Litecoin ve diğer altcoinlerin madenciliği nasıl yapılır?

Artık pahalı ASIC işlemcileri olmayan hobi uzmanlarının madenciliğe başlaması için çok geç olduğu düşünülürken, alternatif dijital para birimlerinin birçoğu ev PC’nizde madencilik için halen çok uygundur.

Çoğu durumda, kripto para birimleri SHA-256 veya istihdam istihdam hash algoritması olarak şifre uygular, ancak yeni para birimlerinin birçoğu kriptoyu seçmiştir.

Izgara Litecoin Madenciler

Scrypt, ikisinin de daha fazla belleğe sahip olması eğilimindedir; ancak, makul derecede güçlü grafik kartlarına sahip ev bilgisayarları, bu kripto para birimlerini oldukça etkin bir şekilde kullanabilir; çünkü henüz rekabet etmek için özel ASIC’ler yoktur.

Belki şaşırtıcı bir şekilde, dijital para birimlerinin bazılarını çıkarmak için sadece bilgisayarınızın CPU’sunu kullanmak hala mümkündür. Bu, yalnızca entegre grafikler içeren bir dizüstü bilgisayarınız olsa bile geçerlidir; ancak bu, çok etkili olduğunu kanıtlayamayabilir ve bir kurulum değil tavsiye ederiz.

Hazır cüzdanlar

Madenciliğe başlamadan önce, zor kazanılan paraları korumak için bir cüzdana ihtiyacınız olacaktır.

Yardım ve tavsiyeye gereksinim duyarsanız, çoğu altcoinin kendine ait alt dizinde olduğu topluluk forumları da var. Cüzdanların çoğu orijinal Bitcoin-Qt istemcisine dayanıyor.

Dogecoin İstemcisi

Much Cüzdan (Bu DogeCoin’in Cüzdan’ıdır)

Hız için ihtiyaç

gpu Belli madencilik donanımına sahipseniz, kripto para birimlerini mayınlamak için iki yol vardır: merkezi işlem birimi (CPU) ile veya grafik işleme biriminizle (GPU) – ikincisi elbette grafik kartınızda yer alır.

İkiden bir GPU, gereken şifreleme hesaplamaları için çok daha iyi performans sunar. Bununla birlikte, ilk işinizi madenciliğe dönüştürüyorsanız ve Intel entegre grafiklere sahip bir dizüstü bilgisayarı – kullanışlı bir oyun bilgisayarına sahip değilseniz, belki de bu altcoin madenciliği yapmak çok daha yavaş bir oranda olacaktır.

GPU madencisini, masaüstü bilgisayarınıza takabileceğiniz gibi, özel bir grafik işlemcisi gerektirmesidir; çoğu dizüstünde bulunan Intel tümleşik grafik kartları, görev için uygun değildir. Hızları saygın bir seviyeye çıkarmak için, çoğu altcoin madencisi, genellikle yükseltici kablolar vasıtasıyla birden fazla ekran kartı barındıracak anakartlar kullanarak özel makineler üretmektedir.

Madencilik madalyonlarının çok yoğun bir şekilde çalıştığınun ve elektronik bileşenlerinizin ömrünü kısaltabileceğinin de farkında olun. Yeterli şekilde soğutulduğundan emin olmanız, bu sıcaklıklara göz kulak olmanız ve herhangi bir garantiyi muhafaza etmeniz iyi bir fikirdir.

Yalnız mı kalabalık mı?

Madencilik havuzlarını bir piyango sendikasına üye olarak düşünmek faydalı olabilir – artı ve eksileri tamamen aynıdır. Yalnız olmak, çabalarınızın tamamını ödüllendirmek, ancak başarısız olma ihtimalini kabul etmek anlamına gelir. Tersine, bir havuza katılmak, bir bütün olarak üyelerin bir blok çözme şansına sahip olmaları anlamına gelir, ancak ödül kazanılan ‘paylaşımların’ sayısına bağlı olarak tüm havuz üyeleri arasında bölünecektir.

