Ethereum Madenciliği Nasıl Çalışır?

Günümüzde, madenciler ethereum’un çalışmasında önemli rol oynamaktadır.

Yine de, bu rol hemen açık değildir.

Birçok yeni kullanıcı, madenciliğin tek amacının merkezi bir ihraççıyı gerektirmeyecek bir şekilde eterler üretmek olduğunu düşünüyor (“Eter Nedir?” Kılavuzumuza bakın). Bu doğru. Ethereum‘un işaretçileri, mayınlı blok başına 5 eter oranında maden işlemi yoluyla yaratılır. Fakat madencilik de en azından başka önemli rolü oynamaktadır.

Genellikle, bankalar işlemlerin doğru kayıtlarını yapmakla yükümlüdür. Para zayıf havanın yaratılmadığından ve kullanıcıların aldatmalarını ve paralarını bir defadan fazla harcamalarına izin vermiyorlar.

Bununla birlikte, blok zincirleri, kayıt tutmanın tamamen yeni bir yolunu sunar; bir aracı yerine bir ağın tamamı işlemleri doğrular ve bunları muhasebeye ekler.

Hedef “güvenilir” veya “güven-en aza indirgeyen” para sistemi olmasına rağmen, kimse hala mali kayıtları güvence altına almalı ve kimsenin aldatmadığından emin olmalıdır.

Madencilik, ademi merkeziyetçi kayıt tutmayı mümkün kılan bir yeniliktir.

Madencilik yapmak, işlem geçmişi hakkında fikir birliğine varırken, sahteciliği (özellikle de çiftli eterler harcamasını) önledi. Bu da, istihdam provokasyonundan önce yerel olmayan para birimlerinde çözülmeyen ilginç bir sorundur.

Ethereum, işlemlerin geçerliliği konusunda fikir birliğine varmanın diğer yollarını araştırıyor olmasına rağmen, madencilik şu anda platformu bir arada tutuyor.

Madencilik Nasıl Çalışır?

Bugün ethereum’un madencilik süreci bitkilerinki ile hemen hemen aynıdır.

Madenciler, işlemlerin her bloğu için, bir tanesi kazanana kadar, bulmaca yanıtlarını tekrar tekrar ve çok hızlı bir şekilde tahmin etmek için bilgisayar kullanmaktadır.

Daha spesifik olarak, madenciler, bir karma işlev (yalnızca sabit olmayan uzunlukta, şifreli bir dizi sayı ve harfi harfine döndürür) yoluyla bloğun benzersiz üstbilgi meta verilerini (zaman damgası ve yazılım sürümü de dahil olmak üzere) çalışacak, yalnızca ‘nonce değeri’ , sonuçtaki karma değeri etkilenir.

Madenci, geçerli hedefle eşleşen bir karmayı bulursa, madenci, her düğümün doğrulaması ve defterin kendi kopyasına eklenmesi için eter ve ağ üzerinden blok yayınlayacaktır. Madenci B hash bulursa, madenci A, geçerli blok üzerinde çalışmayı durduracak ve sonraki blok için işlemi tekrarlayacaktır.

Madencilerin bu oyunu aldatması zordur. Bu işi sahte yapmanın ve doğru bulmaca cevabını bulmanın imkânsız. Bu nedenle bulmaca çözme yöntemine ‘çalışma belgesi’ denir.

Öte yandan, başkalarının, karma değerinin doğru olduğunu, yani tam olarak her düğümün yaptığı şeyi doğrulaması zaman almaz.

Yaklaşık 12-15 saniyede bir bir madenci bir blok bulur. Madenciler bulmacaları daha hızlı veya yavaş yavaş çözmeye başlarlarsa, algoritma sorunun zorluğunu otomatik olarak yeniden düzenler, böylece madenciler kabaca 12 saniyelik çözüme geri dönerler.

Madenciler rasgele bu eteri kazanırlar ve karlılık şans ve ona adayan hesaplama gücü miktarına bağlıdır.

Ethereum’un kullandığı belirli ispat-istihdam algoritmasına “ethash” adı verilir ve pahalı ASIC’leri kullanarak maden aramayı zorlaştıracak daha fazla bellek gerektirecek şekilde tasarlanmıştır – uzmanlaşmış madencilik çipleri, şu an madenciliğin tek karlı yoludur.

Bir anlamda, ethash, bu amaca ulaşmış olabilir, zira ayrılmış ASICler benim ethereumum için mevcut değildir (en azından henüz değil).

Dahası, ethereum çalışma kanıtı madenciliğinden, aşağıda tartıştığımız “hisselerin kanıtı” na geçmeyi amaçladığından, bir ASIC satın almak akıllı bir seçenek olmayabilir, çünkü muhtemelen uzun süre faydalı olmayacaktır.

Kazık belgesine geçiş

Ethereum madencilere sonsuza kadar ihtiyaç duymayabilir.

Geliştiriciler, şebekenin, belirteç sahipleri tarafından güvenceye alındığı hisselerin ispatı için, hangi işlemlerin geçerli olduğunu belirlemek ve şebekenin kurcalanmasını önlemek için şu anda ağın kullandığı algoritmayı işin kanıtını çözmeyi planlıyor.

Bu algoritma ne zaman ve ne zaman toplanırsa, kanıta dayalı kanıt, daha az kaynak kullanan dağıtılmış fikir birliğine ulaşmak için bir araç olabilir.

Leave a comment

eskişehirbitcoin miner kaufen
escort99.com