Japonya’dan Kripto-Vergi Hamlesi

Japon hükümeti, kripto para cinsinden yapılan işlemlerden elde edilen kar üzerinde vergi ödemeyi reddeden kişileri izleyecek bir sistem kuracak.

Bir Japon gazetesi olan The Mainichi’den gelen haberler, kaynaklara göre, Japon hükümetinin, kripto-para cinsi işlemlerden kar elde eden ve bu tür işlemlerden elde edilen kazançlarla ilgili vergi ödemeyi reddeden kişileri yakalayacak bir sistemi kurmayı planladığını bildiriyor .

Yeni sistem, Ulusal Vergi Dairesi’ni (NTA), kripto para birimi değişimi gibi aracılardan işlem ayrıntılarını talep etme yetkisi verecek. Bu borsalar, ajansın vergi kaçakçılığı şüphesi olan müşteriler hakkında bilgi sağlayacak.

Japonya’nın Gelir Vergisi Yasası uyarınca, kripto para cinsinden alınan kazançlar, çeşitli gelirler olarak sınıflandırılmaktadır. Bununla, yılda en az 2000.000 yen kazanç elde eden bireyler, Gelir Vergisi kapsamındadır.

Mevcut mevzuatı takiben, kripto para birimi takasları ve diğer sanal para birimi işletmeleri müşterilere gönüllü olarak veri yayınlayabilir. Japon hükümeti ayrıca, müşterilerin isimleri, müşterilerin adresi ve 12 haneli bir kimlik numarası dahil olmak üzere NTA’nın bu işletmelerden talep bilgisini de sağlayacaktır.

Bununla birlikte hükümet, kişisel bilgilerin korunması göz önünde bulundurularak. Vergi makamı, yalnızca bir kişinin gelirinin yarısını rapor edemediğini doğrulayabildiğinde, yalnızca en az 10 milyon kazanan müşterilerden bilgi talep edecektir. Bu taleplerin lehine olmayan dijital para birimi şirketleri temyiz edebilir.

Son zamanlarda yapılan bir NTA araştırmasında, 300’den fazla kişinin 2017 yılında sanal para cinsinden yapılan işlemlerden en az 100 milyon yen kazanç elde ettikleri bildirildi. Bu kâr, Bitcoin’in 2017 yılında 20.000 $ ‘lık rekor fiyatından kaynaklandı.

Yeni vergi sisteminin ana hatları 2019 mali yılında başlayacak.

Japonya, kripto para birimi endüstrisini düzenleme, güvenliği iyileştirme ve yatırımcıları korumaya yönelik teklifinde muhalefet etmiyor. Sanal döviz borsalarındaki en büyük ikramiyelerin ikisine ev sahipliği yapan ülke, ülkedeki dijital para birimi değişimleri için düzenleyici kuralları sıkılaştırdı.

Raporlar yakın zamanda Japonya’nın düzenleyici organı olan FSA’nın İlk Para Teklifi’ni (ICO) düzenlemeyiplanladığını ortaya koydu . ÖSO tarafından gerçekleştirilen bu hareket, sahte ICO’ları kısıtlamak ve bireylerin kendilerini korumak için ICO’lara yatırımını sınırlandırmaktı.

EWN ayrıca Japonya’nın kayıt işlemini ülkede faaliyet göstermek isteyen kripto para birimi değişimi için daha sıkı hale getirdiğini de bildirdi . Bu hareket, 538 milyon dolarlık XEM kaybını gören ve müşterilerin fonlarının gelecekteki kaybolmasını engelleyen Coincheck hackine yanıt olarak gerçekleşti.

ÖSO ayrıca Japonya Sanal Döviz Değişim Birliği’ne (JVCEA) öz-denetim statüsü de verdi, Bu kurum, ülkedeki borsaları ve yaptırımları işletmeleri zorlayacak.