CPU madencinizi kurma

Cpuminer denilen kullanışlı bir yazılım parçası, madenciliği başlatmanın en kolay yoludur, ancak bilgisayarınızdaki komut satırını kullanma yeteneğini gerektirir. Program, SourceForge’den indirilebilir ve Windows (32 ve 64 bit), OS X ve Linux için kullanılabilir. Bu kılavuzun amaçları için, yine de, Windows OS kullandığınız varsayımını yapıyoruz.

Önce, işletim sisteminiz için uygun dosyayı indirin. Zip dosyası, nereye gittiğini hatırladığınız sürece sabit diskinizdeki herhangi bir yere çıkarılabilir. Masaüstünüzde bir ‘cpuminer’ klasörü oluşturmak iyi bir fikir olabilir.

Senaryonuzu yazma

Madencilik havuzunuz için gerekli parametrelerle cpuminer’ı nasıl kuracaksınız? Madenciyi doğru talimatlarla başlatmak için tek satırlı bir komut dosyası yazmak (Windows’ta ‘toplu iş dosyası’ olarak bilinir) yazmak genellikle en basittir.

Bunun için aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

  • Madencilik programının (“minerd.exe”) depolandığı dizinin tam yolu (örn: “C: \ cpu-miner-pooler”).
  • Madencilik havuzu sunucunuzun ‘stratum’ URL’si (ör. “Stratum + tcp: //pool.d2.cc”).
  • Madencilik sunucunuzun bağlantı noktası numarası (ör. “3333”).
  • Madencilik havuzu kullanıcı adınız (örn. “Kullanıcı adı”).
  • Çalışan adınız veya numaranız (örn. “1”).
  • Çalışan şifreniz (örn. “X”).

Şimdi, Not Defteri’ni veya tercih ettiğiniz metin düzenleyicisini açın. Bununla birlikte, MS Word gibi bir kelime işlemci kullanmayın. Sonra, aşağıdaki formülü kullanarak komut dosyasını girin (bu yöntemin, kriptolama algoritmasını kullanan bir para birimini hesapladığınızın varsayıldığına dikkat edin):

“yol” başlatın minerd.exe – url URL’SİZ: PORT – scrypt – – userpass USERNAME.WORKER: PASSWORD

Yani, yukarıdaki örnek ayrıntıları kullanarak, aşağıdaki metni üretmiş olursunuz:

start “C: \ cpu-miner-pooler” minerd.exe –url stratum + tcp: //pool.d2.cc: 3333 -a scrypt –userpass kullanıcıadı.1: x

Bu dosyayı “.bat” uzantısıyla kaydedin; örneğin: “my-mining-profile.bat”.

Toplu iş dosyası kaydedildikten sonra madenci programını etkinleştirmek için çift tıklayın. Madencilik havuzunuz büyük olasılıkla web tabanlı bir arayüze sahip olacak ve web siteniz madencilik çalışanınızın etkin olduğunu birkaç dakika içinde göstermelidir.

Artık CPU ile nasıl çalışacağımı bildiğinize göre, GPU’nuzu kullanmaya bir göz atalım.

GPU madencinizi kurma

GPU’lar veya USB madenciliği cihazları ile çalışmayı planladığınız kullanıcılar için cgminer, kullanmak için bir programdır ve geliştiricinin web sitesinden indirilebilir – yani Mac kullanıcısıysanız, bu durumda bazı gayriresmi ikili dosyalar bulacaksınız İşte.

Sürüm 3.72’yi takip eden cgminer sürümleri, kriptografi madenciliğini desteklemez ve GPU’lar için destek 3.82 sürümünde kaldırılmıştır. Bu nedenle, en son sürümün mutlaka indirilecek olan sürüm olması gerekmez. Bunun yerine, ihtiyaçlarınıza uygun sürümü arayın.

