Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır

Artık “Ethereum Madenciliği Nasıl Çalışır” bildiğinize göre, yarışta eterin kendiniz için nasıl yarıştığını bilmek isteyebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, madencilik, ethereum’un ‘merkezi olmayan uygulama mağazasını’ tutan tutkal, ağ üzerinde çalışan herhangi bir uygulamanın (dapps) her değişikliğin üzerinde görüş birliğine varmasını sağlayarak birlikte bulunur.

Ethereum Nedir?” Bölümünde açıklanan çevrimiçi not defterini kullanın. Ağ, değişiklikleri işlemek için hesaplama gücü olmaksızın dizüstü bilgisayarın ‘durumu’ hakkında (örneğin, bir not eklendiğinde veya silindiğinde) fikir birliğine varmaz.

Madenciler, eteri kazanma girişiminde kriptografik bulmaca çözmek için bilgisayarları serbest bıraktılar ve bir varlık yığınının kilidini açana kadar çok sayıda hesaplama problemi denemeleri gerekiyor.

Açık blok zincirlerle ilgili ilginç şeylerden biri, teorik olarak herkesin bilgisayarlarını bu şifreleme bulmacalarına odaklanacak şekilde ödül kazanmanın bir yolu olarak ayarlayabilmesidir.

Yakalamak, daha fazla kişi daha güçlü bir donanıma yatırım yaparken, büyük halka açık blok zincirlerdeki madenciliğin zamanla daha fazla güç gerektirdiği yönündedir.

Bugün, düşük güçlü kurulumlarla bu madencilik kazanmak pek mümkün değildir, ancak hobi ve meraklıların hâlâ geçerli bir geçmiş zamanı.

Madencilik donanımını seçmek

Başlamadan önce, madenciliğe tam zaman ayırabilmeniz için özel bir bilgisayar donanımına ihtiyaç duyacaksınız.

İki tür madencilik donanımı vardır: CPU’lar ve GPU’lar. GPU’ların daha yüksek bir karma hızı vardır, yani bulmaca cevaplarını daha hızlı tahmin edebiliyorlar. Yazarken GPU artık eter madencileri için tek seçenektir.

Bir GPU’ya yerleşmek karmaşık bir iştir ve hash hızı performansı, güç tüketimi ve kartın başlangıç ​​masraflarına dayalı olarak hangilerinin en karlı hangileri olduğuna dair birçok tavsiyeye göz atabilirsiniz. Muhtemelen bir madencilik teçhizatı, birden fazla GPU’dan oluşmuş ve inşa edilmesi bir hafta sürebilecek bir makine kurmak isteyecektir.

Madencilik karlılığı hesaplayıcıları, belirli bir karma hızla kazanacağınız eter miktarını ve bu eterin, kurulum ve elektrik maliyetleri karşısında kâr etmek için yeterli olup olmadığını gösterir.

Bitcoin’den farklı olarak, güçlü ve hızlı ethereum ASIC’ler şu anda mevcut değildir.

Yazılımın kurulumu

Bazı madencilik donanımlarını seçtikten sonra, bir sonraki adım madencilik yazılımını kurmaktır. İlk önce, madencilerin ağa bağlanmak için bir istemci kurmaları gerekir.

Komut satırını bilen programcılar, ‘Git’ komut dosyası dilinde veya bir dizi istemciden herhangi birinde yazılmış bir ethereum düğümü çalıştıran geth’i kurabilir.

Uygun işletim sisteminizin (Windows, Mac OS veya Linux) yönergelerini kullanarak Geth’i buradan indirin, sıkıştırın ve çalıştırın.

Kurulduktan sonra, düğümünüz diğer düğümlerle ‘konuşabilir’ ve onu ethereum ağına bağlayabilir. Madencilik eterine ek olarak, kendi akıllı sözleşmelerinizi dağıtmak ve komut satırı kullanarak işlemler göndermek için bir arabirim sağlar.

Test yapmak

Akıllı sözleşmeler veya merkezi olmayan uygulamalar (belirteçlerin kullanılmasını gerektiren faaliyetler) ile denemek için kendi özel ağınızda ‘test’ eterini çıkarmak da mümkündür.

Bir test ağı üzerindeki madencilik, herhangi bir fantezi donanım gerektirmez, yalnızca bir ev bilgisayarı veya başka bir istemci yüklüdür. Ancak, sahte eterin basılması belli ki çok kârlı olmayacak.

Burada bir test ağı nasıl kurulacağı ve buradaki madenciliğe nasıl başlanacağı konusunda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Ethminer’i kurmak

‘Gerçek’ eter madenciliği yapmak istiyorsanız, madencilik yazılımını kurmanız gerekir.

Şimdi bir istemci indirdiniz ve düğüm ağın bir parçasıdır, Ethminer indirebilirsiniz. Burada uygun Windows sürümünüz için indirme veya diğer işletim sistemleri için GPU madenciliği talimatlarını buradan bulabilirsiniz.

Kurulduktan sonra, düğüm ethereum ağının güvenliğini sağlamada bir rol oynamaktadır. Yukarıdakilerden herhangi biriyle ilgili daha ayrıntılı talimatlar için resmi etüt web sitesini ziyaret edin.

Madencilik havuzuna katılmak

Bir madenci olarak, kendi başına eteri kazabilmek mümkün değil.

Bu nedenle madenciler, şifreleme bulmacalarını çözme ve eter kazanma şanslarını artırabilmek için hesaplama gücünü ‘madencilik havuzlarına’ havuz haline getirir. Ardından, kârlarını, her bir madencinin katkıda bulunduğu güce bölünürler.

Bir maden havuzuna katılmada pek çok faktör var. Her havuz sonsuza kadar olmayabilir ve her havuzun hesaplama gücü sürekli değişiyor, bu nedenle hangisine katılmaya karar verirken bir takım faktörler var.

Akılda tutulması gereken bir nokta, madencilik havuzlarının farklı ödeme yapılarına sahip olmalarıdır.

Madencilik havuzları, web sitesinde bir çeşit kayıt işlemi yapacak ve böylece madenciler havuza bağlanacak ve madenciliğe başlayabilecekler.

Unutmayın, madencilik dünyası bir kıvrım değişimidir. Bugün aldığınız araçlar önümüzdeki yıl eskimiş olabilir ve bazı madencilik havuzları diğerleri ortaya çıkarken yok olabilir, dolayısıyla endüstri vardiyalarından haberdar olmaya değer.

Leave a comment

eskişehirbitcoin miner kaufen
escort99.com