Google Koşulları, Bitcoin Cüzdanının Özelliklerinin Değişmesine Neden oldu

Gizlilik odaklı Bitcoin cüzdanı Samourai’nin arkasındaki ekip, Google’ın kısıtlayıcı politikaları sonucu, uygulamasının bir sürümünden güvenlikle ilgili bir dizi özelliği kaldırmıştır.

Google Play’in Google’ın yayınladığı dijital dağıtım hizmetinde Salı günü 0.99.04 sürümünü yayımlayan Samourai, bir blog gönderisinde üç özelliğin – gizli mod, SIM geçiş savunma ve uzak SMS komutlarının – kaldırıldığını açıkladı. Google’ın “duvarlarla çevrili bir bahçe” deneyimine dönüşmeye zorlanması sonucu.

Bu özellikleri içeren bir sürüm mevcuttur, ancak Google’ın uygulama servisi aracılığıyla kullanılamaz. Google yorum isteğine yanıt vermedi.

“Duvarlı bahçe”  , servis sağlayıcının uygulamalar, içerik ve medya dahil olmak üzere sistemdeki tüm işlemler üzerinde bütünsel kontrolü ele aldığı bir yazılım sistemine atıfta bulunan kapalı platform veya kapalı ekosistem ile eşanlamlı bir terimdir. Ancak, bu Google tarafından alınan yeni bir trend değil, Facebook ve Amazon dahil olmak üzere Google dışındaki büyük şirketler arasında bile yıllardır çoğalan bir trend.

“Samourai kullanıcıları, bitcoin aldıklarında artık bildirim almadıklarını fark etmiş olabilirler. Çünkü bildirim hizmetlerini kullanmak istiyorsanız, her şeyi Google hizmetleriyle yönlendirmek zorundasınız, ”dedi.

SW’ye göre “bunun gibi küçük şeyler” birikimi, Samourai geliştiricilerini uygulamaya yeni cüzdan sürümleri çıkarırken daha fazla özellikten vazgeçmeye zorluyor.

Bununla birlikte, SW,  bu politika kısıtlamalarına rağmen, Samourai’yi Google Play mağazasından indiren kullanıcıların, diğer bitcoin cüzdan uygulamaları ile eşleşmeden “azami gizlilik” elde ettiğini doğruladı.

Dahası, SW, Samourai ve Google Play arasında daha sonraki bir tarihte bu özellikleri yeniden eklemek için bir uzlaşma sağlanabileceğini ümit ediyor:

“[Google] bize ulaştıysa, düzenlemeler yapabilir ve bu özellikleri korumanın bir yolunu bulabiliriz. Onlarla uyum içinde olmak için, tarafımızdaki kodu değiştirmekten mutluyuz. ”

Gerçekten de, Google’ın Ekim’deki politika değişikliklerinden haberdar edildikten sonra, SW taleplerini belirttikten hemen sonra kural değişikliklerinden muafiyet başvurusunda bulunduklarını açıklıyor: “Özellikle Güney Amerika’daki bazı kullanıcılar için bu bir ölüm kalım meselesi. .”

Gizli mod, bir kullanıcının mobil cihazında bir bitcoin cüzdanının varlığını engelleyen ve dünyanın tehlikeli yerlerinde tespit edilmeden işlem yapılabilecek bir özelliktir. SW tarafından vurgulandığı gibi uzaktan SMS komutları, bir kullanıcının “telefonunun çalınması durumunda, yalnızca bir SMS gönderebilir ve cüzdanlarını telefondan güvenle silebilir” anlamına gelir.

“Muhtemelen Google’ın düşünmediği bir şeydir çünkü bir bitcoin cüzdanının lensinden düşünmüyorlar… Umduğum şey Google’da birisinin burada ne yaptığımıza manüel olarak bakması ve Aslında bunu doğru şekilde yapmaya çalışıyorlar ”dedi.

Ve Google’ın Samourai’nin muafiyet talebini reddetmesine rağmen, şirket, GitHub’a yükleme işleminde bu üç özelliği kullanmak isteyen kullanıcılar için, geçici olarak 0.99.03 sürümü olan bitcoin cüzdanının tam bir sürümünü sunan geçici bir çözüm önerisi yayınladı.

Samourai’nin resmi Twitter hesabına göre, bu sürüm “Google Play sürümüne yüklemek” anlamına geliyor ve kullanıcıların “cüzdanlara normal şekilde erişebilmelerini” sağlıyor.

Ancak SW tarafından vurgulandığı gibi, GitHub’dan yükleme, kullanıcıların mobil cihaz ayarlarını “bilinmeyen kaynaklardan yükleme” olarak değiştirerek uygulamayı “yandan yüklemesini” gerektirir. Bu, üçüncü el ile taramaya alışık olmayan kullanıcılar için potansiyel olarak riskli bir hamledir. virüs veya kötü amaçlı yazılımlar için Android Paket Kitleri (APK’ler) adı verilen parti Google uygulamaları.

SW’in açıkladığı gibi:

“[Google] ‘ın söylediklerinin bir kısmı, kullanıcılar için daha güvenli bir deneyim kazanmaya çalıştığımız, ancak gerçekte yaptıkları şey, kullanıcıları APK’larına cihazlarını yan yana yüklemeye zorlamak. APK.”

Yine de, ortak kurucunun SW’ine göre Google Play, geliştiricilere “en büyük pozu” sunuyor ve kullanıcılara “çok küçük bir ekip… kendimizi sürdürmek için cüzdanı kullanmak için insanlara ihtiyaç duyduğumuzu” sağlıyor.

Böylece, cüzdan yapımcısı “sürüm 1.0” resmi olarak piyasaya sürülmeden önce Play Store platformunu uygulamanın tek distribütörü olarak kullanmaya devam edecektir.

O zamana kadar, Samourai, kullanıcıları Google Play’in “reddetmelerini yeniden düşünmek” için istekte bulunmaya teşvik ediyor.

SW, “Google’ın tekrar gözden geçireceğini umuyorum” dedi.