Yine, bu örnekte, Windows işletim sistemini kullandığınızı varsayıyoruz. Bununla birlikte, Linux veya OS X kullanıyorsanız, komut satırı değişkenleri (parametreler) aynıdır. Ayrıca, aşağıdaki talimatlar, bir kriptolitik para biriminin madenciliğini bir kez daha varsayacaktır.

Yazılımı, kolayca bulunabilen bir klasöre ayırabilirsiniz, örneğin: “c: \ cgminer \”

Daha ileri gitmeden önce, grafik sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun.

Ardından Windows tuşuna “R” tuşuyla birlikte basın, “cmd” yazın ve “enter” tuşuna basın. Bu komut terminalini açacaktır. Dizini cgminer zip dosyasının bulunduğu dizine değiştirmek için “cd” komutunu kullanın.

Ardından, “cgminer.exe -n” yazın. Bu, PC’nizdeki tüm tanınmış cihazları listeler. Ekran kartınız algılanırsa, gitmeniz iyi olur. Değilse, belirli grafik kartınızı düzgün bir şekilde ayarlamak için gerekli adımları araştırmanız gerekir.

Artık madencilik havuzu ayrıntılarına ihtiyacınız olacak, yukarıdaki CPU madenciliği bölümünde olduğu gibi:

Madencilik programının (“minerd.exe”) depolandığı dizinin tam yolu (örn: “C: \ cpu-miner-pooler”).

Madencilik havuzu sunucunuzun ‘stratum’ URL’si (ör. “Stratum + tcp: //pool.d2.cc”).

Madencilik sunucunuzun bağlantı noktası numarası (ör. “3333”).

Madencilik havuzu kullanıcı adınız (örn. “Kullanıcı adı”).

Çalışan adınız veya numaranız (örn. “1”).

Çalışan şifreniz (örn. “X”).

Şimdi cgminer’i doğru parametrelerle başlatmak için bir toplu iş dosyası tekrar yapacağız. Bu durumda komut yapısı:

“Yol” başlatın cgminer – scrypt -o URL: PORT -u KULLANICI ADI.WORKER -p PASSWORD

Örneğin;

“C: \ cgminer \” başlatın – scrypt -o stratum + tcp: //pool.d2.cc: 3333 –userpass kullanıcıadı.1: x

Madencinizi izlemek

cpuminerŞimdi seçilen madencilik yazılımı kuruldu, çeşitli istatistiklerin komut satırı terminalinizde kaydırıldığını göreceksiniz. Eğer cgminer kullanıyorsanız, cpuminer’den daha fazla bilgi göreceksiniz. Eski durumda, para birimi ve madencilik havuzu ile maden donanımınız hakkında bilgi edineceksiniz. Cpuminer kullanıyorsanız, yalnızca bilgisayarınızın çözdüğü bloklara referanslar göreceksiniz; ancak, en azından, hash hızınızı gösterir.

Gücü maksimize etme

Bilgisayara sahip olan madencilere özel grafik kartlarıyla müjde: Hem cpuminer hem de cgminer’ı aynı anda çalıştırmak mümkündür. Bunu mümkün kılmak için minerd komutuna “- threads n” bağımsız değişkeni ekleyin. Burada, “n”, madencilik için kullanmak istediğiniz CPU çekirdeği sayısını ifade eder.

Yine de, GPU’larınızı kontrol etmek için bir veya iki çekirdeği serbest bırakmayı unutmayın. Minerd’yi tüm CPU çekirdeğini kullanmak üzere ayarlamak, CPU’nun işleme için GPU’ya veri göndermek için çok meşgul olacağı anlamına gelir. Örneğin, dört çekirdekli bir CPU’nız varsa, “–threads” argümanını “2” veya “3” olarak ayarlamayı deneyin.

Hem GPU hem de CPU ile yapılan araştırma, aynı anda madencilikte CPU’dan ne kadar iyi GPU’yu bulunduğunu ortaya koyuyor. Her madencilik programınızın terminal pencerelerinde gösterilen hash oranlarını karşılaştırın, hash hızında en az beş kat fark görmelisiniz.

Leave a comment