Gram İçin Bekleyiş: Telegram, Halka Açık ICO’yu İptal mi Edecek

Mesajlaşma devi 1,2 milyar dolarlık yarısının çoğunun halka açık yatırımcılara açık bir ICO’dan gelmesi beklenirken, son SEC bildirimleri Telegram’ın iki özel satıştan 1,7 milyar dolar kazandığını doğruladı . Şimdi, anlaşma bilgisine sahip kaynaklar, şirketin kamu satışını tamamen boşa çıkartacağına inanıyor.

Sebep? Halktan para toplamak, değerinden daha fazla sorun yaratabilir.

Birincisi, Telegram’ın Telegram Açık Ağı (TON) adlı bloğu henüz oluşturulmadı. (Net olmak gerekirse, hiç kimse herhangi bir gram alamadı.) Bu nedenle, Telgraf Gelecekteki Belirteçleri Basit Anlaşması (SAFT) çerçevesi altında temel olarak IOU’lara gelecekteki gramlar için satış yapıyor.

Bu, şirketin SEC dosyalarında gösterildiği gibi, şirketin akredite olmayan yatırımcılara satılamayan bir güvenlik satması anlamına gelir (bazı istisnalar dışında).

Morgan Creek Capital Blockchain’in genel ortağı Anthony Pompliano, “Düzenleyici ortam çoğu takımın cevaplardan daha fazla soruları olan garip bir yerdedir.” Dedi. “Eğer takımlar kendi özel hedeflerine sermaye hedeflerini yükseltebilirlerse, düzenlemelerde daha az belirsizlik olana kadar bunu yapmaya devam edeceklerdir.”

Bu, Telegram’ın yaptığı gibi görünüyor, ancak kurucuların, ICO ya da TON hakkında hiçbir şey söylemedikleri için ne düşündüklerini tam olarak söylemek zor olsa da, her ikisi de beyaz kağıt detaylarının daha hızlı ödeme ağını kolaylaştırmasına yardımcı olacak, dosya -haring, merkezi olmayan gizlilik, alan adı tescili ve daha fazlası.

Pompliano, CoinDesk’e şunları söyledi:

“Para toplama hedefi, bir ekibin bir ürün ve şirket kurmasına izin vermek için sermayeye erişim sağlamaktır. Telegram, hedeflerine ulaşmış gibi görünüyor, bu yüzden bir kamu satışı yapmak için bir sebep olmayacak.”

İlk teknoloji

Bu, yasal bir kamu satışının gerektireceği iş miktarıyla ilgili olduğundan özellikle önemlidir.

Birincisi, Telegram’ın günlük yatırımcılara satış yapabilmesi için bir müşteri-bilgisini ve kara para aklamayı onaylama sürecinden geçmesi gerekiyordu.

Yatırım amaçlı birçok kez tanımlanmış özel, bilinen yatırımcılar için, doğrulama çalışması daha az hantaldır, ancak ilk kez yatırım yapan bir mağaza kasiyeri için, kim olduklarını söylediklerini kanıtlamak daha zordur. Ve bunu daha çok kez yapmak zorunda. Bu küçük bir asansör olmayacak ve zaten bol miktarda paraya sahip bir şirket için çekici olmayabilir.

Ayrıca, şu anda Rusya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Mail.ru Group’un bir kurumu olan Alexander Borodich’e göre, küçük yatırımcıların özel satışlara giren balinalardan kripto tokenlerini satın aldığı gram için ikincil bir pazar var. yatırımcı Telegram’ın ICO’suna yatırım yapma fırsatını geçti.

Bu nedenle, yasal bir kamu satışının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği açık değil.

TON teknik beyaz kağıdı, aralıklı olarak geleceğe devam edecek bir token satışını açıklıyor . Bu aşama bir tür kamu satışı olabilir, ancak protokol başlatılana kadar başlamayacak bir şey olabilir.

Ve Turing Danışmanlık Grubu’nun Sid Kalla’ya göre, ürünü halka satmadan önce inşa etmek Telegram’ın yapması gereken akıllı şey olurdu.

