Kağıt Bitcoin Cüzdanı Nasıl Yapılır

Bitcoinlerinizi güvende tutmak için en popüler seçeneklerden biri, kağıt cüzdanlardır. Burada, bu dijital paraları sadece bir yazıcı kullanarak fiziksel bir kağıt formuna nasıl aktardıklarını açıklıyoruz.

Bu kılavuzda Bitcoin’den bahsedeceğimizi unutmayın. Bununla birlikte, temel kavramlar başka herhangi bir kripto-para için de geçerlidir; örneğin Litecoin.

Cüzdan nedir ve neden ihtiyaç var?

Bir Bitcoin cüzdanı iki kısımdan oluşur. Birinci ortak anahtardır.

Bitcoin cüzdanının diğer kısmı özel anahtardır. Bu, diğerlerine Bitcoin yollamanızı sağlayan şey budur.

Alıcının ortak anahtarı ve özel anahtarınız kombinasyonu, şifreleme işlemini gerçekleştirmeyi mümkün kılan şeydir.

Paraları bir çevrimiçi cüzdanda veya sabit sürücü temelli bir yazılım cüzdanında saklıyorsanız, bilgisayar korsanlarının veya kötü amaçlı yazılımların saldırılarına karşı savunmasız olursunuz.

Ayrıca, PCnizin çalınması veya sabit diskinizin çökmesi de olası bir tehlikedir.

Dikkatli bir şekilde kullanıldığında, bir kağıt cüzdan bu olasılıklardan sizi koruyabilir.

Kağıt cüzdan nedir?

Bir kağıt cüzdan, bir cüzdan oluşturan genel ve özel anahtarların kopyalarını içeren bir belgedir. Genellikle QR kodları olacaktır; böylece onları hızlı bir şekilde tarayabilir ve bir işlem yapmak için anahtarları bir yazılım cüzdanına ekleyebilirsiniz.

Bir kağıt cüzdanın avantajı, anahtarların dijital olarak herhangi bir yerde depolanmaması ve bu nedenle siber saldırılara veya donanım arızalarına maruz kalmamasıdır.

Bir kağıt cüzdanın dezavantajı, kağıt ve mürekkebin bozulması ve kağıdın nispeten kyırtılabilirırılgan olmasıdır – bariz nedenlerle ateşten ve sudan kesinlikle uzak durmaya değer.

Ayrıca, bir kağıt cüzdanı kaybederseniz, adresine gönderilen Bitcoinlere asla erişemezsiniz.

Kağıt cüzdan oluşturma

Bir kağıt cüzdan oluşturmak için gereken 10 adım var:

Yeni bir Bitcoin adresi oluşturmak için, tarayıcınızdan BitAddress.org’u açın (veya litecoin olarak eklemek için LiteAddress.org).

BitAddress (ancak LiteAddress değil) rasgele karakterleri forma yazarak veya imlecinizi etrafında hareket ettirerek bazı rasgelelik yaratmanızı ister.

Kamu ve özel anahtarlarınız ve ilgili QR kodları sunulacak. Bunları tarayın.

‘Kağıt cüzdanı’ sekmesini tıklayın.

Oluşturulacak adres sayısını seçin.

Yeni cüzdan oluşturmak için ‘Oluştur’ düğmesini tıklayın.

Cüzdanlar oluşturulduktan sonra basılı kopya oluşturmak için ‘Yazdır’ düğmesine tıklayın.

Tarayıcınız sizden kullanmak istediğiniz yazıcıyı seçmenizi isteyecektir. Google Chrome’da, sayfayı bir PDF dosyası olarak da kaydedebilirsiniz.

Herkese açık adresleri not edin veya Bitcoin (veya litecoin) uygulamasındaki genel adres QR kodunu tarayın ve para yatırmaya başlayın.

Blockchain.info web sitesinin kullanıcıları için de temel bir kağıt cüzdanı seçeneği var. ‘İçe Aktar / Dışa Aktar’ seçeneğini tıklayın ve soldaki menüden ‘Kağıt cüzdan’ bağlantısını bulun.

Kağıt cüzdanınız için çok daha sofistike bir seçenek, Bitcoinpaperwallet.com adresinde bulunabilir.

