Merkeziyetsiz Borsalar: 2019 Dapp Değişiminin Anahtarı

Merkezi olmayan uygulamaların (dapps) inşa edildiği iki büyük platform olan Ethereum ve EOS, sırasıyla 15 milyar dolar ve 2 milyar dolarlık piyasa kapitalizasyonuna sahip. Ancak, ne yazık ki, dapp kullanıcılarının sayısı projelerin değerlemeleri ile ilişkilendirilememekte, rakamlar en iyi olasılıkla birkaç bin kişiyi buluyor.

Göz kamaştırıcı etkilerin gözlemlenmesi etkileyici olsa da, bir zamanlar merkezi otoriteleri gerektiren merkezi olmayan bir şekilde işlevlerini yerine getirirken, kumar dapplerinin bugüne kadarki en yüksek kullanım seviyesini gördüklerini bir yana bırakarak, ana akım evlat edinmelerini görmekten yıllar alıyoruz.

Yine de, kısa vadede hepimizin son derece heyecanlanması gereken bir dapp sınıfı merkezileşmemiş borsalar.

Blok zincir üzerinde merkezi olmayan bir takas kurulur ve bu blok zincirine özgü olan tonaların eşler arası ticaretine izin verir. Bunun nasıl yürüdüğü, kullanıcıların basit bir anlaşma ile etkileşime geçmek için kripto para birimi cüzdanlarını merkezi olmayan takas birimine bağlamasıdır. Bu işlem üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan işlemleri otomatik olarak eşleştirir, doğrular ve gerçekleştirir. Geleneksel olarak, DEX’ler ethereum blockchain (Kyber,  0x Protocol,  Airswap) üzerine inşa edilmiştir , ancak bu yakın zamanda EOS veya NEO gibi diğer bloklara genişletildi.

Bağımsız bir ademi merkeziyetçi değişim, likiditeyi kolaylaştıran, ancak tartışmasız, işlevlerinin bunun ötesine uzandığı bir dapp. İşte nedeni.

Dapps genellikle bunları çalıştırmak için birden fazla belirteç gerektirir. Yerel dapp belirtecine, blok zincirindeki işlemleri göndermek ve onaylamak için ethereum, projenin özel gereksinimlerine bağlı olarak dapp verilerini ve belki de birkaç diğer belirteçleri depolamak için bir depolama belirtecine ( Sia  ve  Storj) gerekebilir.

Projede, arka uçtaki hizmeti güçlendirmek için bu belirteçler bulunabilir, ancak bu dapplerin kullanıcılarının, uygulamayı çalıştırmak için böyle bir belirteç portföyüne (doğru oranlara sahip olmaları) sahip olmaları muhtemel değildir. Dapp, tüm belirteçleri arka uca soyutlayan DEX ile bütünleşebilir – kesintisiz bir kullanıcı deneyimi yaratan “tam zamanında” bir mekanizma sağlar.

Bu işlem boyunca, üçüncü taraf API yoktur veya hesap ayarlaması gerekmez. Aşağıda, bunun kullanım durumlarını vurgulayan iki örnek verilmiştir.

Melonport’un 0x, OasisDEX ve Kyber Network gibi merkezi olmayan borsalara entegrasyonu, DEX’lerin sağladığı likidite havuzlarından yararlanmanın harika bir örneğidir. Melonport  , ön tarafı IPFS üzerinde çalışan merkezi olmayan bir varlık yönetimi aracı geliştirmeye çalışırken, arka tarafı bir dizi ethereum akıllı sözleşmesi kullanmaktadır.

Bu senaryoda, DEX fon yöneticileri için portföylerini yönetirken doğrudan bu havuzlara girmeleri için likidite sağlayıcısı olarak işlev görür. Varlıkları tek bir tıklamayla takas etme yeteneği, fon yöneticilerinin yatırımlarını anında alması veya riskten korunması için inanılmaz uygun bir işlevdir.

Ethereum’un, Kyber’in zincirleme likiditesine entegre olan ilk dapplardan biri olan Kyber Network ile entegrasyonu, DEX’lerin başka bir kullanım örneğini göstermektedir. Daha fazla dapp üretildikçe, daha fazla parçalanmış bir token ekosistemiyle sonuçlanan farklı kripto para birimleri sayısı da artar. Kriptosideni sahiplerinin BTC veya ETH gibi geleneksel çiftleri tutmaları daha az olasıdır, fakat cüzdanlarında başka birçok altcoin bulunur.

Bu arada, çoğu dapp genellikle sadece ETH’yi ve belki de oyunların yerel kodunu kabul eder. Bunun anlamı, oyuncuların her oynamak istediklerinde eter veya oyunların belirteçlerine takas ettikleri jetonları değiştirmeleri gerektiğidir; bu, böyle bir oyunu oynarken kullanıcının deneyimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu senaryoda, DEX, oyuncularına, Temel Dikkat (BAT), OmiseGo (OMG) veya Zilliqa (ZIL) gibi, desteklenen herhangi bir ERC-20 belirteci ile ödeme yapmalarını sağlayan bir takas hizmeti olarak işlev görür. Ödeme sürecinin bir adımda basitleştirilmesi, kullanıcıların oyunun sorunsuz bir şekilde tadını çıkarmasını ve tüm dapps ekosisteminin benimsenmesini teşvik etmesini sağlayacaktır.

DEX’lerin kripto para birimlerinin kabul edilmesinde anahtar rol oynayacağından kuşku yok. Ancak şu anda, bebeklik dönemlerinde çok fazlalar – DEX’ler niş bir izleyici tarafından kullanılıyor ve arkasındaki teknoloji hala nispeten yeni.

Bununla birlikte, DEX’lerin ilgisi ve esası göz ardı edilemez. Radar Relay, Ağustos ayında 10 milyon dolarlık A Serisi fon turunu tamamladı . Airswap, kısa bir süre önce  , ortakları SPiCE VC  ve  Securitize ile  halka açık bir blok zincirinde dünyanın ilk güvenlik simgesi transferini gerçekleştirdi . Bir güvencenin P2P uyumlu transferi, geleneksel menkul kıymetler piyasasının aracı kuruluşlar tarafından darmadağın şekilde işleyiş biçiminde önemli bir yenilik sunuyor.

Ve son olarak, Binance gibi merkezileşmiş borsalar   , pazardaki lider borsalardan biri olmasına rağmen kendi DEX’lerini düşünüyorlar . Tüm bunlar söylendiğinde, DEX’lerin ilgili uyum önlemlerini , kendilerini “DEX”  olarak markalayan EtherDelta gibi platformlar olarak yakın zamanda lisanssız bir değişimi işletmekiçin SEC’den ateş aldıklarını düşünmeleri önemlidir  .

Blockchain’in ilerleyen teknolojik DNA’mızda önemli bir rol oynayacağına dair hiçbir soru yok. Ancak blockchain’i internette bir şey olarak ve merkezi olmayan bir araç olarak görmek yerine, üzerinde durulması gereken soru “Bu teknolojiyle daha önce yapamadığımız ne yapabiliriz?”.

Dağıtılmış değiş tokuşlar bu duyguyu çok iyi yakalar – tarihte ilk defa, kullanıcılar paralarını eşler arası bir şekilde harcamasına ve takas etmelerine olanak sağlayan, gözaltına alınmayan cüzdanları kullanarak fonları üzerinde tam kontrole sahip olabilirler.