Ethereum Nasıl Kullanılır?

Ethereum kullanma düşüncesi zor gelebilir, ancak ödüllendirici olabilir.

‘Durdurulamayan bir dünya bilgisayarı’ plana göre gelişirse, birçok kişi her gün kullandığı Facebook’lar ve Googles’a alternatifler sağlayabilir (“Ethereum Nedir?” Bölümünde açıklandığı gibi).

Ethereum, bugün bildiğimiz kadarıyla web kadar sezgisel olmayabilir, ancak yine de, bir bilgisayar ya da bir akıllı telefon sahibi herkes, ‘eter’e sahip oldukları sürece platformu deneyebilir – blokçunun defterine güncellemelere izin veren benzersiz kod parçaları. .

Ethereum cüzdanlar

İlk olarak, etherinizi güvenli bir şekilde depolamak için bir yere ihtiyacınız var.

Bir uyarı, özel anahtarınızı kaybetmek, şifreyi yanlış yerleştirmekten daha büyük birşeydir: Bu, etherinizi sonsuza dek kaybetmek anlamına gelir.

Güvenilir partileri kaldırmak iki uçlu bir kılıçtır. İşlemleri doğrulamak için aracıların artık gerek olmamasına rağmen, gizli anahtarınızı kurtarma konusunda yardım almak için yardım masası bulunmamaktadır.

Bunu göz önünde bulundurarak cryptocurrency’yu saklamak için cüzdan için birçok seçenek vardır: masaüstü cüzdanları, web cüzdanları, donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanları.

Birini seçmek, kolaylık ve güvenlik için tercihlerinize bağlıdır. Genellikle bu iki kavram birbirleriyle çatışmaktadır: güvenlik ne kadar kolay, o kadar kötüyse (ve tersi de o kadar kötü).

Masaüstü Ethereum cüzdanları

Masaüstü cüzdanları bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda çalışır. Bir seçenek, bir ethereum istemcisini indirmektir (tüm ethereum blok zincirinin bir kopyası). Farklı programlama dillerinde yazılmış ve performans farklılıkları farklı olan birkaç ethereum istemcisi vardır.

Bu işlem birkaç güne kadar sürebilir ve sadece ethereum büyüdükçe artacaktır. M-cüzdanın blok zincirdeki en son işlemlerle senkronize olması gerekir.

Ethereum Cep cüzdanları

Mobil istemciler veya ‘hafif’ istemciler, ağa bağlanmak ve işlem yapmak için daha az veri gerektiğinden, akıllı bir telefona indirilmek için daha uygun olurlar.

Hafif istemci seçeneği daha uygundur ancak oldukça güvenli değildir. Tam ethereum müşterileri, işlemlerin kendileri tarafından doğrulanması için doğru bilgi göndermek için madencilere veya düğümlere güvenmeleri gerekmediğinden, işlem alımında daha güvenli bir yol sunar.

Özel anahtarları internetten ayrılmış bir aygıta kaydetmek (“soğuk depolama” olarak bilinen bir yöntem) kesmek daha zor ve en iyisi büyük ether depolarını depolamak için kullanılır.

Bununla birlikte, bu yöntem, ether akıllı telefon ya da internete bağlı bir bilgisayarda depolandığı zamanki kadar kolay değildir.

Ethereum Donanım cüzdanları

Genellikle bir parmak veya iki parmak gibi küçük olan cüzdanlar, her iki dünyanın da en iyilerini sunar. İnternetten ayrılabilen ve çevrimiçi olmadan işlemleri imzalayabilen bu güvenli cihazlar.

Ancak yine de, bu kutu benzeri sistem, etheri sıklıkla ya da hareket halindeyken kullanmak istiyorsanız iyi bir seçenek değildir.

Ethereum kağıt cüzdanlar

Bir başka soğuk depo seçeneği, bir kağıda bir “kağıt cüzdan” üzerine özel bir anahtar yazdıracak veya özenle yazıp bir depo kutusu gibi güvenli bir yere kilitlemektir. Çevrimiçi araçlar, bir web sitesinin sunucularında değil doğrudan anahtar çiftleri oluşturabilir; site saldırıya uğradığında anahtarları savunmasız bırakabilir.

