Merkeziyetsizleşme Kriptoda Son Hedef mi?

Kripto para dünyasının büyük çoğunluğunun merkezileşme üzerinde ademi merkeziyetin lehine olduğu bir sır değil. Aslında, bu yeni nesil varlık sınıfının temel direklerinden biridir. Fakat merkezi olmayan değişimler merkezi olmayanlardan daha mı iyi?


Eleştirel kurucu ortağı Vitalik Buterin, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda , yakın zamanda merkezi değişimlerin merkezileştirilmiş borsaların temel amacının, kripto para birimleri ve fiat para birimleri arasında bir köprü kurmaya inanması nedeniyle, merkezi borsaların “cehennemde yanmaya” başladığına dair cesur bir iddia yaptı. . Merkezileşmiş değişim elbette şu anda norm – ama Buterin bu gerçeğin yakın gelecekte değişeceğini umuyor.

Yelpazenin diğer tarafında Buterin ile aynı fikirde olmayan Binance CEO’su Changpeng Zhao var. Yakın zamanda Zhao, Buterin’in Twitter’daki şikayetlerini yanıtlarken, Vitalik’in merkezi borsaların bağımsız partilerden ziyade bir ekosistemin parçası olduğu gerçeğini daha fazla takdir etmesi gerektiğini ileri sürdü.

Zhao’nun tweet’ine göre, fiat, merkezi olmayan dijital para birimleri ve jetonların gelişiminde hala önemli bir rol oynamıştır. Merkezileştirilmiş borsalar ve fiat para birimleri için değilse, likidite en aza indirilecek ve sektör durgunlaşacaktır.

Zhao ayrıca ademi merkeziyetçiliğin doğal olarak kendiliğinden daha güvenli olduğuna dikkat çekti. Ethereum Classic ve Ethreum DAO vakalarında, ademi merkeziyetçi örgüt, daha fazla veya daha az kendini koruyamadı. Dolayısıyla, özgürlük, ademi merkeziyetten daha önemli değil midir?

Bununla birlikte, adem-i merkeziyetçi bir sınır-ana akım haline geldi – fakat pek çok birey, nasıl çalıştığının ve gerçekte özgürlüğü tamamlamak için gerçekten eşit olup olmadığının gerçekten farkında değildir. Yani, soru şudur: Merkezi olmayan borsalar daha mı iyi?

Eleştirel kurucu ortağı Vitalik Buterin, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda, yakın zamanda merkezi değişimlerin merkezileştirilmiş borsaların temel amacının, kripto para birimleri ve fiat para birimleri arasında bir köprü kurmaya inanması nedeniyle, merkezi borsaların “cehennemde yanmaya” başladığına dair cesur bir iddia yaptı. .

SON GOL

İlk ve en önemlisi, bir şeyi düz bir şekilde ele alalım: çoğu kripto para birimi değişimi, yürütme hızı, sipariş yönetimi, API kalitesi, risk kontrolünün etkinliği ve diğer faktörler açısından daha geleneksel hisse senedi ticaret platformlarıyla rekabet edemez.

Merkezi olmayan platformlar söz konusu olduğunda, özellikle, işlem yapan katılımcılar arasında doğrudan bir değişim sağlarlar, ancak kâr getirmezler – bu nedenle, büyüme potansiyelleri önemli ölçüde artmıştır. Dahası, ticaret mekanizmaları basmakalıp yavaştır ve birçok kritik piyasa aracını sağlayamazlar. Merkezi borsalar, karşılaştırmalı olarak, daha önemli sayıda pazar aracı ve daha istikrarlı bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Bir çelişki gibi görünse de, güvenliğe değer verenler şu anda merkezi değişimleri seçmekten daha iyidir.

Bu arada merkezden dağıtılmış blockchain çözümlerinin maliyeti maliyetli ve zordur – blok zinciri ücretsiz olarak işlem gücü sağlamaz. Merkezi olmayan borsalar, ücret üretmenin başka bir yolu olmadığı için ücret talep etmelidir; bazı merkezi takaslar ise ücrete tabi veya düşük ücretle alım satım sağlar.

Merkezi olmayan borsalar için bileşik meseleler, ticaret hızının daha yavaş olduğu gerçeğidir – yüksek frekanslı tüccarlar üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olan bir konu.

HIBRIT BIR ÇÖZÜM

Tabii ki, hem merkezi hem de merkezi olmayan borsaların artıları ve eksileri vardır. Seçim sonuçta bireysel tüccarın ihtiyaçlarına bağlıdır.

Bununla birlikte, bu seçim, tam desantralizasyon üzerinde yüksek performansa öncelik veren hibrid, yarı desantralize edilmiş borsaların ortaya çıkmasıyla kolaylaşmaya başlamıştır – bu da geliştirme ve işletme maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur.

Yaklaşan bir hibrid yarı merkezsiz mübadele olan GateX’te Genel Danışman olarak atanan teknoloji, iş ve yönetmeliklerin kesişiminde bu alanda strateji uzmanı Rayan Goutay şöyle açıklıyor:

Hibrit yarı merkezi olmayan alışverişler, hem merkezi hem de merkezi olmayan çözümlerden en iyi şekilde yararlanır ve tipik problemlerini çözmeyi amaçlar. Hibrid değişimler, çözümlerini şeffaf ve güvenilir kılmak için çalışıyorlar, ancak hype eğilimlerini körü körüne takip etmiyorlar. Örneğin, blockchain bazı durumlar için son derece yararlı bir teknolojidir, ancak özellikle büyük veri parçaları ile uğraşırken, kullanımı son derece pahalıdır. Bu yüzden çok önemli olduğunda blockchain’i seçmek akıllıca olur ve mümkünse daha ucuz merkezi çözümler tercih edin.