Polonya Kripto Vergi Denemesine Başlıyor

Yerel gözlemciler, Polonya’nın kripto endüstrisinin 2019’da kripto para birimlerinin alım satım işlemlerinden elde ettikleri gelirleri 2019’da kripto para birimlerinin satışından beyan etmelerini gerektiren ve %19 vergi oranına tabi tutulacak yeni düzenlemeler hazırlığında olduğunu söylüyor.

Bu yıldan itibaren, vergi makamları kripto para birimi işlemlerini borsa gelirlerine benzer şekilde işleme koyacaktır. Ancak, bazı durumlarda, kripto yatırımcıları için vergi oranı düşüktür.

Bir vergi danışmanı olan Marcelina Szwed-Ziemichód’a göre , “Uygulamada bu, gelirleri birinci vergi eşiğini (PLN 85,528) aşacak yatırımcılar için [uygulanabilir] vergi oranının% 32’den% 19’a düşürüleceği” anlamına geliyor. vergi danışmanlığı firması MSZTax .

Bu, kripto para biriminin satışından elde edilen gelirler üzerindeki etkin vergi oranının, gelirleri bir yılda 19,911 Avro’yu aşan tüccarlar için% 19 olarak belirlenen ilk eşik değerinde tutulacağı anlamına gelir.

Bununla birlikte, bazı piyasa oyuncuları kripto para satışlarından elde edilen gelirlere kişisel gelir vergisi getirmenin gerçekçi olmadığını düşünüyor.

“Ancak beş yıl içinde, vergi makamlarının vergi yükümlülükleri sona ermeden çok zamanları olduğu için, vergi dairelerinin yurtdışında olanlar da dahil olmak üzere kripto para birimi borsalarından bilgi edindikleri açıkça ortaya çıkacak .” Profesör Blochain Teknoloji Merkezi Direktörü en Lazarski Üniversitesi Varşova, söyler Cryptonews.com . “ne yok cryptocurrencies satışından kar vergilendirme ölçekte herhangi araştırmadır. Bu fenomenin nasıl değiştiğini gözlemlemek çok ilginç olurdu. ”

Piech ‘e göre, vergi makamları büyük olasılıkla Polonyalı vergi mükelleflerinin kripto para birimi işlemlerini izleme kapasitelerini artırmaya devam edecekler.

Piech, “Blok zincirinde hiçbir şey kaybolmuyor ve bir keresinde kaydedilecek bir işlem orada yıllarca kalacak. Bu, toplumu, finansal akışlarını geleneksel bankacılık sisteminden daha verimli bir şekilde canlandırmaya izin veriyor” dedi. “Vergi makamları şu anda işlemleri takip etmek ve büyük verileri analiz etmek için yeterli yazılıma sahip olmasalar bile, birkaç yıl içinde mutlaka olacaklar.”

Yaklaşık 40 milyon nüfusa sahip olan ülkenin Maliye Bakanlığı, şu anda Polonya’da kaç kişinin kripto sattığını bilmediğini itiraf ediyor.

Bir diğer önemli düzenleyici gelişme, kripto para birimi işlemcileri tarafından medeni hukuk işlemlerine ilişkin tartışmalı% 1 vergi (PCC) ile ilgili olarak Temmuz ayında gerçekleşecek . Bakanlığın 12 Temmuz tarihli düzenlemesi 13 Temmuz 2018 ve 30 Haziran 2019 tarihleri ​​arasında verginin tahsilatını geçici olarak askıya aldı. Bu, Maliye Bakanlığı ‘nın “daha uygun vergi kripto para birimleri formlarını” analiz ettiğini söyledi.

______

Polonya’da eşler arası bir bitcoin pazarı olan hafta sonu LocalBitcoins hacmi (bitcoin cinsinden):

Polonya Kripto Vergisi Denemesini Başlattı 102
Kaynak: coin.dance

Polonya’daki toplam Bitcoin ATM / Teller sayısı: 28

Polonya Kripto Vergi Denemesine Başladı 103
Kaynak: coinatmradar.com