Ethereum Nasıl Ölçeklenir?

Ethereum, halka açık blok zincirleri gibi, mümkün olduğu kadar çok kullanıcıyı desteklemeyi düşünüyor.

Sorun şu ki, bugün, platformun sınırlarını gerçekten bilmiyoruz.

Blok başına hesaplamanın zor kodlanmış bir sınırı nedeniyle, ethereum blok zinciri şu anda Visa tarafından işlenen 45.000’e kıyasla saniyede yaklaşık 15 işlem gerçekleştiriyor.

Ethereum ve diğer blok zincir sistemlerinin bu kısıtlılığı uzun zamandır geliştiriciler ve akademisyenler tarafından tartışılmaya başlamıştır.

Ethereum geliştiriciler, örneğin, esnek akıllı sözleşme platformunun Bitcoin’den nasıl farklı olduğunu vurgulamak isterken, ölçeklenebilirlik açısından benzersiz değildir.

Tahmin edebileceği kadar hayal kırıklığı yaratan bir çözüm olarak, resmi yazılıma henüz girmemiş bir umut var.

Ölçekleme neden bu kadar zor?

Ethereum ve Bitcoin, merkezi makam olmadan neyin kime ait olduğunu doğru bir şekilde kaydettiklerinden emin olmak için teknik hileler ve teşviklerden oluşan bir kombinasyon kullanmaktadır.

Sorun şu ki, bu dengeyi korumak, aynı zamanda kullanıcı sayısını arttırırken (bilhassa ortalama insanların sistemi satın alıp kahveler satın alması için kullanabileceği noktaya kadar) zor olmasıdır.

Bunun nedeni, ethereum, her bir ethereum işlem geçmişini ve hesap bakiyelerinin, sözleşmelerin ve depolamanın mevcut “durumunu” depolayan bir “düğüm” ağına bağlı. Özellikle toplam işlem sayısı her yeni bloğun yaklaşık 10-12 saniyede bir arttığı için, bu tabii ki hantal bir görevdir.

Endişe şu ki, geliştiriciler daha fazla işlemi gerçekleştirmek için her bir bloğun boyutunu yükselttiyse, bir düğümün saklama ihtiyacı duyacağı veriler daha da büyüyecek – etkili bir şekilde şebeke dışı bırakılacaktır. Her bir düğüm büyürse, yalnızca birkaç büyük şirket bunları çalıştırmak için kaynak bulacaktır.

Bu sıkıntıya rağmen, tam düğüm çalıştırmak, kullanıcıların gizlilik ve güvenliği kullanabilmesinin en iyi yoludur. Tam düğümlerin daha zor çalıştırılması, işlemlerin kendisini doğrulayabilecek kişi sayısını daha da azaltacaktır.

Başka bir deyişle, ademi merkeziyet ve ölçeklenebilirlik halen tartışmalı, ancak geliştiriciler bunun etrafında yollar arıyor.

Sharding

Her biri farklı bir ölçeklenebilirlik sorunu ile uğraşan birkaç etereum ölçeklendirme projesi bulunmaktadır.

Belirtildiği gibi, bir sorun, her düğümün ağdaki her hesabın güncellenmiş durumunu depolaması gerektiğidir. ‘Sharding’, bir veritabanını parçalara bölerek her parçayı farklı bir sunucuya yerleştiren geleneksel bir ölçeklendirme tekniğiyle (‘veritabanı payı bozma’) alır.

Parselleştirmenin amacı, ağın tam durumunu ve gerçekleşen her işlemi depolayan ‘tam’ düğümlere ihtiyaç duymadan uzaklaşmaktır.

Bunun yerine, her düğüm, bu verilerin bir alt kümesini depolar ve yalnızca bu işlemleri doğrular. Bir düğümün işlemediği işlemleri veya depolamadığı blokları bilmesi gerekiyorsa, ihtiyaç duyduğu bilgiyle başka bir düğüm bulur.

Buradaki problem, bu modelde düğümlerin diğer düğümlere dayanması gerektiği için sürecin tam olarak güvenilir olmadığıdır.

Ethereum, bir sistemdeki aktörleri belirli bir şekilde hareket ettiren – bu durumda, düğümlerin geçerli bilgi üzerinde diğer düğümlere geçmesini sağlayarak – “kriptoekonomik teşvikler” kullanarak çözmek istiyor.

Zincir dışı işlemler

Muhtemelen daha iddialı, kapasite arttıran teknoloji, çok katmanlı internetin nasıl çalıştığını yansıtan blok zincirine, önerilen en üst katman olan bitmiş yıldızı şebekesinden ödünç alır.

Yıldırım tarzı ‘zincir dışı’ işlemler, kullanıcıların herhangi bir aracıya güvenmelerini gerektirmemekle birlikte, teknolojinin özelliklerini, kullanıcıların “olması gerektiği” söylenene daha yakın hale getirebilir – hızlı ve neredeyse sınırsız tedarik.

Bu vizyona göre, çoğu işlem, zinciri aşan mikro para ödeme kanallarında yapılacak ve altındaki blok zincirden yük kaldırılacaktır.

Teorik olarak bunun işe yaramasının nedeni, her iki tarafın da istediği zaman blok zincirine işlemi geri vereceği ve böylece taraflara etkileşimi sona erdirme imkânı veriyor olmasıdır.

Bu eklenti ile, ethereum’un hesaplama limitinin fazla artması gerekmiyor ve umut, düzenli ethereum meraklılarının tam bir düğüm çalıştırmaları hala makul olacak.

Ölçeklemek ne kadar sürer?

Ölçekleme cephesinde hala birçok deney yapılmakta olduğundan bu zor bir sorudur.

Varatıcısı Vitalik Buterin’in sözleriyle, uzun vadeli hedef, platformun işlemleri “Visa ölçeğinde işlem seviyelerinde” gerçekleştirebilmesidir.

Bununla birlikte, şüpheci gözlemcilerin belirttiği gibi, bu, Buterin’in analizine ve henüz kamuya açık bir blok zincirde konuşlandırılmayan teknikler üzerine kuruludur.

Özetlemek gerekirse, ethereum şu anda saniyede yalnızca bir avuç işlem gerçekleştirebiliyor olmasına rağmen, mimarlarının geleceğe yönelik yüksek umutları var.

Leave a comment