Google, Kripto Reklam Yasağını Sona Erdiriyor

Google, Kripto Reklam Yasağını Sona Erdiriyor

Google , kripto-para birimi ile ilgili reklamcılık konusundaki kapsamlı yasağını sona erdiriyor ve ABD ve Japonya’da reklam satın almak için düzenli kripto borsalarına izin vermeyi planlıyor. Yeni politika, Ekim ayında başlayacak.

Google’ın Mart ayında yayınladığı ve Haziran ayında kullanıma sunulan orijinal kısıtlamaları, tüketicileri korumaya yönelikti ve hala izin verilmeyen başlangıç ​​para teklifleri (ICO’lar), cüzdanlar ve alım satım tavsiyeleri içeriyordu.

Kripto-para patlaması hem heyecan hem de zenginlik yaratırken , düzenlemeler hızlı hareket eden bir alan yakalamaya çalışırken, sahtekarlık ve yüksek profilli dolandırıcılık da yarattı . Bu yılın başlarında çeşitli noktalarda, Google, Facebook, Twitter ve Snapchat , kötü oyuncuları durdurmak için kriptoyla ilgili reklamları kırdı , ancak başlangıçtaki katı yaklaşımlar yasal işletmelerin bile reklam almasını engelledi.

“Geleceğin kripto paralarla nereye gideceğini bilecek bir kristal topumuz yok, ancak tüketiciye zarar verecek kadar tüketici zararı veya potansiyel gördük, bunun son derece dikkatle yaklaşmak istediğimiz bir alan olduğunu düşünüyoruz,” Google’ın Scott Spencer , CNBC’ye orijinal yasağı sırasında söyledi .

Google’ın güncellenmiş politikası tüm dünyadaki reklamverenlere izin verir, ancak Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde reklam yayınlamak için sertifikasyon başvurusunda bulunmaları gerekir. Google’ın hamlesi , Haziran’da önceden onaylanmış şifreleme parası reklamverenlerine izin veren Facebook’u takip ediyor .

Google ana şirket Alfabesi, toplam gelirinin yaklaşık yüzde 86’sını reklamcılıktan elde ediyor. Şirket, 2018’in ilk yarısında 54 milyar dolarlık reklam geliri ayırdı.