Kripto ve Altın: Farklar Neler?

Antik Yunan filozofu Aristotle, aşağıdaki dört özelliği , etkili bir para biriminin sahip olması gerektiğini önerdi: dayanıklı, taşınabilir, bölünebilir olmalı ve başka herhangi bir faktörden bağımsız bir içsel değere sahip olmalıdır.

Cryptocurrency’ya karşı kuşku duyanlar bile, hem kripto hem de altının Aristoteles’in dört ilkesine ulaşmada geleneksel fiat parasını geride bıraktıklarını kabul etmek zorunda kalacaklar. Yani ortak noktaları ne kadar?

Benzerlikler
Her ikisi de değişen derecelerde stabiliteye rağmen, değer depoları olarak işlev görebilir.
Her biri işlem para birimleri olarak kullanılabilir.
Her ikisi de, hükümet veya mali otoritelerin görüşünden bağımsız bir değere sahiptir.
Altın ve (çoğu) kripto para birimleri sonlu ve deflasyonisttir.
Güvenilir ve sabit bir elektrik kaynağı olduğu varsayıldığında, her ikisi de doğal kaynaklar olarak düşünülebilir. Nihayetinde, veri şu anda doğal bir kaynak olarak kabul edilirken, BM kısa bir süre önce interneti temel bir insan hakkı olarak ilan etti .
Karşılaştırmalar orada bitmiyor. Tıpkı tüm doğal kaynaklar gibi, çoğunluğu genellikle birkaç seçmenin eline geçer ve çoğunlukla da kripto para birimi farklı değildir . Altın piyasası, elmas piyasasından daha şeffaf olabilir, ancak sonuç olarak, kaynakların merkezileşmesi, altın ve kripto-para biriminin farklı boyutlarda paylaştığı bir merkezdir.

Farklılıklar
Tamam, hiperbol bir yana, altın cryptocurrency sahip olmayan bazı özelliklere sahip.

Altın yok olmaz çünkü güneş patlaması dünyanın elektrik şebekesini kapatır.
Ama altın hala kıyılmış olmalı. Bu zorunlu olarak elektrik gerektirmeyebilir, ancak insan gücü, zaman ve uzmanlık gerektirir.
Cryptocurrency’nin çevreye olan etkisinden çok şey çıkmıştır , ancak altın madenciliği, yıkıcı ve tıpkı dünyanın pek çok yerinde, kölelerin kendi bilgisayarlarında kripto madenciliği yapmak yerine, köle tarafından yürütülmektedir .
Cryptocurrency’ın taşınabilirliği ile ilgili bir altın rengi var, sonuçta bir Bitcoin’i bir altın külçeyi kesin miktarlara ayırmaktan daha kolaydır.
Ve evet, altın cryptocurrency’dan çok daha az uçucudur.
ABD , 1971’de altın standarttan ayrıldı , ancak bu kağıt paranın bir kısmı, başka yerlerde kalan altın mağazalarının sembolü olarak kullanıldı. Birçoğu, kağıt paranın altın ile desteklendiği zamanlara geri dönme çağrısında bulunuyor ve bu, daha çok doların daha güvenli olmasını sağlarken, internet çağında bir para birimi bulma problemini çözmüyor. Sonuçta, altın sikkeler online işlem yapmak zor ve kolayca bölünemez.

Şeylerin şekli
Aşağıdaki çizelgenin şekli, kripto para birimi meraklılarına tanıdık gelmelidir. İlk bakışta, cryptocurrency pazarında Ocak-Aralık artışına baktığınızı düşünebilirsiniz. Yine de grafik, altın piyasasının son yirmi yıl içindeki yolculuğunu gösteriyor.

Bunu sadece geçmiş yıldaki Bitcoin grafikleriyle karşılaştırırsak , sanki kripto para birimi yılların altın yolunun hızlandırılmış bir versiyonundan geçiyormuş gibi, bazı benzer şekiller görürüz.

Bu çizgiler arasındaki benzerlikler açıkça yüzeyseldir ve her ikisi de farklı ölçeklerde çalışır, ancak ortalama alıcının piyasa psikolojisi hakkında da bir şeyler ortaya çıkarabilir.

Grafiklerin her birinde, büyüme oranı, popülerlik arttıkça ani bir artış yaşar. Benzer şekilde, her bir grafiğin tepesindeki üç uçlu zirveler, yatırımcıların altın ve cryptocurrency’yı nasıl gördükleri arasında belirgin bir benzerlik olduğunu göstermektedir.