Kore Kripto Borsalarının Üçte ikisi Güvenlik Kontrolünü Geçemedi

İncelenen şifreli döviz borsalarının yalnızca üçte biri yeni yapılan bir devlet güvenlik denetiminde tam bir geçiş yaptı.

Bilim ve Bilişim Bakanlığı, Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı ve Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, Eylül-Aralık 2018 tarihleri ​​arasında 85 farklı güvenlik yönünü inceleyen toplam 21 kripto değişimini denetledi.

Özellikle, bunlardan sadece 7’si (Upbit, Bithumb, Gopax, Korbit, Coinone, Hanbitco ve Huobi Kore) tüm testleri geçti.

Ekonomi ve Maliye Bakanlığı platformları isimlendirmese de, 14 borsada kalan “borsalar düşük güvenlik nedeniyle her zaman saldırılara karşı savunmasız” dedi. Ajanslar güvenlik hatalarını “temel bilgisayar ve ağ güvenliği gibi güvenlik sistemlerinin yetersiz kurulması ve yönetimi” ne indirdiler.

Borsalar idari, ağ, sistem ve operasyonel güvenliğin yanı sıra veri tabanı yedekleme ve cüzdan yönetimi gibi farklı yönleri araştıran bir incelemede incelenmiştir.

Güney KoreCoinrail (40 milyon doların üzerinde ) ve Bithumb (30 milyon doların üzerinde ) gibi borsalarda çalınan kripto para birimlerinde milyonlarca dolar kaybetti  .

Şubat ayında ülkedeki yetkililer , Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının saldırıların arkasında olduğuna inandıklarını söyledi . Nitekim, Kuzey Kore’nin hack grubu Lazarus’un siber güvenlik satıcısı Group-IB’nin bir raporuna göre, Ocak 2017’den bu yana 571 milyon dolarlık kripto para biriminde çalınmanın arkasında olduğu bildirildi .

Güvenlik ihlalleri sonrasında, Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu, geçen yılın Temmuz ayında, politikacıları, sektördeki gevşek güvenliğe karşı koymak için acil olarak yerel kripto para birimi döviz borsalarını düzenleyen bir tasarıyı düzenlemeye çağırdı.