Litecoin ve Bitcoin arasındaki fark nedir?

2009’da, Satoshi Nakamoto, dünyanın ilk kripto parası olarak Bitcoin’i başlattı. Kod açık kaynak, yani herkes tarafından değiştirilebilir ve diğer projeler için özgürce kullanılabilir. Birçok kripto para birimi, bu kodun değişen sürümleriyle, çeşitli düzeylerde başarı ile başlatıldı.

Litecoin 2011’de Bitcoin’e karşı “altın” a “gümüş” olmak için ilan edildi.

Maden farklılıkları

Bitcoin gibi, Litecoin madencilik tarafından üretilen bir kripto paradır. Litecoin, Ekim 2011’de eski Google mühendisi Charles Lee tarafından oluşturuldu. Yaratılışının arkasındaki motivasyon, Bitcoin’i düzeltmekti. Litcoin’in bloklarının 2.5 dk olması en önemli fark.

Madenciler ve meraklılar için, Litecoin, Bitcoin’e göre çok daha önemli bir farklılık taşıyor ve işe yarayan bu algoritmanın farklı kanıtı. Bitcoin, paralel işleme hızıyla hızlandırılmış hesaplamaları içeren SHA-256 karma algoritmasını kullanır. ASIC teknolojisinde yoğun yarışa neden olan bu özellik, Bitcoin’in zorluk seviyesinde üssel bir artışa neden oldu.

Bununla birlikte Litecoin, orijinal olarak s-crypt olarak adlandırılan, ancak ‘script’ olarak telaffuz edilen scrypt algoritmasını kullanmaktadır. Bu algoritma, SHA-256 algoritmasını içerir, ancak hesaplamaları, bit eşanjında ​​SHA-256’nınkinden çok daha seri hale getirilmiştir. Scrypt, tek başına çiğ işlem gücü yerine, yüksek hızlı RAM’in büyük miktarlarını destekliyor.

Kriptografi kullanmanın sonuçları, litecoin (ve diğer kriptolitik para birimleri) arasında “silahlanma yarışının” pek olmamış olması demektir, çünkü (şimdiye kadar) bu algoritma için hiçbir ASIC teknolojisi mevcut değildir. Ancak, şimdi ön siparişler alıyor Alpha Technologies gibi şirketler sayesinde bu çok geçmeden değişecek.

Karıştırma gücündeki farkı vurgulamak için, yazma anında Bitcoin ağının toplam karma hızı saniyede 20.000 Terra Hashes’in üstünde, litecoin saniyede yalnızca 95.642 Mega Hashe’dir.

Şu an için, ‘son teknolojinin’ Litecoin madencilik kuleleri, birden fazla ekran kartı (örneğin: GPU’lar) ile donatılmış özel PC biçiminde geliyor. Bu cihazlar scrypt için gerekli olan hesaplamaları üstlenebilir ve kendi devre kartlarına yerleştirilmiş blisteringly hızlı belleğe erişebilir.

İnsanların Bitcoin için GPU madenciliğini kullanabilecekleri bir zaman vardı, ancak ASICler bu yöntemi çaba harcamaya değmez yaptı.

İşlem farklılıkları

Temel fark, Litecoin’in işlemlerinin Bitcoin’den daha hızlı olmasıdır. Bunun etkileri şöyledir:

Litecoin, daha hızlı blok üretimi sayesinde daha yüksek hacimlerde işlem yapabilir. Bitcoin bunu eşleştirmeye çalışacak olursa, Bitcoin ağındaki herkesin şu anda çalışmakta olduğu kodda önemli güncellemeler gerekir.

Bu daha yüksek hacimdeki blokların dezavantajı Litecoin blok zincirinin Bitcoindekilerle orantılı olarak daha fazla kalması ve daha fazla artık blok olmasıdır.

Litecoin’in daha hızlı blok süresi, çift harcamalı saldırı riskini azaltır – bu, her iki ağın aynı hash gücüne sahip olması durumunda teoriktir.

Minimum iki teyit bekleyen bir tüccar, beş dakika beklemek durumunda kalacak, oysa Bitcoin ile bir onaylama için 10 dakika beklemek zorunda kalacaklardı.

Çoğu tüccar, çoğu satın alım için sıfır onay işlemlerine izin vereceğinden işlem hızı (veya daha hızlı blok süresi) ve doğrulama hızı çoğu zaman Bitcoin’le ilgilenen birçok kişi tarafından tartışma noktası olarak lanse edilir. Bir işlemin anında olduğunu akılda tutmak gereklidir, yalnızca şebeke tarafından yayılırken doğrulanır.

Leave a comment