ICO-dolandırıcılıklarından uzak kalmak için altı yol

ICO-dolandırıcılığı: Ne yazık ki, hatırı sayılır sayıda ICO , uzun vadede hileli veya başarısız olduğunu kanıtlamaktadır.

WSJ tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre , analiz edilen 1450 ICO’nun 271’i şüpheli bulundu ve bu ICO’lara yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapıldığı tahmin ediliyor.

Bu nedenle, geçen sene başlatılan çok sayıda jeton, toplam 233 milyon dolarlık bir paya sahip olmasına rağmen, iflas için sıraya girebilir.

Bu projelerden bazıları , istenen sonuçlara ulaşamayan gerçek girişimler gibi kısa bir sürede çöktü. Diğerleri ise, sadece para toplamak için yaratılan dolandırıcılığıydı. Diğervaatler başarılı oldu.

Yatırım yapmadan önce ICO’ları nasıl tespit edebiliriz?

  1. Tanıtım raporu

Teknik inceleme, önerilen şeyin makul, uygulanabilir ve gerçekçi olup olmadığını anlamaya çalışmak için analiz edilecek anahtar unsurdur.

Çoğunlukla şirket hakkında bilgi veya gelecek vaadeden kazançlar hakkında bilgi içeriyorsa, projenin ayrıntılı olarak açıklanamayacak kadar zayıf olduğu anlamına gelebilir.

Aynısı, teknik detaylar az olduğunda veya yüzeysel olduğunda ve özellikle uygulamada beklenen sonuçların nasıl elde edileceğinin iyi açıklanmadığı durumlarda geçerlidir.

Ek olarak, beyaz kağıtlar bazen diğer başarılı ICO’lardan kopyalanır.

Ve bu, elbette, projenin kalitesi konusunda şüpheye kapılmalı.

Daha iyi bir garanti elde etmek için, tanıtım belgesinde kullanılan teknoloji, ekip, ürün, beklenen kullanım durumları, proje yol haritası ve genel iş modeli hakkında net açıklamalar bulunmalıdır.

  1. Ekip

Söz konusu kişilerin projede yer alan gerçek kişiler olduğunu doğrulamak önemlidir. İyi bir yöntem, sosyal profillerini kontrol etmektir, örneğin, onların becerileri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Öte yandan, takım kısmen veya tamamen anonim, üyeleri hakkında çok az sayıda çevrimiçi bilgi varsa, ICO’nun meşruiyeti konusunda güçlü şüpheler olması mantıklıdır.

  1. GitHub deposu

Genel olarak, açık kaynaklı projelerin kodun yayınlandığı GitHub gibi web sitelerinde bir deposu vardır .

Aslında kodu analiz edebilmek, açık kaynak projelerinin temel özelliklerinden biridir.

Açıkçası, bu, açık kaynak olmayan projeler için geçerli değildir, aynı şekilde kendisini güvenilir bir şekilde önermeye yardımcı olacaktır.

Deponun orada olması ancak hiçbir şey içermemesi durumunda, geliştirme ekibinin aslında bir şeyler geliştirdiğinden veya bu teknolojilerin nasıl çalıştığını bile bilmediğinden – ki bu nadir değildir.

  1. Mevzuata uygunluk

Birçok kişi, ICO’ların hukuk dışında fon toplamak için tek bir yol olduğuna inanmakla birlikte, bunun doğru olmadığını bilmek güzeldir.

Projelerin, ICO’nun kayıtlı ofisinin, Yatırımcıların kimliklerini tanımak için Know-Your-Customer (KYC) ve Anti-Money-Laundering (AML) prosedürleri ile başlayan tüm yönetmeliklerine uyması gerektiği unutulmamalıdır. .

Bu bağlamda, belki de ICO’yu başlatan şirket hakkındaki tüm bilgileri, belki de bir şirket olarak kuruluşunun yasal bir sertifikası ve bunu yöneten yöneticilerin listesi de dahil olmak üzere elde edebileceksiniz.

  1. Şirketin beyanları

Şirketin tasarımı hakkında sağladığı bilgiler ne kadar güvenilir? Gerçekçi ifadeler olup olmadığını nasıl anlarsınız, yoksa hepsi… sıcak hava?

Ne yazık ki, ICO dolandırıcılıklarının çoğu sadece kelimeler ya da güzel bir tanıtım belgesi ve gerçek bir şeye benzemeyen güzel bir web sitesidir.

Bunun yerine, tüm bilgileri doğrulamaya ve coşkuyla ele alınmadan onların güvenilirliklerini değerlendirmeye çalışmalıyız.

Ayrıca, eğer bu ifadeler rakamlar içeriyorsa, birbirlerini körü körüne güvenmeden kökenlerini veya üretilme biçimlerini doğrulamak tavsiye edilir.

  1. Yol haritası

Yol haritası, projenin zaman çizelgesidir. Özellikle, projenin belirlenen hedeflerinin gerçekleştirilmesi beklendiği zaman ortaya çıkmaktadır, bu yüzden açık, açık, iyi yapılmış ve hepsinden önemlisi, güvenilir olmalıdır.

Hem belirtilen zaman dilimlerinin , hem de makul olması gereken ve projede belirtilenlerle uyumlu olması gereken hedefler önemlidir .

Bu altı nokta ile, ICO’ların aldatmaca olduğu kesinliklerini ayırt etmek hala mümkün değildir, ancak hangisinin iyi bir itibara sahip olduğunu ve iyi bir yatırım olma olasılığının yüksek olduğunu değerlendirmek zaten mümkündür.

Ayrıca, bir ICO’nun bu altı noktaya tam olarak saygılı olmasının kesinlikle bir başarı olacağı kesin değildir, ancak en azından hemen önemsiz bir aldatmaca gibi görünmemektedir.

ICO’lar, tüm girişimlerde olduğu gibi iyi tasarlanmış olsalar bile bazen başarısız olurlar.