Minds, Facebook’a Blockchain Tabanlı Bir Alternatif Önermek İstiyor

Minds, Facebook’a Blockchain Tabanlı Bir Alternatif Önermek İstiyor

Merkezi olmayan sosyal medya platformu Minds, Ethereum blockchain’i temel özelliklerine uygulamak için hamleler yapıyor. 2015 yılında piyasaya sürüldükten sonra, Minds.com hızla bir milyon kayıtlı hesaba ve 73 milyondan fazla benzersiz sayfa görünümüne ulaştı.

Şimdi, proje Minds Crypto Sosyal Ağının lansmanı ile merkezden uzaklaşmayı daha da ileri götürüyor. Platformun bu evrimi, hem mobil hem de web cihazları için Ethereum blockchain üzerinde çalışan, bu yönü ve projenin bir sonraki adımının özelliklerini belirten bir beyaz kağıtlatamamlayan tam işlevli bir dApp yapacaktır .

Minds’un kurucusu Bill Ottman, Bitcoin Dergisi’ne “Bu şimdiye kadar yaptığımız en büyük güncellemedir . “Web için UX’i yeniledik ve React Native’deki tüm mobil uygulamaları yeniden yazdık, böylece şimdi yüksek performans gösteriyorlar. Bütün bir değişiklik listesi var. ”

En temel değişikliklerden biri, Minds’un yerel ödül sistemi için Minds token’a geçişidir. Halihazırda mevcut olan platformun yerini alan puan sisteminin değiştirilmesi, Minds token’ları kullanıcıların içeriğe dayalı, teşvik temelli bir ödül sistemi aracılığıyla içeriklerinden para kazanmalarına izin verecektir. Kullanıcılar, platformdaki içerik oluşturuculara abone olmak veya onları uyarlamak için Minds token’larını kullanabilir ve platform katılımcıları, Minds Daily Reward Pool’un bir bölümünü yayınlarının popülerliğine orantılı olarak alacaktır. Şimdilik, jeton modeli, ekibin işlevselliği ve güvenilirliğinden emin oluncaya kadar Ethereum testnet üzerinde çalışacaktır.

Buna ek olarak, Minds.com, kullanıcılara kazançlarını özgürce yönetebilmeleri, diğer kullanıcılardan özel içeriklere abone olabilmeleri ve platformda birbirleriyle işlem yapabilmeleri için bu belirteçler için yerleşik bir cüzdan içerecektir. Bir dizi ek özellik arasında ağ, şifrelenmiş mesajlaşma, anonim hesaplar ve izleme dışı bir reklam modeli de içerecektir.

Bu özellikler, tamamen demokratik, kullanıcı tarafından yönetilen bir sosyal medya platformu için Ottman’ın vizyonuna katkıda bulunuyor ve bu sadece bir başlangıç. Ottman için, bunlar 2011’de kök salmış, küresel sosyal medya için merkezi statükoyu bozacağına inandığı bir kavramın tomurcuklanan meyveleridir.

“Her zaman açık kaynak bir sosyal ağın ortaya çıkacağını ve en üst düzey sosyal ağ ile rekabet edeceğini biliyordum. Ana akım sosyal ağların insanları ödüllendirmedikleri de ortaya çıktı; insanları teşvik etmiyorlardı. Gelir fırsatları vermiyorlardı. İnsanların erişimini kısıtlıyorlar – insanlar üzerinde casusluk yapıyorlar! Demek ki, doldurduğumuz bu alan için bir pazar şartı var.

Bazı kripto para birimi alanında, Google’ın, Facebook’un ve Twitter’ın kriptoyla ilgili reklamlar üzerindeki battaniye yasağının ışığında “pazar gereksinimi” giderek daha belirgin hale geldi . Bu kısıtlamalar özellikle Minds.com reklamlarının Alfabe Inc.’in tüm platformlarından yasaklanması durumunda, Google tarafından nixed edilen Ottman için eve geldi.

Fox News tutkunu Tucker Carlson, Ottman’ı deneyimini paylaşması ve Alfabe tarafından sansür olarak gördükleri şey hakkında yorum yapmak için gösterisine davet etti . Bu segmentte, Ottman sosyal medya platformlarının tamamen merkezden uzak olduğu ve Google ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerinin internetin manzarasını üstlendiği monolitik kontrollerden kurtulduğu bir gelecek umudunu dile getirdi.

Ottman konuşmamızda “Tamamen ademi merkeziyetçi sosyal ağlara sahip olabileceğimizi düşünmek için çok idealistim” dedi. Blok zincirinin yanında “belirli [işlevleri] desteklemek” için “merkezi sunucuların yararları da vardır”. Bunun gibi, Minds, kullanıcılara Minds token ekonomisine katılıp katılmamalarını seçmelerini sağlayan Ottman’a göre “melezleştirilmiş” bir yaklaşıma doğru çalışıyor.

“Amacımız, kullanıcılara seçenek sunmaktır. Sosyal medyada bir gönderi yaptığınızda, nasıl göndermek istersiniz? Bunu blockchain’e göndermek ister misiniz? Bir torrent yapmak ister misin? Bir Minds sunucusuna göndermek ister misiniz? Silmek için kendi sunucunuza göndermek ister misiniz? Gönderiye bağlı olarak farklı niyetlere sahip olacaksınız. ”

Zincir üzerindeki / zincir dışı model, Minds.com’un Ethereum blockchain’e buharı toplarken getireceği ağ yükünü kesinlikle hafifletecektir. Bununla birlikte, Ethereum’un ölçeklenebilirliği blok zincirle çalışan yayınlar için soruları gündeme getirdi ve Ottman, teknolojinin tamamen merkezi olmayan bir sosyal ağı desteklemek için şu anda çok az gelişmiş olduğunu kabul etti.

“Henüz orada değiliz,” görüşmemizde Ottman kabul etti. “Adım adım yaklaşıyoruz. Oraya ulaşmak istiyoruz. ”

Öte yandan, istikrarlı bir ilerleme kaydederken, Ottman, Minds.com gibi platformların teknoloji titanslarına karşı kendi başlarına yetecek kadar olgunlaşacağından emindir. Kullanıcılara, içeriklerinin kontrolünü (ve satın alma gücünü) geri alma seçeneği verildiğinde, kullanıcıların anahtarı kullanmadan önce yalnızca bir zaman meselesi olduğuna inanıyor.

“Artık sadece işlevsellik açısından [ana akım platformları] yakalama meselesi. İnsanlar şeffaf, gizliliği korumak ve ödüllendirmeye dayalı bir şey arasında seçim yaptığında – bu hiç de zeki değil. ”

Yine de, bir köy alır ve Minds.com’un özgürleşmiş bir sosyal medya ortamı vizyonunu paylaşanlar, bu geleceği güvence altına almak için kendi rollerini üstlenmelidir.

Ottman, “Destek göstermek, destek göstermek önemlidir” dedi. “Sadece Minds ile değil, bu alanda devam eden tüm farklı projelerle, çünkü hareketi güçlendiren şey bu. Bu uygulamalarda aktif olmak tam anlamıyla gücü aktarır – bu yüzden tüm #deletefacebook hareketi gerçekten önemlidir. Siteler bu şekilde büyüyor, bu şekilde gelir elde ediyorlar, işte bu şekilde sürdürülebilir işler haline geliyorlar. ”