NASA, Uçuş Verileri İçin Blockchain Teknolojisi Kullanacak

NASA – Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi – uçak verilerinin mahremiyetini ve güvenliğini sağlamak için blockchain teknolojisini inceliyor.

NASA Ames Araştırma Merkezi’nde bir hava bilgisayarı mühendisi olan Ronald Reisman Pazartesi günü bir bildiri yayınladı ve blok zinciri ağlarının ve akıllı sözleşmelerin bazı güvenlik sorunlarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü.

1 Ocak 2020’den itibaren ABD, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından yeni bir gözetim sistemi – Otomatik Bağımlı Gözetleme Yayını (ADS-B)  – kamuya açık uçakların kimliklerini, konumlarını ve diğer bilgilerini yayınlayacak.

Reisman, paydaşları arasında güvenlik endişelerini gündeme getirdiğini belirten Reisman, ADS-B sisteminin “bu aynı uçak gizliliği seçeneklerini sürdürmek için hükümler içermediğini, ya da sahtekarlık, hizmet reddi ve diğer potansiyelleri de ele almadığını” belirtti. iyi belgelenmiş risk faktörleri. ”

Sivil uçak şirketleri, bazı verilerin gizli kalmasını tercih edeceğini, örneğin, izleme casuslarının kurumsal casusluk operasyonlarının bir parçası olarak karşı koymalarını yazdığını belirtti.

Bu arada, askeri uçak trafik verileri, Savunma Bakanlığı tarafından “Açıklandığı takdirde, DoD kritik altyapısındaki güvenlik açıklarını ortaya çıkaracak ve kötüye kullanılması durumunda büyük olasılıkla önemli ölçüde bozulma, imha ya da hasar görmesine neden olacak bilgiler” olarak tanımlanmaktadır. DoD işlemleri, mülk veya tesisler. ”

Reisman, ilgili hava trafiği verilerinin duyarlılığı göz önüne alındığında, askeri gizlilik ihtiyacının “ADS-B’nin benimsenmesinde ve kullanılmasında belirleyici olmaya devam etmesi muhtemel” olduğunu belirtti.

Bu ve diğer sorunları ele almak için araştırmacı, makalede, Hyperledger Fabric’e ve akıllı sözleşmelere dayanan ve hangi verilerin kamuya veya özel olarak yetkili kuruluşlarla paylaşıldığına dair kontrol sağlayan Akıllı Sözleşmelere dayanan, Havacılık Blok Zinciri Altyapısı (ABI) olarak adlandırılan bir prototip sunar.

Örneğin, rakım, belirtilen hava hızı, rota vb. Gibi uçak “durumu bilgileri” özel bir kanal aracılığıyla korunurken, uçak tipi, menşei, varış yeri, dosyalanmış rota vb. , onaylanmış üyelere erişim için genel bir kanalda yayınlanabilir.

Reisman diyor ki:

“ADS-B sistemlerinin şu anda NAS’ta [Ulusal Hava Sahası Sistemi] radar tabanlı sistemler tarafından sağlanan aynı gizlilik ve güvenlik düzeylerini karşılamasını veya aşmasını sağlamak için ‘hafifçe izin verilen’ bir blok zinciri çerçevesini kullanmayı öneriyoruz.”

NASA’nın, teknolojik gelişmeleri arayan blok zinciri araştırmak için ilk kez önerdiği şey bu değil. Şubat ayında, ajans verilen $ 330,000  için otomatik olarak enkaz yüzen algılamak için Ethereum blockchain teknolojisine araştırmaları desteklemek, Akron Üniversitesi’nde profesör.