Güney Kore, ICO’ları ve Kriptoları Vergilendirmeyi Planlıyor

Güney Kore hükümeti Maliye Bakanlığı, vergi matrahının ve uluslararası trendlerin oluşturulmasına uygun olarak ilk para teklifleri ve dijital paraları vergilendirme planını açıkladı.

Ekonomi ve Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Hong Nam-ki, teyit duruşması için Ulusal Meclise yazılı bir cevap verdi. Kore Times’ın bildirdiğine göre vergi planı, diğer ülkelerin konuya nasıl yaklaştığını incelemek için bir görev gücü oluşturmayı da içeriyor .

“Yurtdışı örneklerini incelemek ve vergi planını vurmak için Ulusal Vergi Servisi ve özel sektör de dahil olmak üzere ilgili devlet kurumlarından uzmanlardan oluşan bir görev gücü oluşturulacak”.

İlk para teklifleri şu sıralar Güney Kore’de yasaklandı, ancak Hong uluslararası eğilimleri, yatırımcıların korunma sorunlarını ve piyasa koşullarını dikkatli bir şekilde analiz ettikten sonra yasağı kaldırma olasılığını kabul etti.

“ Finansal düzenleyicinin pazar araştırmasının sonuçlarını inceledikten ve uzmanlardan geri bildirim aldıktan sonra, ilgili kurumlarla birlikte ICO’lar ile ilgili politika yönelimlerimizi belirleyeceğiz .”

Hong, ulusal düzenleyici çerçevenin şu anda uluslararası kurallar bulunmadığı halde diğer ülkelerin örneklerini takip etmeye çalışması gerektiğine dikkat çekti. Şu anda dünya çapında ticarete konu olan yaklaşık 2 bin dijital para birimi ve yurt içinde 160 olmakla birlikte, Hong kripto para birimini “özel olarak çıkarılan değerlerin elektronik işaretleri” olarak tanımladı.

“Kripto para birimleri yeni bir olgudur ve uluslararası kabul görmüş düzenleyici çerçeve yoktur. Dahası, piyasada aşırı ısınma ve yatırımcı koruması gibi kalıcı sorunlar var. Bu nedenle, düzenleyici çerçeveyi oluştururken dikkatli olmamız gerekiyor. ”

Güney Kore hükümeti, Ağustos 2018’de girişim şirketi kategorisindeki kripto para birimi değişimlerini hariç tuttu. Operatörler artık barlar ve gece kulüpleri ile bir araya getirildi. Maliye bakanı adayı Ulusal Meclis’e verdiği yanıtta, dışlama işleminin kripto para birimi takaslarının yasadışı eylemlere karşı savunmasızlığına ve operatörlerin dağıtılmış defter teknolojisinden ayrı olduğuna dair endişelerin dışında olduğunu açıkladı.

“Blockchain teknolojisini yetiştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Blockchain ile ilgili işletmeler olarak sınıflandırılmış olan 10 iş türünden 9’u, Kripto borsaları hariç olmak üzere, Girişim Şirketi olarak hala kabul edilebilir.

Ekim 2018’de, Finansal Hizmetler Komisyonu başkanı Choi Jong-koo, ilk para tekliflerinin yatırımcılara yönelik risklerinden ötürü ülkede yasa dışı kalması gerektiğinde ısrar etti . Bununla birlikte, milletvekilleri, Güney Kore’nin Elektronik Finansal İşlem yasasını gözden geçirme  konusunda bu türden para çekenleri tanımak için ilgi gösterdiler.

Halihazırda, Ulusal Meclis’te kripto ve ICO ihracı için düzenlemeler arayan beş şifreleme odaklı fatura bulunmaktadır. Ulusal Meclis Özel Komite başkanı Lee Hye-hoon, ilk para arzının yasaklanmasının “yakın gelecekte” kaldırılacağını söyledi . Bir grup on milletvekili, kamu araştırma kurumlarının ve merkezlerinin FSC’nin  gözetimi altında belirteçler çıkarmasına olanak tanıyan yeni bir teklif için bastırıyor  .

eskişehir | bitcoin miner kaufen