Japonya, Kripto ETF’lerini Onaylayabilir

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) görünüşte kripto borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) onaylamaya açık duruyor.

Bloomberg raporunda , “konuyla aşina olan bir kişi” olduğunu belirterek, FSA’nın şu anda ETF’lerde kripto para birimlerini izleyen ve sonuçta önlerinde ilerleyebilecek kurumsal ilgiyi belirlediğini belirtti.

Japonya ‘nın iktidardaki Liberal Demokrat Parti’ nin Mart 2019 ‘a kadar mevcut mali kurallarda yapılacak değişikliklerde böyle bir hareketi içerebilecek taslak yasa taslağını sunacağı bildirildi. Rapora göre, endüstrinin kendi kendini düzenleyici denetimini de getirecek ve birçok ICO jetonunu menkul kıymetler olarak sınıflandıracak olan tasarı, 2020 yılına kadar yasaya girebilir.

Bununla birlikte, Bloomberg, FSA’nın, ürünlerin esas olarak spekülasyonlara yol açacağı endişesi nedeniyle finansal borsalarda kripto türevlerinin alım satım onayını dahil etme planlarını bıraktığını da ekledi.

Japonya’daki kripto alanının artan incelemesi,  Ocak ayında çalınan kripto para birimlerinde yaklaşık 533 milyon dolar civarında görülen Coincheck Borsası’nın büyük bir kesimini takip ediyor.

Kripto ETF’leri, pek çok piyasa gözlemcisi tarafından, kurumsal sermayeyi sektöre getirmenin bir aracı olarak görülmektedir, ancak hepsi bu fikirden hoşlanmaz .

ABD’de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) henüz herhangi bir onay vermemiş olsa da, birkaç katılımcı bu ürünleri piyasaya sürmeyi planlıyor. Ağustos ayında, ajans  , “hileli ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için” dokuz bitcoin ETF başvurusunu reddetti ve Aralık ayında VanEck / SolidX’ten Şubat ayına kadar bir ürünle ilgili bir kararı erteledi .