İstediğiniz dilde kurulacak gerekli şifreleme paketlerine sahipseniz, komut satırı kullanarak anahtarlar üretmek de mümkündür.

En iyi uygulama, özel anahtarın birden çok kopyasını oluşturmak ve bunları kaybolması veya yok edilmesi durumunda onları farklı güvenli yerlerde saklamak için ekstra zaman harcamaktır.

Ether Almak

Ether elde etmek, ülkeye göre değişir veya en azından para birimi cinsinden. Online ya da ether bulunan ve ticaret yapmak isteyen birini bulmanız gerekiyor.

Özellikle New York ya da Toronto gibi sık karşılaşılan ethereum karşılaşmalarına sahip bir şehirde yaşıyorsa, etter almak ya da satmak için bizzat görüşme seçeneği her zaman vardır.

Daha az yerleşim alanlarında bu her zaman bir seçenek değildir. Değiş tokuşlar, kullanıcıların eteri doğrudan dolar veya sabotaj ile almalarına izin verir. Genellikle bir kayıt işlemi var.

Başka bir para birimiyle eter satın almak fazladan bir adım atabilir.

Etherinizi aldıktan sonra, doğrudan başka bir kişiye gönderebilirsiniz (‘eşler arası’). Madencilere ödenen küçük bir işlem ücretine mal olacak gibi görünüyor.

Kullanıcılar Ethereum’u aldıktan sonra ne yapabilir?

Bu noktaya kadar cüzdan ve alış veriş dil değiş tokuşuna oldukça benzer olduğunu fark etmişsinizdir. Ama ethereum uygulamaları oldukça farklıdır.

Ether kullanan kullanıcılar akıllı sözleşmelere (bir sözleşmenin şartlarını otomatik olarak yerine getiren koda göre üçüncü bir tarafa güvenmeniz gerekmez) katılabilir veya bunları oluşturabilir.

Akıllı sözleşmelerin paketi, kullanabileceğiniz veya katılabileceğiniz merkezi olmayan uygulamaları (“dapps”) oluşturmak için kullanılabilir.

Sistem nedir?

Ancak daha ileri gitmeden önce, nasıl çalıştığına biraz açıklama yapmaya değer. Ethereum ve diğer kripto para birimleri kuşkusuz kafa karıştırıcı bir depolama sistemine sahiptir.

Belki de zaten bildiklerimizle karşılaştırmak yararlı olacaktır.

Kredi kartınızın önündeki sayı dizisine dikkat edin. Bankalar, kart kaydırıldığında nereye para göndermeleri gerektiğini belirlemek için gereklidir. Kripto para birimleri, nereden borç çekileceğini belirten benzer kimlik numaraları üretmenize izin verir.

Bu sistemde, kullanıcıların kimliği belirlemek için ihtiyaç duyduğu iki ana bileşen vardır: genel anahtar ve özel anahtar. Genellikle şifreli bir sayı ve harf dizisi olarak temsil edilen iki anahtar şifreleme yöntemiyle birbirine bağlanır.

Kamu anahtarı, nereye para gönderileceğini bildirecek şekilde başkalarına gönderilebilir. İnsanlar size eter göndermenizi isterseniz, bir adrese ihtiyacınız vardır: insanların paraları göndermesi için, benzer şekilde şifreli kamu anahtarından türetilmiş harf ve rakam dizisi.

Ether harcamak için, adın da ima ettiği gibi bir şifreye benzeyen özel anahtarınız ile fonları imzalamanız gerekir. Kredi kartı benzetmesinde ATM’deki veya mağazadaki fonların kilidini açmak için kullanılan pim benzer.

Peki, bu sistemin faydası nedir? Açık blok zincirlerdeki (bitcoin ve etereum gibi) önemli bir fark, kullanıcıların fonları için herhangi bir zamanda bir kimlik numarası oluşturabilmesidir. Bir bankanın bir banka hesabı başvurusunu onaylamasını ve kredi kartını sunmasını beklemeleri gerekmez.

Leave a comment