Factom Nedir?

Factom nedir?

Factom CEO’sundan:

Daha dürüst ve şeffaf bir dünya inşa etmek için Factom’u başlattık. Oldukça basit bir yaklaşım benimsiyoruz: Geçmişi değiştirmeyi imkansız kılan ve değerli iş problemlerini çözdüğü yerlerde yazılımı işaret eden bir yazılım yaratın.

-Peter Kirby

 

Factom

Facto, Bitcoin’in üzerine kurulmuş açık kaynaklı bir veri katmanı protokolüdür . İş ve bireylerin Bitcoin’in blok zincirinin üstünde uygulamalar yapmasına izin verir.

Bitcoin üzerine nasıl bir uygulama yapılacağını merak ediyor musunuz? Peki, daha sonra makalede tartışacağız.

Bu arada, bu gerçeği düşünün:

Bitcoin’in tasarım gereği blockchain’i, yenilikçi çözümler için çok fazla yer bırakmayan temel kısıtlamalara sahiptir. Fakat son 8 yılda, şimdiye kadar yaratılmış olan parasal işlemlerin en güvenilir ve değişmez kaydı olduğu kanıtlanmıştır.

Ve Factom, Bitcoin’in blok zincirinin güvenlik ve değişmezliğinden yararlanmak için tasarlandı.

Factom platformuna bir şey kaydedildikten sonra, değiştirilemez ve sonsuza kadar değişmez hale gelir.

Bu, herhangi bir kopyanın doğrulanabildiği ve orijinal kayıtların güvende tutulduğu güvenilir bir kayıt gibi davranır.

Factoids nelerdir?

Factoids (FCT), Factom platformu için yerel kripto para birimi simgesidir. Factoids, Factom’un blockchain’inde kalır ve piyasadaki diğer kripto para birimi gibi işlem görür.

FCT, kullanıcılarına Factom platformunda veri girişi yapabilmeleri için yakıt görevi görür.

Bu belirteçler, verileri Bitcoin’in blok zincirine bağlayarak güvenli hale getirmek için kullanılır.

Toplam FCT Kaynağı

Bu yazı yazılırken, toplam Factoid (FCT) kaynağı 8.753.219 FCT’dir.

Ancak ICO zamanında daha fazlası vardı.

Facto ICO 31 Mart 2015’te başladı ve yatırımcılar 2278 BTC ile finanse etti ve bu da 8,75,9968 Factoids (FCT) oluşturulmasına yol açtı. Bunun dışında, 6749 FCT zaten yakıldı.

Toplam para arzı hala sınırlandırılmamış ve teknik bir sürüm (M3) sonrasında her yıl 73.000 FCT her ay yayınlanacak.

 

Factom Nasıl Çalışır?

Factom Nasıl Çalışır?

Factom’un underhood mekanizmasının anlaşılması oldukça zor.

“Karma teknoloji” üzerine yapılan çalışmalar .

Bir karma, herhangi bir dijital eseri (belgeler, videolar veya sesler) sabit alfanümerik bir dizgeye dönüştüren kriptografik tek yönlü bir işlevdir. Bu dizi, bu eserlerin dijital parmak izi baskısı gibidir. Dijital parmak izinin ters mühendisliği ile orijinal esere ulaşmak imkansızdır (aynı şekilde parmak izinden gerçek bir insan parmağı üretemezsiniz).

Bir API aracılığıyla dijital yapay eserler karma oluşturmanıza olanak sağlar. Bu karmalar harmanlanmış ve tekrar tek bir kareye dönüştürülmüştür. Bu tek karma daha sonra geri alınamaz bir zaman damgalama makinesi gibi davranır Bitcoin blockchain demirlenir.

Orijinal hash daha sonra karşılaştırma için kullanılabilir. Herkes bir belge / artifakt kullanabilir ve hash, sonra da orijinal hash ile karşılaştırılabilir. Her iki karmaşanın eşleşmesi durumunda, belge / nesne orijinaldir ve değiştirilmemiştir. Ve eşleşmezlerse, belge değiştirildi.

Factom, böyle dijital parmak izlerini oluşturmak için SHA-256 şifreleme karma algoritmasını kullanır. Özünde, Factom bunu yaparak sistemin ne yapmak istediğini yaptığını kontrol eden üç kanıt sağlayarak bunu yapar.

  • “Varlığın İspatı”
  • “İspat Süreci”
  • “Denetim Kanıtı”

Bir birey veya şirket Factom ile ilişki kurduğunda, dijital eserlerinin karmalarını oluşturmasına izin verir. Harmanlanan karmalar yine bir zaman damgasıyla Bitcoin’in blok zincirine bağlanmış olan tek bir kareye dönüştürülür. Her 10 dakikada bir Bitcoin blok zincirine karışma eklendiğinde, belirli bir noktada bir eser bulunmuş olur. Bu “Varlığın İspatı” dır  .

Factor, blok zincirindeki tüm girdileri doğrular ve kaydeder. İkili bir giriş için paranın çift harcamalarını önlemek için usul, süreç ve sipariş de kaydedilir. Bu  “Proof of Process” (İspat Süreci) dir.

Son olarak, Bitcoin’in blok zincirine bağlı olduğu için, Bitcoin’in ağı kapatılmadığı sürece denetim için her zaman üretilebilir. Bu “Denetim Kanıtı” dır  .

Bu kayıt tutmada kesinlik ve dürüstlük sağlar. İşte bu yüzden “Factom” (Latince) – Latince bir kelime anlamına geliyor: “Herhangi bir şey ifade etti ve belli oldu.” 

Veri Nasıl Girilir?

Verilere Nasıl Girilir?

Factom’un blockchain’indeki veri girişleri, istenmeyen veriyi önlemek için ödenir. Bunun için, Factom, Giriş Kredileri (EC) olarak bilinen diğer yazılım simgelerini kullanır. EC tokenleri, buradan Factoids (FCT) karşılığında satın alınabilecek devredilemez jetonlardır .

Ek belirteçlere sahip olmanın tek amacı, blok zinciri üzerinde depolanan KB başına sabit bir fiyata sahip olmak ve Factom hizmetinin kullanıcıları için FCT gibi bir doğrudan kripto para birimini kullanmanın karmaşıklığını ortadan kaldırmaktır.

FCT ve EC’nin her ikisi de bu süreçte yakılır ve geri dönüştürülebilir veya çoğaltılamaz.

Arkasındaki Ekip

Factom Austin, Texas merkezli ve Şangay, Pekin, Honduras, Londra ve Sunnyvale, CA işlerini yürütmektedir.

Factom’un kurucu ortağı ve CEO’su, son 20 yıldır vizyon sahibi bir girişimciydi. Factom, insanlarını kendi en iyi versiyonları olmaya teşvik eder ve tüm operasyon alanlarında deneyimli bir kadroya sahiptir.

Arkasındaki Ekip

Factom Çekirdek takımı

Kaynak:  https://www.factom.com/about/team