CoinDesk’e şunları söyledi:

“Özel satışlar, pazarın övünmesinin zirvesinde yükseldi. Bu değerlere ulaşmak için bir kamu değerlendirmesi için, kripto topluluğunun somut bir şey görmesi gerekiyordu.”

Kamuoyu

Telegram’ın bir süredir kamu satışını iptal etmesinin başka bir sebebi de budur – bu yüzden binlerce kişinin istenmeyen görüşleriyle uğraşmak zorunda kalmaz.

Bir şirket halka açık bir satış yapmaya karar verdiğinde, halkla ilişkilerini karmaşıklaştırır.

Bu nedenle, büyük, halka açık şirketler, tüm departmanları yatırımcı ilişkilerine adadıklarını söylüyor, diyor hukuk şirketi Anderson Kill’ten Stephen Palley. Ve bu genç girişimlerin yönetecek bir bant genişliğine sahip olamayacağı bir şey olduğunu söyledi.

“ICO’nun crowdfunding’inin bu alacakaranlık dünyasında, yepyeni bir şirketiniz var, bu bir başlangıç ​​… Bir anda, binlerce, on binlerce kişi – siz paydaşları gibi hissediyorsunuz” diyor Palley, şunları ekledi:

“Bütün bu insanları yönetmek istiyor musun?”

Telegram beş yaşındayken, hala kurucuların kendi ceplerinden mesajlaşma platformunun gelişimini ön plana çıkaran nispeten küçük bir şirket. Bu da yatırımcı ilişkilerinde deneyim sahibi olmadığını gösteriyor.

Kalla, CoinDesk’e şunları söyledi: “Telegram birkaç zor teknolojik problemi çözmeye çalıştığı için(örneğin, sınama gibi) kaçınılmaz gecikmeler ve aksilikler olabilir. Özel yatırımcılar büyük olasılıkla halktan çok daha fazla şey için kullanılıyor.”

Mümkün olduğunca

Bununla birlikte, herkes Telegram’ın kamu satışını bu kadar çabuk bitireceğini kabul etmiyor.

“Telegram’ın halka açık satışlarını iptal etme yönünde hiçbir motivasyon göremiyorum,” diye açıkladı. Para Çekme Fonları’nın başkanı BitBull Capital’in CEO’su Joe DiPasquale, bir sözcüsü aracılığıyla CoinDesk’i yazdı. “Mümkün olduğu kadar çok sermaye biriktirmek için ölü gibi görünüyorlar … Kullanıcı kitlesinin kitlesel olarak benimsenmesini hedefledikleri düşünüldüğünde, halkın satışlarını iptal ederek kitleleri ayırmayı hayal bile edemiyorum.”

Her ne kadar, Telegram’ın telegram odaklı kimlik avı saldırılarıyla kripto tutkunlarının paradan çıkarılmaya devam etmesi nedeniyle Telegram’ın bu satışın ne zaman ve ne zaman piyasaya sürüleceğine dair bir fikir sunması yararlı olacaktır.

Ancak DiPasquale’in duyguları hakim olan değil.

Telegram’ın inşa edilmesi için daha fazla paraya ihtiyaç duysa bile, özel yatırımlar yoluyla tecrübeli yatırımcılardan istemekte zorlanıyor gibi görünmüyor.

Borodich, Telegram’ın, yıl sonuna kadar toplam özel bir satış yoluyla toplamı 2,5 milyar dolara yükseltmek için daha fazla para toplayacağını tahmin ediyor. Başka bir kaynak kabul etti.

Bunu söyledikten, çünkü kripto-para cinsiyetteki bir geri dönüş olduğu için Kalla, yatırımcıların gram tahsisleri için daha düşük bir fiyat noktası isteyeceğini söyledi.

Ve şöyle dedi, dedi ki:

“Yatırımcı talebi ya da baskısı ya da likidite için herhangi bir sözleşme yükümlülüğü varsa, halka açık bir satış satışını görmenin tek nedeni.”