Kendi Kripto Parasını Çıkaran Ülkeler

1. Dubai (UAE)

 Dubai Cryptocurrency

 • Emcash

Dubai, 2017’de Emcash olarak bilinen dünyanın ilk devlet destekli kripto parasını başlattı. Emcash jetonları kendi yerel blok zincirleri üzerinde çalışırlar ve günlük kahve, çocuk okul ücreti, kamu hizmetleri ücretleri ve para transferleri gibi çeşitli hükümet ve hükümet dışı hizmetler için kullanılabilir. Bu adımla, Dubai’nin 2020 yılına kadar dünyanın ilk blockchain destekli hükümeti haline gelmesi bekleniyor.

2. Venezuela

Venezuela cryptocurrency

 • Petro

Venezuela, Petro isimli kendi ulusal kripto para birimini başlatan ikinci ülkedir. Petro, Aralık 2017’de ilanından sonra Şubat 2018’de piyasaya sürüldü. Ülkenin petrol ve maden rezervleri tarafından desteklendiği ve Venezüella’nın Venezüella Bolivar parasını tamamlaması hedefleniyor. Venezüella hükümeti aynı zamanda ulusal kripto para birimini ABD’nin yaptırımlarını atlatmak ve uluslararası finansmana erişmek için bir araç olarak kullanmak niyetinde.

3. Estonya

Estonya Cryptocurrency

 • Estcoin

Kuzey Avrupa’da bulunan ve genel olarak kripto paraları çok ağırlayan bir ülke olan Estonya, Ağustos 2017’de, Ethereum üzerinde devlet destekli bir kripto para birimini başlatma planlarını açıklamıştı . Ancak henüz başlatılmadı ve bir ICO veya token satışı yoluyla başlatılacak ‘Estcoin’ adı altında önerilen bir kripto para birimi kalır.

Vitalik Buterin bu düşünceyi oldukça destekledi ve şunları söyledi: “E-konut ekosistemindeki bir ICO, e-konut sakinleri ve bu fon arasında güçlü bir teşvik hizalaması yaratacak ve ekonomik durumun ötesinde, e-konut sakinlerinin bir topluluk gibi hissetmelerini sağlayacak. Çünkü birlikte yapabilecekleri daha çok şey var ”. Estonya, BAE ve Venezüella’nın kendi ulusal kripto para birimini piyasaya sürmesinden sonra dünyanın üçüncü ülkesi haline gelebilir.

4. Rusya

Rusya cryptocurrency

 • Crypytoruble

Son zamanlarda, Rusya özellikle ABD’nin yaptırımlarını atlatmak için kendi şifrelerini yeniden başlatmaya ilgi duyuyor. Üstelik, faizler doğrudan Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’den geldiğinde, bunu ciddiye almalısınız çünkü Ekim 2017’de Putin, Rusya’nın ulusal kripto para  biriminin yaratılışını büyük ölçüde “Kriptosuz” olarak adlandırdı.

Ancak, tam tersine, Rusya Merkez Bankası henüz Cryptoruble’i başlatmaya fazla ilgi göstermedi. Bu ileri geri süreçte, Crypipeuble’nin 2019 ortalarında bir zamanlar ortaya çıkma ihtimali vardır  .

5. İsveç

İsveç cryptocurrency

 •  E-Krona

Bu arada, bir başka Avrupa ülkesi İsveç, devlet destekli kripto para birimini düşünüyor ve lansman tarihlerine çok yakın görünüyor.

Yeni İsveçli kripto para birimi, İsveç’in tamamen parasız kalmayı amaçladığı E-Kroan olarak bilinecektir. Bu nedenle, İsveç’in merkez bankası Riksbank, eşdeğer bir dijital para formu başlatmak istiyor ve IOTA blok zinciriyle 2018’de piyasaya sürecek .

IOTA, açık kaynak kodlu merkezi olmayan pazarda popüler bir kripto para birimidir ve ‘Tangle’ üzerinde çalışmakta olup, hiçbir blok , zincir ve madenciliği olmayan yönelimli bir asiklik grafik tabanlı veri yapısıdır .

6. Japonya

Japonya cryptocurrency

 • J-Coin

Asya bölgesindeki kripto para birimleri için en davetkar ülkelerden biri olan Japonya, 2017’den bu yana hükümetin desteklediği kripto-para birimini de düşünmeye başladı. J-Coin dedikleri şeyin, 2020’de Tokyo Olimpiyatları öncesinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. J-Madeni para ekleyecek Yen (JPY) ve vatandaşların mal ve hizmet satın alabilecekleri 1: 1 moda JPY’ye getirilecek.

Bu Yönde Gidecek Diğer Ülkeler

Bu yönde düşünen, gelişen ve gelişen birçok başka ülke var. Bunun nedeni, dijital hükümet destekli kripto para birimlerinin yaptırımlardan kaçmasına, muhasebeyi kolaylaştırmasına ve milletlerin maliyetini azaltmasına yardımcı olabilir.

 • Hindistan
 • Çin
 • UK
 • Ekvador
 • Kanada
 • İsrail