Madencilik Enerji Tüketimi: Problemler ve Olası Çözümler

Cryptocurrency bir ödeme yöntemidir, Bitcoin büyük bir yatırımdır, blockchain devrimci bir teknolojidir. Bu yeni fenomeni gördüğünüz bakış açısına bakılmaksızın, ele alınması gereken küresel bir sorun var ve bu da kripto madenciliği güç tüketimidir. Blockchain, işlemleri doğrulayan, doğrulayan ve kaydeden bir defterdir. Kamusal ve iznsizlerin tek bir merkezi varlığı yoktur ve Proof of Work (PoW) veya Prova Sızdırma (PoS) algoritması gibi mutabakat protokollerini kullanarak madenciliğe güvenirler.

PoW, blok zincirinde bir işlemin yapılmasında harcanan hesaplama çabasıdır ; burada ağa zaten bağlı olan ‘düğümler’ olarak bilinen birkaç bilgisayar, ağı güncellemek ve doğrulamak için bir işlem kodunu çözmek için bir hesaplama yarışına girer. Her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşturulur. PoW ‘ bir madencinin daha fazla elektriği yakacak şekilde iş görür , madencinin hesaplama rekabeti kazanma şansı o kadar yüksektir.

Ekonomist’e göre , işlem başına tüketilen elektrik 1.029KWh’dir. Her yıl, madenciliğin yaklaşık 6,585,585 konut üretebilecek 42 TWh elektrik kullanacağı tahmin ediliyor. Daha iyi bir bağlamda, enerji kripto madencilerinin yıllık kullanım miktarı küçük bir ülkeye güç sağlayabilir. Açıkçası, Bitcoin madenciliği enerji tüketimi çok büyük ve endişe verici. Ama sonra, bir harika, Bitcoin ve diğer şifrelerin dijital olduğunu düşünürsek neden bu olmalı?

bitcoin madenciliği

Sorunlar

Bitcoin madenciliği ile ilgili küresel enerji konusunu belirledikten sonra, ortaya çıkardığı tehditlere işaret etme zamanı. Tam anlamıyla, Bitcoin güç açlığıdır. Ve herkes, enerji sorunlarının nihayetinde iklimi etkilediğini biliyor. Korkuyla akla gelen bir soru, “bu tüketimin oranıyla, blockchain’in sürdürülebilirliği güvence altında mıdır?” Her hükümet, karbon ayak izini azaltmaya odaklanmışsa, bu devam ederse, kripto endüstrisi için gereksiz sert düzenlemeler anlamına gelebilir.

Önerilen çözümler

Her şeyden önce, bu çözmemiz gereken bir problem mi? Sonuçta, tostlarımızı üretmek için elektrik gerekiyor, asansörleri hareket ettirin ve elbette bunu okumanıza izin verin.

Açıkçası, Ethereum, Sistem Kanıtı olarak bilinen başka bir mutabakat protokolü uygulayarak sistemdeki büyük değişiklikleri girmeyi denedi . PoS, madenciliğin ağdaki madencinin zenginliği tarafından belirlendiği bir algoritmadır. Bir madenci, yeni bir blok oluşturabilmeden önce ağda önemli miktarda madeni paraya sahip olmak anlamına gelir. PoS ve diğer mevcut Mutabakat Mekanizmalarının kullanılmasını zorunlu kılmak, enerji tüketimindeki bazı anlamlı azalmayı etkileyebilir.

Diğer bir opsiyonel çözüm Bitcoin blok madenciliğinin fiyatını daraltıyor. Bitcoin ilk kez tanıtıldığında, kazanan madenciler 50 BTC ile ödüllendirildi. Bitcoin blok madencilik ödül her dört yılda bir. 2008’deki ilk 50 BTC’den, 2012’de 25 BTC’ye, mevcut 12.5 BTC’ye 2016’dan bu yana. 2020’ye kadar, blok madenciliği ödülü 6.25BTC’ye düşecek. Tabii ki, itici olmayan blok ödülü ile, madenciliğe devam etmek için birkaç madencisi motive olacaktı.

Birçok girişim şu anda alternatif güç kaynakları ve geri dönüşüm madenciliği enerjisini geliştirmek için fikirler araştırıyor ve icat ediyor. Örnekler güneş ve rüzgar enerjisi kullanan Kötü Madenciliktir ; Özel hidroelektrik santralleri geliştiren ve madencilik enerjisini yeniden kullanan İsviçre Alpleri Madenciliği . Çevre dostu enerji kaynaklarının değerlendirildiği yer burasıdır.

Bitcoin ve diğer kriptoların yaygın olarak benimsenmesi hızlanırken, artan enerji tüketimi verilir. Yukarıda önerilen çözümler topluluk tarafından dikkate değer.