için blok ödüllerini almak üzere tam bir düğümü ve Bitcoin bloklarım çalıştırmak zorunda kaldı.

Ayrıca, o anda mayın sürdüğü ve kendisine tuttuğu Bitcoins’in değersiz olduğunu da unutmayın. Projenin potansiyeline inanarak, bu fonları onunla paylaşmaya motive eden kendi arzusu buydu.

  • Bitcoin sizden yeni insanlar / yatırımcılar almanızı istemedi

Ne Satoshi , ne de onun beyaz kağıdı ve hatta erken Bitcoin sahipleri Bitcoin için yeni insanlar / yatırımcılar almaya gitti.

İlk günlerde, çoğunlukla ineklerin benimki ve Bitcoin’le oynamışlardı ve birçoğu kumar oynamak veya pizza yapmak için harcadılar ya da sadece buluşmalarda kullanıldılar. Henüz böyle bir Ponzi şemasını görmedim, bu da ürünlerini böyle bir şekilde bıraktı.

  • Bitcoin söz vermez veya aylık / normal iadeler vermez

Bitcoin whitepaper ya da bugüne kadar çalışma modeli, herhangi bir dönüş ya da normal iadeler vaat etmiyor. Evet, elbette, insanların, yıllar boyunca Bitcoin’in fiyatında çılgınca yükselme nedeniyle para kazandıkları başka bir şey var, ama bu, serbest bir piyasada hareket eden talep ve arz yasası.

Flip tarafında, Bitcoin fiyatları da hızla düşüyor ve bu tür spekülatif yatırımlar nedeniyle birçok insan yakılıyor!

  • Bitcoin kontrol eden baş / kişi yoktur

Bitcoin, desantralize ve sansür dirençli teknolojiye dayanmaktadır ve özellikle hiç kimsenin “sorumlu” olmadığından emin olan iş kanıtıdır.

Açıkçası, hiç kimse Bitcoin’in dümeninde hiç kimse kaçamaz ya da başkalarının parasını veya Bitcoin’i deviremez.

Sonuç: Kripto-Dolandırıcılar

Her şey söylendi ve yaptım, anladım ki bir çok kripto para birimi olan Ponzi şemaları ve piramit şemaları devam ediyor, ama bu Bitcoin ya da diğer paraların hileli olduğu anlamına gelmiyor.

Bunun yerine, bu makalenin başında tartıştığım parametreleri, böyle Ponzi şemaları ile karşılaştığınızda kendinizi eğitmek ve incelemek için kullanın.

Kaynak: CoinSutra