Factom (FCT) Nedir?

Factom , işletmelerin verilerini depolamasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir blockchain protokolüdür. Blockchain teknolojisinin değişmezliğini, ilişkili para birimlerinden ayırarak, işletmelerin veri bloğu üzerinde daha kolay ve daha ucuz olmasını sağlar. Değiştirilemeyen kayıtların güvenli bir ortamda saklanmasını sağlayan şifreleme yalıtımını kullanır.Factom, açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve geliştiricilerin dünyasının daha iyi sürümlerini oluşturmasına izin verir. Paul Snow ve Brain Deery gibi katılımcılar, 17 Kasım 2014’teki kuruluşundan bu yana ilk kullanılabilir blockchain teknolojisini yarattı.Factoidler, kullanıcılara egzersiz hakkı veren Factom Tokens’tir. Giriş Kredilerini oluşturmak için bu Factoids’i kullanabilirler. EC daha sonra, Fac Block Blockchain’de giriş oluşturmak için kullanılır.

Factom’un faydaları nelerdir?
 1. En popüler kripto paralar, Bitcoin ve Eterum artık Factom protokolünün bir parçası. Blok zincirinde gerçek zamanlı olarak depolanan milyonlarca veri bloğu var. Factom fikri, Ocak 2014’te gayri resmi bir konuşma sırasında tasarlandı ve bu, son derece sayısallaştırılmış dünyada bir gerçeklik haline geldi.
 2. Factom’un öncüsü Paul Snow’ın çabaları onu piyasadaki en popüler kripto paralar arasında yaptı. Ekip, dijital para birimi işlemini düşünen herkes için her yerde hazır bir platform oluşturmak.
 3. Factom’un ilk karı 2016 yılında açıklandı. Daha sonra Tim Draper adındaki bir milyarderden 4,2 milyon dolarlık bir seri artışa tanık oldu . Şirket ayrıca, araştırma ve geliştirmelerini daha da ileri götürmek için Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan 500.000 $ ‘lık bir bağışta bulundu. Bir başka hibe de, işlemlerin güvenliğini artırmak için ABD Anavatan Güvenliği tarafından sağlandı.
 4. Factom, işlemleri anında kaydedebilen bir algoritma üzerinde çalışıyor. Bu, dağıtılmış işlemlerde ve kullanıcılara yeni araçlar sunmada yardımcı olacak M2 teknolojisini kullanıyor.
Factom Teknolojisi
 1. Factom protokolü tarafından kullanılan teknoloji, Bitcoin işlemi üzerinden katmanların uygulanmasıdır. Uygulanan en yüksek katman, Dizin Katmanı olarak bilinir. Giriş Bloklarının Merkle Kökünü düzenlemek için geliştirilmiştir.
 2. Veri girişi referansı Giriş Blok Katmanı tarafından yönetilmektedir . Yapılan girişlere referanslar düzenler. Girişler protokol tarafından kabul edilen ham verilerdir. Kullanıcı tarafından sağlanan özel bir karma veya bir grup veri olabilir.
 3. Factom , dijital verileri alfanümerik dizelere dönüştüren bir şifreleme işlevi olan karma teknolojisini kullanır . Bu dizeler dijital parmak izleri biçimindedir. Factom, bu karmaların güvenliğini üç şekilde sağlar:

– Varlık İspatı : Protokol, her 10 dakikada bir Bitcoin blok zincirine bir karma atar. Bu, eklenen tüm verilerin yerini kaydeden varlık yönteminin kanıtıdır.

– Proof of Proof : Giriş ve kayıt süreci de kaydedilir. Bu, çift harcama sorununu ortadan kaldırır.

– Denetim Kanıtı : Verileri blockchain ağına bağlayarak, Factom verileri denetim için her an kullanılabilir hale getirir. Bitcoin ağı sadece finansal verileri depolar. Öte yandan, her türlü veriyi saklayabilir.

factom uygulamaları

Özellikler
 1. Daha Hızlı Protokol: Factom kullanıcıya daha hızlı bir işlem kayıt işlemi sunar. Daha hızlı ve daha güvenli işlemlere izin veren özel bir protokoldür.
 2. Bloating yok: Diğer platformlardan farklı olarak Factom tek bir karma oluşturur. Bu, Factom ağının katmanın hızlı bir şekilde eklenmesiyle şişirilmesini engeller. İşlem 10 dakikalık bir sürede tamamlandı.
 3. Kullanım Koşulları Çeşitli: Factom kullanımı sadece finansal işlemlerle sınırlı değildir. Güvenilir bir ortama sahip olduklarından emin olmak için artık Factom’a güvenen tıbbi, hukuk, bilgi ve teknoloji gibi farklı alanlar var.
Factom’un geleceği
 1. Factom, 6 Ekim 2015 tarihinden beri piyasada yer almakta olup, aynı zamanda kripto-para piyasasında mevcut olan volatilitenin de payıdır.
 2. $ 0.210281’de piyasaya çıktı ve birkaç sivri gördü, ilk büyük bir haziran ’17 ~ $ 33.72 oldu, onu izleyenler ise ’17 ~ 31.07 $ idi. Jan’in tüm zamanlarının yüksek olduğunu gördü ’18 ~ 79.47. O zamandan beri bu yıl düşüş gösterdi ve şu anda 4,68 $ ‘da işlem görmesi nedeniyle yaklaşık% 5’ini aşındırdı.
 3. Ekip, ABD Vatan Güvenliği ve Bill ve Melinda Gates vakfı gibi organlar tarafından desteklendiğinden,% 2600’luk bir artış görmesi öngörülüyor. Bunun sonucunda FCT Technologies momentumunu koruyorsa, değeri 500 $ ‘a kadar yükselteb

  Factom diğerlerinden nasıl farklı?

 

 1. Factom, sadece parasal değer değil, her türlü dijital varlığa yönelik bir defteri muhafaza eden tamamen merkezi olmayan bir sistemdir.
 2. Örneğin, Bitcoin ağı sadece finansal verileri depolar. Öte yandan, Factom her türlü veriyi saklayabilir.