Bu web sitesi, kurcalanmaya karşı dayanıklı kağıt cüzdan tasarımını sunar. M-cüzdanın değiştirilmediğini göstermek için holografik etiketler sipariş etmek de mümkündür. Ayrıca, önceden kurulmuş kağıt cüzdanı yazılımlı bir canlı önyükleme Ubuntu CD’si de sağlıyor.

Güvenlik endişeleri

Büyük miktarda para depolamanın etkileri ve riskleri göz önüne alındığında, kağıt cüzdanınızı yaratma ve daha sonra saklama hakkında nasıl ciddi önlemler almak isteyebilirsiniz.

Kimsenin cüzdanınızı yarattığını görmesine izin vermeyin.

BitAddress ve LiteAddress, BIP38 algoritması yoluyla özel anahtarların şifrelemesini destekler. Bu, kağıt cüzdanınız için iki faktörlü kimlik doğrulama sağlar; yani: sahip olduğunuz bir şey (kağıt cüzdan) ve bildiğiniz bir şey (parola). Ayrıca, özel anahtarın şifresini çözmek için gelecekte aynı web sitesini kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Faaliyetinizi izleyen her tür casus yazılım riskini göz ardı etmek için temiz bir işletim sistemi kullanmalısınız. Bunu başarmanın iyi bir yolu, Ubuntu gibi bir ‘LiveCD’ Linux dağıtımı olan bir USB flash sürücü veya DVD oluşturmak olacaktır.

Ayrıca, bir web sitesi aracılığıyla bir kağıt cüzdanı kurulduktan sonra, web sitesi kodunun çevrimdışı çalışması mümkün olmalıdır. Bu nedenle, özel ve genel anahtarları oluşturmadan önce, anahtarları üretmeden önce bilgisayarınızı çevrimdışı duruma getirin.

Çok sıkı güvenlik için, kağıt cüzdanını bir ağa bağlı olmayan bir yazıcıdan basın.

Kağıt cüzdanınızı güvende tutmak için ipuçları

  • Su veya neme karşı korumak için kağıt cüzdanınızı kapalı bir plastik torba içinde saklayın.
  • Kağıt cüzdanınız katlanmazsa, suya karşı dayanıklılık ve dayanıklılık için laminatlayabilirsiniz.
  • Elinizde varsa, hırsızlık ve yangın korumak için kağıt cüzdanınızı kasada saklayın.
  • Kağıt cüzdanı bir avukatla emanet edebilirsiniz. Örneğin, son vasiyetini ve vasıfını taşıyan kişi.
  • Fazlalık artışı sağlamak için birkaç yerde bir cüzdan saklayabilirsiniz.

Altoin cüzdanlardan özel anahtarları dışa aktarma

Adres üreticisi web siteleri olmayan daha az kullanılan bir para birimi için bir kağıt cüzdan yaratmak istiyorsanız, bunu başarmanın bir yolu daha var.

Her alt-para biriminin sahip olduğu şey, Bitcoin-Qt cüzdan uygulamasının bir varyasyonudur.

Cüzdan adreslerinizin listelendiği ‘Alma’ sekmesine gidin.

Kaydetmek istediğiniz adrese sağ tıklayın, ardından adresi panoya kopyalayın.

‘Yardım’ menüsünü tıklayın ve ‘Hata Ayıkla’yı seçin.

‘Konsol’ sekmesinde, “dumpprivkey” yazın ve cüzdan adresini yapıştırın.

Konsol daha sonra bu cüzdanın özel anahtarını görüntüleyecektir.

Ardından, cüzdanın genel ve özel anahtarlarına sahip olursunuz. Bunları ‘olduğu gibi’ yazdırabilir veya yazdırmak için QR kodları oluşturmayı seçebilirsiniz.

Bununla birlikte, cüzdan ayrıntıları bilgisayarınızda kalır. Bunları kaldırmanın tek yolu, dosya gezgini dosyasını ‘C: \ Kullanıcılar \ [Kullanıcı Adı] \ AppData \ Roaming \ [Wallet App Name] \’ klasörünüzde açmak ve ‘wallet.dat’ dosyasını silmektir.

NOT: bu, yazılım cüzdanında tutulan tüm adresleri kaldırır ve silmekte olduğunuz diğer adreslerde kalan paranın olmadığını kontrol etmelisiniz.

Leave a comment

eskişehir | bitcoin miner kaufen