Güvenlik Jetonları Teklifleri: SEC Ne Planlıyor?

2018 blok zinciri endüstrisi için düzenleyici cephede zorlu bir yıl oldu.

Yıl, SEC’in kripto dünyasına alarm veren ve kayıtsız token teklifleri yayınlayan blockchain girişimleri için düzinelerce mahkeme celbi yayınladığı haberiyle başladı. Bu soruşturmalar kısa süre önce birkaç blok zincirleme şirkete cezalar, kayıt yaptırma zorunlu menkul kıymetler ve bazı durumlarda yatırımcılara geri ödeme yapılmasını sağlamıştır.

SEC Direktörü William Hinman, Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olmadığına dair gayrı resmi kurallar yayınladı; çünkü bu ağlar “ yeterince merkezi olmamaya başladı .” 2019’un başlarında.

Bu belirsiz düzenleyici ortamda, belirteç tekliflerini düşünen blok zincirleme girişimlerin çoğu, genel kripto pazarlarından uzaklaşmakta ve cesur yeni güvenlik belirteci teklifleri dünyasına girmektedir. Sokaktaki vızıltı, “STO’ların” blok zinciri fonlama için bir sonraki büyük dalga olabileceği yönünde.

Bununla birlikte, birçok blok zincirleme başlangıçta başlangıçta iş modellerini, faydalı bir simge olarak algıladıkları şeylere göre planlıyorlardı – belirteci bir platformda kullanmak için bir yazılım lisansı, genellikle hizmetler için ödeme yapmak veya bir blok zinciri tarafından desteklenen dijital bir pazarda ödül kazanmak için para birimi olarak .

Bu başlangıçlar, planlarını ICO’lar yapmaktan STO’ların düzenleyici peyzajına doğru yönelttikleri için en büyük soru, STO’nun herkesin beklediği her derde deva olup olmayacağıdır: 2019’da STO’lar için ne gibi çözülmemiş yasal meseleler var? Hangi STK’lar şu anda bu STO’ları uygulamaya başladıkları sırada menkul kıymet avukatlarının kafasını boğuyorlar?

Block Zincir Üzerinde Güvenlik Simgelerini Kullanma

Halen başlatılmakta olan STO’ların çoğu, akredite edilmiş yatırımcılara sunulan özel yerleşim menkul kıymetleridir.

Bununla birlikte, özel yerleşim, belirteçleri platformlarında kullanmak isteyen blok zincirleme şirketleri için çözülmemiş bir takım problemler ortaya koymaktadır. Bu sorunların her bir blok zinciri platformunun gerçekleri ve koşulları altında dikkatli bir şekilde analiz edilmesi gerekecektir, ancak bazı genel düşünceler şunları içerir:

  • Akreditasyon: Yatırımcıların akredite statüsü, platformların her seferinde bir jeton çıkardığı zaman, jetonların platformda kazanılan ödüller olarak verildiği yerlerde bile kontrol edilmeli midir?
  • Bir Yıllık Kilitleme: İlk belirteç kullanıcıları, platformda hizmet ödemesi gibi işlevsel amaçlar için kullanmadan önce platformda belirteçleri her kazandıklarında belirteçleri bir yıl boyunca tutmak zorunda kalacak mı?
  • Devlet İhraççı Bayisi Kaydı: Blockchain şirketleri, platformlarında kendi menkul kıymetlerinde işlem yapabilmeleri için bu tür şartlara sahip çeşitli eyaletlerde ihraççı bayiler olarak kaydolmak zorunda kalacak mı? Amerikan Barolar Birliği , devlet veren kuruluşun bayi kayıt yasaları hakkında faydalı bir makale yayınladı . Bu ihraççı bayi yasaları genellikle özel yerleşimlerden ziyade öncelikli olarak halka açık menkul kıymet tekliflerini etkilese de, ilk ihraçtan sonra sürekli olarak kendi menkul kıymetlerini ele alan blok zinciri platformları tarafından farklı bir yeni soru sunulmaktadır.
  • Alternatif Ticaret Sistemi Olarak Kayıt (“ATS”): Blockchain platformu satıcıları ve güvenlik belirteçleri alıcılarını bir araya getirmek için bir pazar görevi görüyorsa, hangi noktada ATS’ye kaydolması gerekir? SEC, güvenlik belirteçleri ile uğraşan bir blok zinciri platformunun, özellikle platformun kendisini hiçbir türden bir değişim olarak adlandırmadığı zor durumlarda, menkul kıymetler olarak “değişim” olarak kabul edileceği koşullar konusunda net bir rehberlik yapmamıştır.

Reg A + STO’ların Yeni Sınırları

Belirteçlerinin akredite yatırımcılardan ziyade genel halka satılmasını amaçlayan blok zincirli şirketler için, yeniden satış kısıtlamaları olmadan, tüm gözler muaf kamu güvenliği teklifleri veya Tüzük’te halen onay bekleyen SEC ile birlikte bulunan Tüzük A + STO’lar listesinde yer almaktadır.

Form 1-‘i uygulayan blok zincir şirketleri A + Yönetmeliği uyarınca olduğu gibi, genellikle SEC ile görüşmelerini gizli olarak görmelerine rağmen, asma, şu anda bu tekliflere yönelik SEC uyumluluğuna yönelik çözülmemiş engeller olduğunu belirtmiştir. Umarım 2019’da, Reg A + STO’ların ilk niteliklerini görürüz ve muaf tutulan halka açık menkul kıymetler teklifleri artık “deneysel” bir alan olarak kabul edilmeyecektir.

İkincil Ticarete İlişkin Sorunlar

Satış işlemlerinde federal menkul kıymetler yasaları ile ilgili engeller ortadan kalktıktan sonra, blockchain şirketleri ikincil ticarete ilişkin devlet Blue Sky yasalarına uymanın bir yolunu bulmak zorunda kalacaklar.

Her devlet, ikincil ticaretin gerçekleşebileceği bir takım istisnalar sunmakta ve çoğu eyalet “istenmeyen komisyonculuk işlemleri” muafiyeti sunmaktadır. 2019, ikincil alım satımla ilgili devlet menkul kıymet yasalarına ilişkin sorunların çözülmesi gereken yıl olacak.

Sonuç: İleriye Bakış

2019, güvenlik belirteci teklifleri için heyecan verici ve etkin bir yıl olacağına söz veriyor.

İlk olarak, blockchain endüstrisi, SEC’in gayrı resmi rehberliğinden, birçok token teklifinin tescilden muafiyet altında tescil edilmek veya ihraç edilmek zorunda kalacağını ileri sürecek bir yol olup olmadığını anlayacaktır. Ayrıca, son zamanlarda işleyen bir ağda kullanılmadıkları sürece kripto para birimlerini menkul kıymetler olarak tanımlamak için Menkul Kıymetler Yasası’nda değişiklik yapan yeni bir faturanın getirilmesiyle düzenleyici karışıma bir joker kart atılmıştır.

STO’ların faydalı bir belirteç modeli planlayan ve şu anda genel kripto pazarlarından uzaklaşan blok zinciri başlangıçları için kolay bir çözüm sağlayacağı açık değildir, ancak şüphesiz menkul kıymet avukatları bu sorunları çözmek için ellerinden geleni yapacaktır.