Maker [MKR] Nedir?

Maker DAO , Ethereum blockchain içinde dağıtılmış bağımsız bir kuruluştur . Maker, ABD Doları’na kıyasla DAI’nin istikrarlı tokenını, DAI’yı yöneten MKR tokenları ile oynaklığını en aza indirgemek için çalışmaktadır.

DAI, Tether gibi sabit bir coindir . Bu, fiyatının ABD doları ile karşılaştırıldığında dengelenmiş bir kripto para birimi olduğu anlamına gelir. Dai Stablecoin Sistemi, Dai’yi yaratan Ethereum blockchain üzerinde çalışan merkezi olmayan bir platformdur. Maker, herkese, ABD doları karşısında istikrarlı olduğu için alım gücünü koruyacak para tutma yeteneği vermek için Dai’yi kullanmayı umuyor.

 

Maker ile, herkes Dai üretmek için Ethereum varlıklarını kullanabilir. Nesilden sonra, Dai’yi, onu göndermek ve almak veya uzun vadeli tasarruflar için tutmak da dahil olmak üzere, başka bir kripto para biriminde olduğu gibi kullanabilirsiniz. Dai’yi oluşturma süreci, aynı zamanda sağlam bir doğanın merkezi olmayan bir marj ticareti platformu için gerekli olan bileşenleri de geliştirmektedir.

MKR Nedir?

Dai’den farklı olarak, MKR, Maker platformu ve tedarik mekaniği içindeki önemli rolü nedeniyle değişken bir fiyata sahip. MKR, bir yeniden sermayelendirme kaynağı ile birlikte bir yardımcı program ve yönetim belirteci olduğundan, Maker platformunun düzgün çalışması için gereklidir. MKR, Dai üretmek için kullanılan Teminatlı Borç Pozisyonlarına (CDP) ücret ödemek için kullanılır. Ücretler ödentikten sonra MKR yakılır. MKR’nin sahipleri, Maker sistemi için iş mantığı ve risk yönetimi üzerinde oy kullanabilirler.

Platform Verileri

Dai’nin Çözmesi Gereken Sorunlar?

Dai ile MKR’deki ekip, kripto para biriminin son derece değişken fiyatlarının üstesinden gelmeyi umuyor. Beyaz kağıda ekip, Bitcoin’in bir günde yüzde 25’e düşmesi ya da sadece bir ayda yüzde 300’ün üzerine çıkması gibi örneklerden söz ediyor. Maker DAO’daki ekip, blockchain teknolojisinin tam potansiyeline ulaşması için kararlı dijital varlıkların gerekli olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, teminat ile desteklenen Dai’yi tanıttı.

Dai Nasıl Kararlı Olacak?

Projenin arkasındaki ekibin, Dai’yi ABD doları ile ilgili olarak dengelemeye yardımcı olacak birkaç aracı var. Bunun büyük bir kısmı akıllı sözleşme platformu olan Maker ile. Maker, Dai’nin değerini dengelemek için CDP’leri, teşvik edilen harici aktörleri ve otonom geri bildirim mekanizmalarını kullanıyor.

CDP’ler nelerdir ve Dai oluşturmada oynadıkları rol nedir?

Ortalama bir kişi Teminatlı Borç Pozisyonlarına aşina olmadığından, bu CDP’ler hakkında daha fazla ayrıntıya girmeye değer. CDP’ler, bir kullanıcının yatırdığı ve varlığın borç tahakkuk eden bir süreç olan Dai’yi yaratmasına izin veren teminat varlıklarına dayanır. Borcun varlığı, mal sahiplerinin aynı miktarda Dai’yi ödeyene kadar teminat varlıklarının CDP içinde kilitli kaldığı anlamına gelir. Bu noktada teminatları geri çekebilirler. Aktif bir CDP, her zaman borç değerinden daha yüksek teminat değerine sahiptir.

DAI Gösterge Tablosu

Bu işlem, Maker’ı kullanıcı tarafından CDP’yi yaratacak bir işlemin ardından onu finanse edecek bir işlemle başlar. CDP “teminatlı” olduğunda, CDP kullanıcısı CD’lerinden Dai’nin miktarını alan bir işlem gönderebilir. CDP, karşılığında aynı miktarda borç alır ve bu da teminatlara erişmeyi imkânsız kılar. Teminatın geri ödenmesi için kullanıcılar borcunu ve zaman içinde tahakkuk eden ve MKR’de ödenen İstikrar Ücretini ödemek zorundadırlar. Borç boşaldığında, CDP kullanıcısı istediği kadar teminat alabilir.

