Kriptopara Airdropu nedir? Başlangıç ​​Kılavuzu

Kriptopara Airdropu nedir? Başlangıç ​​Kılavuzu

Airdrop nedir?

Hiç kripto para cüzdanında beklenmedik bir artış fark ettiniz mi ve bedava paraların nereden geldiğini bilmiyor muydunuz? Bu, büyük ihtimalle bir airdrop sonucudur.

Forklar (çatalallanmalar) (örneğin, Bitcoin Cash, Bitcoin Diamond), ICO satın alımları (örn., Raiden Network) ve freebies (örneğin, 500 free TRX hediye edilen Binance müşterileri) dahil olmak üzere çeşitli yollarla verilebilir. Blockzincir projesinin arkasındaki bir ekip, kriptopara birimi topluluğuna “ücretsiz” jeton vermeyi kararlaştırırsa buna airdrop denir.

Airdropun en iyi bilinen örneklerinden biri, Bitcoin’in, Bitcoin tutucularına eşdeğer miktarda Bitcoin Cash vermesidir. Airdrop sırasında, eğer 0.4 Bitcoin tutuyorsanız, 0.4 Bitcoin Cash’in çok şanslı alıcılarından biriydiniz.

Neden Airdrop Oluşur?

En sevdiğiniz marketin koridorunda yürürken ve çalışanlar size denemek için yiyecek örnekleri sunduğunda, denemek isteyip istemediğinize karar vermek için hızlı bir göz atabilirsiniz. Size ücretsiz örnek sunan çalışan “eğer beğendiyseniz, sol taraftaki koridor 5’de bulabilirsiniz” diyor.

Pazarlamada, farkındalık genellikle bir alıcının yolculuğundaki ilk adımlardan biridir. Bir bakkal örneğinde olduğu gibi, psikoloji bir airdropun yönlerinde çok önemli bir rol oynar, çünkü alıcının bilmedikleri bir ürünü satın aldıkları ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, jetonları dağıtmakla görevli olanlar, bir airdropu önemli bir fırsat olarak görürler. Pahalı reklamların (Facebook Reklamları gibi) alternatif biçimleriyle karşılaştırıldığında, airdroplar genellikle madeni paraların sergilenmesi için daha etkili bir yaklaşımdır.