Küresel Makro Trendler 2019’da Kripto Piyasasını Nasıl Etkileyecek?

2018, kripto piyasası için ve aynı zamanda genel olarak dünya için çalkantılı bir yıldı. 

Amerika Birleşik Devletleri Çin’e karşı bir ticaret savaşı başlattı, İngiltere Brexit kargaşasına daha da daldı ve Dow Jones borsa endeksi tarihin en büyük düşüşlerinden bazılarına tanık oldu.

Uzmanlar ve analizlerle yapılan görüşmelerin göstereceği gibi, 2019 ekonomik krizler, siyasi kargaşalar ve finansal dalgalanmalardan kendi payına düşen payı getirebilir. Ve fikirlerin oldukça karışık olmasına rağmen, genel fikir birliği, ‘kripto olmayan’ dünyadaki belirsizliğin Bitcoin ve rakiplerini değer depoları kadar yükselterek, onları ana akıma giderek daha fazla yaklaştırabileceği yönündedir.

Küresel Makro Eğilimler 2019'da Kriptoyu Nasıl Etkileyecek 102
Kaynak: Uluslararası Para Fonu

Borsa korkuları, kripto umutları

Belki de her şeyden çok, 2018’in başından sonuna, geleneksel borsaların zayıf performansı için hatırlanacak. Aralık ayının başında, Dow Jones endeksi, işlemin hemen ardından 800 puan artarken Nikkei endeksi ve FTSE 100 de hızlı bir şekilde takip edildi.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama

Küresel Makro Eğilimler 2019'da Kriptoyu Nasıl Etkileyecektir 103
Kaynak: Google

Bu nedenle, endüstri analistlerinin 2019’un küresel pazarlar için zor bir yıl olabileceğine inanması şaşırtıcı değil. Kripto para birimi uzmanı Gary McFarlane, kilit göstergelerin şu anda uğursuz bir yönde hareket ettiğini açıklıyor.

“Döngüsel olarak ayarlanmış fiyat kazanç oranı (CAPE) ve [ABD Hazine bonosu] verim eğrisinin […] belirsizce tersine dönmesi gibi yanıp sönen kırmızı güvenilir durgunluk tahmin metrikleri göz önüne alındığında, boğa piyasasının sonu kesinlikle görünmektedir. yaklaşıyor” diyor.

Küresel Makro Eğilimler 2019'da Kriptoyu Nasıl Etkileyecektir 104
Kaynak: Uluslararası Para Fonu

Kriptonun özellikle daha geniş finansal sistemle bağlantılı olmadığı göz önüne alındığında, küresel pazarlardaki bir çöküşün, özellikle değer deposu olarak kripto için bir nimet olması olasıdır.

McFarlane, “Kripto meraklıları, stoklardaki bir ayı piyasası gerçekleşirse, kriptonun hisse senetleri düştükçe yükseldiği güçlü bir negatif korelasyonun (-1) olacağını umacaklar” diyor. “Mevcut veriler, diğer şeyler eşit olmakta, bunun olması gerektiğini öne sürüyor.”

Bununla birlikte, her analist, borsa mücadelesiyle mücadele etmenin mutlaka kripto için olumlu olduğuna ikna olmadı.

“2017 kripto ve stokların her ikisi için harika bir yıl oldu” – Mati Greenspan, eToro’dan üst düzey bir analist. Benzer şekilde, 2018 çok değişken bir yıldı. Bu tema, bitcoin ilk kez takas edilebilir hale geldiğinden beri devam etti.

“kriptoasetler sadece bir boğa piyasası sırasında var olmuş ve hisse senetleri düşüşe geçerse ne yapabileceklerini göstermek için geçmiş verilere sahip değiliz” diye ekliyor, kriptonun küresel stoktaki aşırı yükselişe bağlı olabileceğini öne sürüyor.

Brexit

Finofin LTD İdari Direktörü Alon Rajiç, şöyle diyor:

“İngiltere’nin AB’nin çıkışında ne olacağına dair bir çok makul senaryo var, ancak şu ana dek gerçek şu ki AB’nin yapılan anlaşmada herhangi bir düzeltme yapmak istememesi ve İngiltere parlamentosu bu anlaşmayı onaylamayacak “dedi. “Bu nedenle, İngiltere’nin AB’yi hiçbir ticari anlaşma yapılmadan bırakacağına, kendi ekonomisinde bir engel yaratacağına ve yalnızca yerel olarak değil küresel olarak da tüketici güveni göndereceğine inanmak mantıklı değil.”

Başka bir deyişle, küresel bir ayı piyasasıyla birleşmiş düzensiz bir Brexit, “kripto para birimi ve altın gibi varlıkları yeni zirvelere itebilir”. Bununla birlikte, Rajiç, Brexit destekli bir küresel krizden yararlanamıyorsa, kripto için bir uyarı veriyor:

“Kripto para birimleri bu çalkantılı dönem boyunca değer kaybetmeye devam ederse, o zaman cenaze töreni de olabilir çünkü spekülatörler Bitcoin ve diğer önde gelen kripto para birimlerinin umdukları gibi yatırımcılar için güvenli bir yer olmadığını düşüneceklerdir.”

Uluslararası ekonomi ve politika

Küresel Makro Eğilimler 2019'da Kriptoyu Nasıl Etkileyecektir 105
Kaynak: Uluslararası Para Fonu

Murad Mahmudov, küresel ekonomik durumun en iyi biçimde durgun ve en kötü ihtimalle istikrarsız olmasını bekleyen çok sayıda analistten biri.

“Üç bölgesel ekonomi, önem sırasına göre, kripto için en uygun olanı: ABD, Asya (özellikle Çin, Japonya ve Güney Kore) ve Avrupa”

“İlk ikisi ve sermaye akışları, özellikle de yeni bir boğa koşusu öncesinde birikim gerçekleşecekse, Bitcoin ve fiyatı için büyük önem taşıyor. ABD genel sağlığı üzerinde nötr kalmaya ve diğer her şeyde düşüşe düşüyorum. Amerikan ekonomisine kıyasla (belki de en fazla istisna olarak Japonya ve İsviçre ile birlikte). ”

Küresel politikaya gelince, büyük dünya güçleri ve liderleri (örneğin ABD ve Çin, ABD ve AB, Rusya ve Batı) arasındaki artan gerilim, kriptoyu düzenlemek için harcanan uluslararası çabalara engel teşkil edebilir.

Örneğin, ulusların G20 grubunun defalarca Buenos Aires yılında En son (Aralık) toplantısı ile 2018 yılında kripto uluslararası düzenlemenin gerekliliğini teyit görünüşte cryptocurrency işlemleri konulu uluslararası vergi çağrısında. Bununla birlikte, Mahmudov kripto düzenlemesi konusunda koordineli bir uluslararası atılım yolunda çok az şey beklemekte ve bunun yerine her ülkenin istikrarlı bir şekilde yeni yasaları olabildiğince ve ne zaman yapabileceklerine inanmaktadır.