Başlangıçta Dai, Pooled Ether ürününü yalnızca teminat olarak destekleyecektir, ancak gelecekte daha fazla sayıda CDP türünü destekleyecektir.

Hedef Oranı Geri Bildirimi Mekanizması Nedir?

Hedef Oran Geri Bildirimi Mekanizması Dai’yi USD ile sabit tutmak için çalışan özerk geri bildirim mekanizmasıdır. Şiddetli piyasa istikrarsızlığı yaşanırsa ve Dai’nin sabit peg’sini bozarsa devreye girer. Esasen, bu mekanizma Dai Hedef Hızını otomatik olarak ayarlar, böylece pazar güçleri Dai pazar fiyatını Hedef Fiyat’a yakın tutar. Hedef Oran, Hedef Fiyat’ın ne kadar değişeceğini ayarladığı için, Dai’yi tutmak veya negatif tutmak ve borçlanma Dai’yi teşvik etmek pozitif olabilir ve teşvik edebilir. Nişanlanmadığında, Dai sabit kalır ve yüzde 0 Hedef Hızı vardır.

Küresel Çözüm Nedir?

Küresel Uzlaşma, Dai’nin Hedef Fiyatı tuttuğunu kriptografik olarak garanti altına almak için son çare. Maker Platformunu kapatacak ve CDP kullanıcılarının ve Dai sahiplerinin doğru miktarda varlığa sahip olduklarından emin olun (net değer açısından). Süreç merkezi olmayan ve MKR seçmenleri tarafından kontrol edilen, bu yüzden sadece acil durumlarda kullanılacaktır. Örnekler arasında sistem yükseltmeleri, güvenlik ihlalleri, bilgisayar korsanlığı ve uzun vadeli pazar mantıksızlığı sayılabilir.

İstikrarlı Fon Nedir?

Kararlı Fon , Maker DAO ve L4’ün birleşik çabasıdır. Dai Stablecoin Sistemini kullanan girişimlere yardımcı olmak için tasarlanmış bir yatırım fonu. Kararlı Fon, stratejik tanıtımlara, finansmana ve iş geliştirmeye yardımcı olur.

İstikrarlı Fon

Güçlü bir teknik kurucusu ve güçlü bir fikri olan, şu anda Maker veya Dai altyapısını çekirdek bileşenlerinden biri olarak kullanan mevcut blockchain teknolojisiyle uyumlu olan şirketleri arar. İstikrarlı Fon, eşitsiz hibeler ve hisse senedi finansmanı sunmaktadır.

Dai için Bazı Kullanım Olguları Nelerdir?

Dai Stablecoin Sistemi beyaz kağıdında, ekip “adreslenebilir piyasa” olarak adlandırılan Dai için çok sayıda potansiyel kullanımın ana hatlarını çiziyor. Tahmin pazarlarındaki veya kumar uygulamalarını kullananlar tahminleri nedeniyle büyük bir riskle karşı karşıya kalacak ve en aza indirebilecekler. volatil bir kripto para birimi yerine sabit bir jetonla işlemler gerçekleştirerek olası ek risk.

Sistem içindeki CDP’ler, riskten korunma, kaldıraç, türev ve finansal piyasalar için izinsiz kaldıraçlı alım opsiyonu sağlayacaktır. Hükümetler ve hayır kurumları, şeffaf muhasebe sistemi nedeniyle Dai ile daha fazla verimlilik ve daha az yolsuzluk görebilmektedir.

Sonuç

Maker DAO, ABD dolarına sabit bir değere sahip bir kripto para birimine (Dai) izin veren Dai Stablecoin Sistemini tanıttı. Piyasa volatilitesinden endişe duymadan, kararsız kripto-para birimlerinde olduğu gibi, kullanıcıların kripto-para biriminden yatırım yapmasına ve tam olarak yararlanmasına olanak tanır. Dai’nin değerini korumak için çok sayıda strateji var. Beyaz kağıt, sistemin karşılaşabileceği olası sorunlara karşı iyi düşünülmüş tepkiler ve riski azaltmak için adımlar gösterir.

Bağlantılar