Ethereum nedir?

Ethereum’u anlayabilmeniz için öncelikle interneti anlamanıza yardımcı olur.

Bugün, kişisel verilerimiz, şifrelerimiz ve finansal bilgilerimiz büyük oranda diğer insanların bilgisayarlarında saklanmaktadır – Amazon, Facebook veya Google gibi şirketlerin sahip olduğu bulutlar ve sunucularda. Hatta bu makale, bir şirket tarafından kontrol edilen bir sunucuda, bu verilerin tutulması için ücret alınması için çağrılmalıdır.

Bu kurulum, bir takım kolaylıklara sahiptir; çünkü bu şirketler, bu verileri depolamaya ve güven altına almaya yardımcı olmak için uzman ekipleri kullanır ve barındırma ve çalışma süresi ile birlikte gelen maliyetleri ortadan kaldırır.

Fakat bu rahatlıkla, güvenlik açığı da vardır. Öğrendiğimiz gibi, bir bilgisayar korsanı veya bir hükümet, bilginiz olmadan, bir üçüncü parti servisini etkilemek ya da saldırmak suretiyle dosyalarınıza istenmeyen erişim sağlayabilir; bu da, önemli bilgileri çalabilir, sızdırabilir veya değiştirebilir.

Apache Web Sunucusu’nu yaratan Brian Behlendorf, bu merkezileştirilmiş tasarımı internetin “orijinal günahı” olarak etiketleyecek kadar ileri gitti. Behlendorf gibi bazıları İnternetin daima merkezsizleştiği anlamına gelir ve bu amaca ulaşmak için blok zincir teknolojisi de dahil olmak üzere yeni araçlar kullanarak parçalanmış bir hareket ortaya çıktı.

Ethereum, bu hareketi birleştiren en yeni teknolojilerden biridir.

Bitcoin, PayPal’ı ve çevrimiçi bankacılık hizmetini bozmayı amaçlarken, ethereum internet üçüncü taraflarının yerini alacak bir blok zinciri kullanmak amacı taşıyor – veri depolayan, ipotek aktaran ve karmaşık finansal enstrümanları takip edenler.

‘Dünya Bilgisayar’

Kısacası, ethereum, mevcut istemci-sunucu modelini desantralize edecek ve bazıları demokratikleştireceklerini iddia eden bir “Dünya Bilgisayar” olmak istiyor.

Ethereum ile, sunucular ve bulutlar yerinden gönüllüler tarafından işletilen binlerce sözde “düğüm” ile değiştirilir (böylece bir “dünya bilgisayar” ı oluştururlar).

Vizyon, etütümün, dünyanın her yerindeki insanlara aynı işlevselliği sağlayarak bu altyapının üstünde hizmetler sunmak için rekabet etmelerini sağlar.

Örneğin, tipik bir uygulama mağazasında gezinirken, bankacılıktan uygunluğa, mesajlaşma uygulamalarına kadar her şeyi temsil eden çeşitli renkli kareler görürsünüz. Bu uygulamalar, kredi kartı bilgilerinizi, satın alma geçmişinizi ve diğer kişisel verileri (genellikle üçüncü taraflar tarafından kontrol edilen sunucularda) saklamak için şirkete (veya başka bir üçüncü tarafa ait hizmete) güvenir.

Apple ve Google, indirebileceğiniz belirli uygulamaları korumak ve seçmek (veya bazı durumlarda sansür) için uygulamanızın seçimi elbette üçüncü taraflar tarafından da yönetilir.

Evernote veya Google Docs gibi çevrimiçi doküman hizmetlerine bir örnek verin.

Ethereum, eğer planın gereğine göre giderse, bu tür servislerdeki verilerin kontrolünü sahibine, yazarın yaratıcı haklarına geri dönecekti.

Fikir, bir varlığın notlarınızda artık kontrol sahibi olamayacağını ve kullanıcının dizüstü bilgisayarınızı çevrimdışı olarak geçici olarak devre dışı bırakıp uygulamayı aniden yasaklamayacağıdır. Yalnızca kullanıcı değişiklikler yapabilir, başka hiçbir varlık değiştiremez.

Teorik olarak, insanların geçmişteki bilgilerini denetledikleri kontrolü, dijital çağda alıştığımız erişilebilir bilgiye birleştirir. Düzenlemeleri her kaydettiğinizde veya not eklediğinizde veya sildikten sonra, ağdaki her düğüm değişikliği yapar.

Uygulamalar mümkün görünse de hangi blok zinciri uygulamalarının gerçekten yararlı, güvenli veya ölçeklenebilir olduklarını ve bugün kullandığımız uygulamalar kadar kullanışlı olabileceklerini belli etmiyor.

Leave a comment