IBM, Blockchain Teknolojisine Dayalı Dünyanın En Küçük Bilgisayarını Duyurdu

IBM’in tabıttığı bilgisayar o kadar küçük ki, mikroskop yardımı olmadan çıplak gözle görmek zor.

Ancak bu durumda, boyut gerçekten önemli değil: cihaz, x86 yongasının bilgi işlem gücünü 1990’dan alıyor. Belki de bugün sahip olduğumuzla karşılaştırıldığında çok etkileyici değil. Yine de, bu yeni bilgisayarın ne kadar küçük olduğunu unutma.

Şirket, böyle bir bilgisayarın üretiminin 10 sentten daha azına mal olacağını söylüyor. 1 milyon transistöre kadar, az miktarda statik rastgele erişimli belleğin yanı sıra, bir ışık yayan diyot (LED) ve bu son teknoloji ürünü detektör, verileri izlemek, analiz etmek, haberleşmek ve hatta hareket etmek için kullanılabilir. .

Modern eğilimlere uygun olarak, bu IBM bilgisayar, blockchain uygulamalarının veri kaynağı görevi gören blockchain üzerinde çalışacaktır. Bu, cihazın verili olduğu verileri sıralamak gibi temel AI görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Bilgisayar, malların sevkiyatını izlemek ve hırsızlık, dolandırıcılık ve uygunsuzluk tespit etmek için kullanılabilir.

IBM’in Arvind Krishna’nın araştırma başkanına göre, “önümüzdeki beş yıl içinde, mürekkep lekeleri veya tuz parçacıklarından daha küçük olan küçük bilgisayarlar gibi şifreleme ankrajları, günlük nesneler ve aygıtlara yerleştirilecek”.

IBM, küçük bilgisayarlarının ucuz ve günlük elektronik cihazlarda nispeten nispeten kısa sürede bir yer bulabilecek kadar küçük olmasını bekliyor. Yine de, şu anda IBM’in araştırmacıları ilk prototipini test ettikleri için bu cihazın piyasaya sürüleceği konusunda hala bilgi yok.

Ancak IBM’e göre, bu küçük bilgisayar önümüzdeki yarım on yılda hayatlarımız üzerinde gerçek bir etki yaratacak tek muhteşem teknolojik gelişme değil.

Diğer gelişmeler arasında dünyanın su kaynaklarının temizliği için kullanılacak AI ile çalışan robot mikroskoplar bulunmaktadır. Bu cihazlar, mikroskobik planktonun davranışlarını daha önce mümkün olandan daha ayrıntılı olarak gözlemlememize ve nehirlerimizdeki ve okyanuslarımızdaki su kalitesini etkileyen faktörleri daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır.

IBM araştırmacıları da dikkatlerini veri güvenliği konusuna verdiler. Kod kriptografi olarak adlandırılan bir kuantum sonrası şifreleme yöntemi sayesinde kuantumla çalışan bilgisayar korsanları bile devre dışı bırakılacaktır.

Bir başka teknolojik gelişme, araştırmacıların, gerçeği önyargısız bir şekilde doğru bir şekilde yansıtan AI yazılımı oluşturma isteğiyle açıklanmaktadır. IBM uzmanlarına göre, yalnızca dünyanın tarafsız ve nesnel modelini sunan AI sistemleri en başarılı olma şansına sahip olacak.

Ve son olarak değil, 5 yıl içinde hayatlarımızı değiştirecek en az yenilik, çözülemez olarak düşünüldüğünde problemlerin çözümünde aktif olarak kullanılacak kuantum hesaplamadır.

Kaynak: Coinspeaker