Ethereum’u kim yarattı?

2008’de bilinmeyen bir geliştirici (veya geliştirici grubu), bitcoin’i internet üzerinden değer göndermenin yeni bir yolu olarak keşfetti. Dört yıl sonra, 19 yaşındaki bir çocuk, internetin tamamen dönüştürülmesi için bu yenilikçiliğe dayalı yeni bir platform hayal etti.

Toronto’dan bir programcı olan Vitalik Buterin, ilk önce 2011’de Bitcoin’e ilgi duydu.

Aynı sitede çevrimiçi haber sitesi olan Bitcoin Magazine‘i kurdu, kriptopara dünyasında yüzlerce makale yazdı. Gizliliğe önem veren Dark Wallet ve Egora pazarını kodlamaya devam etti.

Yol boyunca, Bitocin’in izin verdiği finansal kullanım durumlarının ötesinde bir platform fikrini ortaya attı. 2013’te, merkezileştirilmiş her tür uygulama geliştiricisi için oluşturmak isteyecekleri alternatif bir platform tanımlayan bir White Paper yayımladı. Sisteme Ethereum adı verildi.

Ethereum, akıllı sözleşmeler, geliştiricilerin bir dizi uygulama için dokunabilecek kendinden zorlayıcı kodlar oluşturmayı kolaylaştırır.

Çalışması için Buterin, 2014 Thiel birliğine seçildi, yarışmadan $ 100,000 ödül elde etti.

Büyüyen topluluk

Buterin Ethereum White Paper’ını açıkladıktan sonra diğer geliştiriciler saflarına katıldı.

Kurucu ortaklardan Dr Gavin Wood, defter defteri durumunu ele alan ve akıllı sözleşmeler yürüten ethereum sanal makinesi (EVM) teknik özelliklerini özetleyen “teknik incil” Yellow Paper’ı yazdı .

Eş-kurucusu Joseph Lubin, merkezi olmayan uygulamaları oluşturmak üzerine odaklanan Brooklyn merkezli ConsenSys’i kurmaya devam etti.

Projeyi yerden durdurmak için Buterin ve diğer kurucular, Temmuz 2014’te katılımcıların eter veya projede paylaşımda bulunan ethereum belirteçlerin satın alındığı bir “crowdfunding” kampanyası başlattı.

18 milyon doları aşan o tarihte bugüne kadarki en başarılı crowdsale oldu. Bir yıl daha aldı, ancak ilk canlı yayın olan Frontier, 30 Temmuz 2015’te piyasaya çıktı. Seksi bir platform değildi, ancak komut satırı arayüzü geliştiricilere kendi merkezi olmayan uygulamaları oluşturmak için bir platform sundular.

Akıllı sözleşme platformu bugün yüzlerce geliştiricinin ekosistemine girdi ve hatta IBM ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin dikkatini çekti.

Ethereum‘un 18 milyon dolarlık kalabalığı ve proje geliştirme fonları artık İsviçre’deki kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ethereum Vakfı tarafından yönetiliyor.

Leave a comment