Lightning Network Nedir?

Lightning Network Nedir?

.

Yıldırım Ağı (Lightning Network), geliştiricilerin kripto ölçeklenebilirlik problemini çözmek için yıllar içinde ortaya koyduğu birçok kavramdan biridir. Bunu diğer çoğu kavramdan farklı kılan şey, gerçekte gerçek bir potansiyel göstermesidir.

Örneğin, Bitcoin (BTC) , uzun zamandır ölçeklenebilirlik sorunları yaşamıştır. Yarattığından beri, sadece saniyede 7 işlem (TPS) ele alabiliyordu. Başlangıçta bu, fazlasıyla yeterliydi. Bununla birlikte, popülaritesi büyüdükçe, daha fazla insan onu kullanmaya başladı. Yakında, biriken işlem sayısı ve şimdi binlerce tanesi sürekli onaylanmak için bekliyor.

Bu nedenle, genellikle işlenecek uzun bir süre beklemek zorunda kalıyorlar, bu da ödeme gecikmelerine neden oluyor ve aşırı yüksek ücretlerden bahsetmiyor. Yıldırım Ağı (LN) Bu değiştirmeyi hedefliyor.

Yıldırım Ağı temel olarak BTC’nin blok zincirine eklenecek ekstra bir tabakadır. Bu katmanda, kullanıcılar sınırsız işlem yapmak için kullanılabilecek doğrudan ödeme kanalları kurabilirler. Bu, çoğu zaman birbirlerini ödemeleri göndermek zorunda kalacağını bilen iki varlık için mükemmel bir çözümdür. Bir ödeme kanalı oluşturduktan sonra, belirli miktarda para yatırabilir ve sonra bu paraların sahipliğini gerektiği kadar değiştirebilir.

Yalnızca işbirliği yapıldıktan sonra ödeme kanalı devre dışı bırakılacaktır. Son sonuç, aslında blockchain’e kaydedilen tek şey .

Örneğin, X ve Y bir ödeme kanalı başlatırsa ve her biri 3 BTC yatırırsa, toplamda 6 olur. Eğer X, 1 BTC’yi Y’ye gönderirse, X, 2 BTC ile kalır, Y ise 4 olur. İşlemi tekrarlamaya karar verirse, X, 1 BTC’ye sahip olur ve Y, 5 BTC’ye sahip olur. Bu noktada ödeme kanalını kapatmak zorunda kalırlarsa, blockchain’in kaydedeceği tek şey bu son durumdur.

Böylelikle, çok sayıda küçük işlem kaydı ortadan kaldırılacak ve tamamen çözülmediği takdirde ölçeklenebilirlik sorunları azaltılacaktır.

LN’un diğer faydaları

Açıkçası, bu sistem mikro transferleri yapmak için mükemmel olurdu. Anında, neredeyse tamamen özgür ve hala daha küçük Bitcoin ödemeleri göndermek için oldukça güvenli. Büyük olanların hala düzenli bir yöntemle yapılması gerekiyordu, ancak mikro-işlemlerin ortadan kaldırılması süreci hızlandıracaktı.

Ayrıca, LN, doğrudan bağlı olmasalar bile X’in Z’ye de işlem göndermesine izin verecektir. X, Y’ye bağlıysa ve Z, X ile bir ödeme kanalına sahip olduğunda, bunu doğrudan doğruya bir ödeme kanalı olmadan Z’ye bir işlem göndermek için kullanabilir.

LN BTC ve LTC’yi nasıl etkiler?

Bitcoin, Litecoin ve Bitcoin Core istemcisinin bir çatalı olarak gelen tüm diğer madeni paralar doğrudan LN’den faydalanacaktır. Aslında, Litecoin bu teknolojiyi benimseyen ilk kriptolardan biridir.

LTC’nin ayrıca, BTC’nin kabul edildiği yerlerde hemen hemen her yere harcanmasına izin veren Atomik Swap’ların uygulanması da bilinmektedir. Açıkçası, bu teknolojinin hem hızı hem de fiyat işlemlerini büyük ölçüde iyileştirme potansiyeli vardır. Aslında kripto dünyasının en büyük sorunlarından birini çözme potansiyeli var .