İlk Çin Blockchain Sosyal Ağı “Ono” 24 Yaşındaki Poker Oyuncusu Tarafından Kuruldu

Xu Ke, muhtemelen bir dahi olarak tanımlanabilir. Pekin’in bir yerli ve Çin’in ilk blok zinciri tabanlı sosyal medya sitesi “ Ono”nun kurucusu  . 24 yaşında . Xu Ke’nin sunabileceği çok şey var ve onun Pekin merkezli Nome Laboratuvarı da popüler Blockchain oyununun “CryptoDogs” ve Ono’nun yaratıcısı.

Bütün söylediler, Xu Ke şu ana kadar oldukça şaşırtıcı bir koşu yaptı.

Şimdi Ono’nun merkezinde ve Çin’de sosyal medya için çok yeni bir yön. Ono bir dApp, ve sansüre karşı bağışıktır. Bu, Çin’de mevcut olan merkezi kontrol yapısıyla çelişiyor, ancak platformun büyümesini ve popülaritesini etkilemiyor gibi görünüyor.

Xu Ke

Xu Ke, HackerNoon’dan Resim

Ono Bağımsız Sosyal Medya Geliştiriyor

Xu Ke’ye göre, Ono Facebook ile rekabet etmek için tasarlandı. Bu, ilk bakışta çok ileri sürülmüş gibi görünse de, dApp tabanlı bir sosyal medya platformunun rekabet avantajı sağlayabilecek bazı benzersiz avantajları vardır. Xu Ke, sosyal medya uzmanlarının kullanıcılarının güvenine nasıl ihanet ettiğini çok iyi biliyor ve Ono’yu tamamen farklı bir seviyeye taşıyor.

Ono Uygulaması

Ono App’in ekran görüntüleri

Forbes ile yaptığı son röportajda , Ono’nun temel felsefesi hakkında bunu söylemek zorunda kaldı.

“İnternet hepimize ait. Ama şimdi o kadar merkezi hale geldi. Dünyadaki ilk on teknoloji şirketinin çoğu kullanıcı verilerini satarak net değerlerini oluşturdu. ”Şüphesiz doğru ve blokajın oyunu sosyal medyada neden değiştirebileceğini açıklamaya devam etti,“ Bu yüzden blockchain önemli. veri kendin. ”

İnsanların sahip olduğu en büyük sorunlardan biri de Facebook gibi sosyal medya dallarının, kullanıcının en iyi çıkarları için hareket etmediğini anlamaktır. Facebook cephe dost arar ve onların bağlantıları gönderilen yayınları kullanıcıları gösterir, ancak yüzeyin altında gizli daha sürdürecek çok var.

Sosyal Medya mı, Sosyal Manipülasyon mu?

Facebook gibi merkezi sosyal medya platformları etik bir gri alana düşüyor. Hükümet düzenlemeleri tarafından kontrol edilirler. Ayrıca, NSA ve CIA gibi en yüksek Batı eyaleti güvenlik kurumları ile el-eldiveni ilişkileri var.

Cambridge Analytica ve seçim manipülasyonunu içeren en son Facebook skandalı, kullanıcı gizliliğini görüntülemeye koydu, ancak sosyal medyaya özel bir şirkete güvenmekle ilgili riskleri gösteren pek çok şeyden biri. Maalesef Facebook kullanıcıları için, kurumsal bir yönetimin uzun vadede kalıcılığı koyar olayların bir dizesinde biridir (Bu yapı tanımını uyuyor “Faşist” à la Franco veya Mussolini gündeme kontrollü sosyal medya mega platformu).

Bazı yönlerden, 2012 Facebook kullanıcısı, kullanıcının beslemelerini açık bir şekilde değiştirerek duygusal durumlarını değiştirmeye çalıştığı için, Cambridge Analytica ile olanlardan çok daha rahatsız edici olmalıydı. Facebook / NSA PRISM programı aynı zamanda kullanıcıların verilerini riske sokmalarına ve ortaya çıkan merkezi sosyal medya ortamlarında ne kadar az hesap verebilirliğe sahip olduklarının bir kanıtıdır.

Blockchain Sorumluluk Yaratıyor

Xu Ke’nin Ono’yla ilgili kullanıcı verilerinin devlet makamları tarafından benzer şekilde kullanılıp kullanılamayacağı açık bir sorudur. Daha kesin olan şey ise, devlet aktörlerinin Ono gibi blok-tabanlı bir sosyal medya platformunu kendi amaçları için kullanması halinde, onların karışmasının bir nükteli kaydı olacağıdır.

Bir bitcoins yığını, Xu Ke’nin California’daki değişiminden geri getirdiği tek şey değildi. Xu Ke’nin ,platformunun nasıl organize edildiğini, “Ono’nun demokratik bir şekilde yürüdüğünü ve içerik oluşturucuların içeriklerine sahip olmalarını ve ödüllendirilmelerini sağladığını” söyledi .

Sosyal medya alanında ironi tarafından kör edilmemek zordur. ABD’de doğup büyüyen Facebook, Doğu Alman Gizli Polisi için var olduklarında ideal bir araç olacaktı. Şimdi, Pekin doğumlu bir poker oyunu, Çin’de demokrasi, sahiplenme ve hesap verebilirliği ön plana çıkaran bir sosyal medya kuruluşu başlattı