Ethereum Nasıl Çalışır?

Artık ethereum’un içeriğini inceledik, platformun kaputun altındaki işlevleri üzerine derinlemesine dalış yapalım.

Ethereum Nedir?” Bölümünde açıklanan çevrimiçi notebook uygulamasını düşünün.

Ethereum kullanarak, uygulamanın verilerini depolaması ve denetlemesi için bir varlık gerekmez. Bunu başarmak için ethereum, bitmişin protokolünden ve blok zinciri tasarımından büyük miktarda borç alır ancak paranın ötesinde uygulamaları desteklemek için bükülür.

Ethereum, geliştiricilerin ek adımlar, yeni sahiplik kuralları, alternatif işlem biçimleri veya devletin farklı yolları olan uygulamaları veya sözleşmeleri oluşturabilmeleri için bitcoin tasarımını soyutlamayı hedeflemektedir.

Etütumun ‘Turing-komple’ programlama dilinin amacı, geliştiricilerin blokçilik işlemlerinin yönetebileceği ve spesifik sonuçları otomatikleştirecek daha fazla program yazmasına izin vermektir.

Bu esneklik, belki de Ethereum’un birincil yeniliğidir; “Ethereum Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışır” kılavuzunda açıklanmıştır.

Ethereum blok zinciri

Eterum blok zincirinin yapısı, tüm işlem tarihinin ortak bir kaydı olması nedeniyle, bitdoğanınkine çok benzer. Ağdaki her düğüm, bu geçmişin bir kopyasını depolar.

Etüt ile büyük fark, tüm eter işlemlerine ek olarak, düğümlerinin akıllı sözleşmelerin en son durumunu depolamasıdır. (Bu tarif edilenden daha karmaşıktır, ancak aşağıdaki metin ayağınızın ıslanmasına yardımcı olacaktır.)

Her ethereum uygulaması için ağ, ‘durum’ veya bu uygulamanın, her kullanıcının bakiyesi, akıllı sözleşme kodunun tümü ve nerede depolandığı hakkındaki mevcut bilgileri takip etmesi gerekir.

Bitcoin, kaç tane bit eşinin kime ait olduğunu izlemek için kullanılmayan işlem çıktılarını kullanır.

Daha karmaşık görünse de, fikir oldukça basittir. Bir bit eşlik işlemi yapılır her zaman, ağ toplam parayı sanki kağıt parayla “keser”; veriyi fiziksel para ya da para değişimine benzer şekilde davranmasını sağlayacak şekilde geri getirir.

Gelecekteki işlemleri yapmak için, bit eşlik ağında, ‘harcama’ veya ‘hareketsiz’ olarak sınıflandırılan değişiklik parçalarını tamamlamanız gerekir.

Ethereum, diğer taraftan, hesapları kullanıyor.

Banka hesabı fonları gibi, etter belirteçleri bir cüzdan içinde görünür ve başka bir hesaba taşınabilir (dolayısıyla). Fonlar her zaman bir yerdedir, ancak devam eden bir ilişki olarak adlandırabileceğiniz şeyleri yoktur.

Ethereum sanal makinesi nedir?

Ethereum ile bir program her kullanıldığında binlerce bilgisayar ağı işler.

Akıllı sözleşmeye özgü programlama dilleri ile yazılmış sözleşmeler, ‘ethereum virtual machine’ (EVM) olarak adlandırılan bir özelliği okuyup yürütebilen ‘bytecode’ içine derlenir.

Tüm düğümler bu sözleşmeyi kendi EVM’lerini kullanarak yürütürler.

Şebekedeki her düğümün mevcut “durum” un izlenmesine ilaveten, işlemin ve akıllı sözleşme geçmişinin bir kopyasını bulunduğunu unutmayın. Bir kullanıcı bir şeyler gerçekleştirdiğinde ağdaki tüm düğümlerin bu değişikliğin gerçekleşeceğini kabul etmesi gerekiyor.

Burada amaç, madencilerin ve düğümlerin ağı, PayPal veya bir banka gibi bazı otoriteler yerine, devletten devlete geçişin sorumluluğunu üstlenmesidir. Bitcoin madencileri bir kişiden diğerine bitkilerin sahipliğini doğrulamaktadır. EVM, geliştiricinin başlangıçta programladığı her kuralla bir sözleşme uygular.

EVM’deki gerçek hesaplama, yığın tabanlı bir bayt kodu dili (bir makinenin okuyabileceği olanlar ve sıfırlar) aracılığıyla gerçekleştirilir; ancak geliştiriciler, İnsanlar tarafından okunması daha kolay olan katılık ve yılan gibi üst düzey dillerde akıllı sözleşmeler yazabilir ve yazmak.

Birkaç bin ethereum düğüm var ve her düğüm aynı kodu derlemekte ve yürütmektedir.

 

Leave a comment