Jimmy Wales: “Vikipedi Tokenı veya ICO’su olmayacak”

Çevrimiçi ansiklopedinin kurucusu, Vikipedi jetonu ilgili tüm söylentileri reddediyor: “İlgilenmiyoruz”.

Jimmy Wales , kripto para dünyasını çok sevmiyor . Bunu uzun zamandır söylüyor.

Kısa süre önce Berlin’de bir blok zincir temalı konferansa katıldı ve hemen yayılmaya başladığı konusunda söylentiler yaydı.

Bazıları, Wikipedia’nın finanse edilmesini değiştireceğini söyledi.

Bununla birlikte, söylentileri reddeden Galler’di: “ Bunu kesinlikle yapmayacağız, bir ICO’ya sıfır ilgimiz var ”.

Dolayısıyla Vikipedi, gönüllü bağışlara dayalı geleneksel finansman modeliyle devam edecek. SigularityNET gibi diğer açık kaynak kodlu platformlar, yazarlar için bir teşvik aracı olarak bir token eklemiş olsa da, bu, Wikipedia için gerçekleşmeyecek ve yazarların katkıları sadece ve sadece ücretsiz olmaya devam edecek.

Business Insider’a yanıt veren Jimmy Wales şunları söyledi: “ Blockchain ile ilgili çekincelerim var. Bu süper ilginç bir teknolojidir, ancak etrafı çok fazla mani ve hype içeren bir balon. 

Bu nedenle, Vikipedi’nin kurucusu, blok zincirleme teknolojisine ve kripto paralara yönelik genel şüpheciliğini bir kez daha teyit ediyor.

Serbest ansiklopedinin 2014’ten itibaren bitcoin bağışlarını kabul etmeye başladığını hatırlamakta fayda var, ilk haftada 237 bitcoins için bağışlar toplanmış, 200 bin dolardan daha az zamanda bugünkü değeri 1.8 milyon idi.

Jimmy’nin kendini kripto paralarla ilk kez ifade etmediği, Ekim 2017’de ICO’ları “ Mutlak Dolandırıcılar ” olarak adlandırdı .

Bu konudaki görüşü pek değişmedi. Ancak, en son röportajda Bay Wales, WikiTribune ile sahte haberlere karşı olan mücadeleye olan ilgisini teyit ediyor ve aynı zamanda ateşli bir katkı yaptığı Q & A web sitesi Quora’ya olan hayranlığını dile getiriyor.

Kendisi tarafından kurulan Vikipedi’nin, tüm sistem tanımlandığında, belirsiz bir biçimde, bir aldatmaca olduğu zaman, Bitcoin bağışlarını kabul ettiği konusunda her zaman şüphe vardır .